Розвиток пошуково-перетворювального мислення. Систематизація об’єктів пізнання

Тема. Розвиток пошуково-перетворювального мислення. Систематизація об’єктів пізнання.

Мета.Закріплювати вміння класифікувати предмети і явища, вчитися систематизувати об’єкти пізнання.

Обладнання: зошит,  букви, картки.

Хід заняття

І. Організація класу до заняття

Створення гарного настрою. Гра «Люстерко»

За умовами гри діти утворюють коло, ведучий — у середи­ні. Діти, за ведучим повторюють рухи.

—                 Відгадайте, про який предмет ідеться.

Скляне, блискуче, повторює рухи, користуємось ми ним щодня.

—                Так, це — люстерко. Наше заняття почнеться з гри, яка називається так само. Один з нас буде «люстерком» — показуватиме рухи, а решта, уважно придивляючись, ці рухи повторюють. Наприклад: дія вмивання, оплески в долоні, стрибки на одній нозі (правій або лівій — ува­га!). (Учитель показує, діти відтворюють рухи.)

Варіанти гри: учасники гри ходять по колу; пританцьо­вують під музику та виконують рухи; розповідають вірш одночасно з рухами.

ІІ. Основна частина

  1. 1.    Систематизуємо об’єкти пізнання

—                 Молодці, ви були дуже уважними і пропонували ці­каві вправи. А тепер я пропоную погратись з числами. А точніше, з числовими послідовностями. Числова по­слідовність — це ряд чисел, на перший погляд, нічим не пов’язаних між собою. Але якщо уважно придивитись чи порахувати, можна помітити певну закономірність.

Ось, наприклад: 2,4,6,8 — кожне наступне число отри­мується додаванням 2 до попереднього;

21,31,41… — наступне число збільшено на 10. Спро­буйте самостійно встановити наступні числа в кожно­му ряду.

Наприклад:

01002000……………

135 ………………….

0369………………..

Такі послідовності можна пропонувати дітям складати самостійно, використовуючи не тільки числа, а й гео­метричні фігури з обертанням їх на площині (трикутник вершиною вверх, униз, ліворуч, праворуч). Обіграти це можна різноманітними способами. Наприклад: «Збери намисто для мами».

 

  1. 2.    Гра « Четвертий — зайвий»

Учням із поданих слів необхідно вилучити зайве і по­яснити, чому саме те чи інше поняття вони обрали. Ця гра має безліч варіантів. Слова угруповуються за різно­манітними ознаками:

  • Однаковийпочаток слів;
  • однакова кінцівка;
  • число;
  • колір;
  • частини живої Природи;
  • предмети користування…

Починати необхідно з простого й ускладнювати завдан­ня поступово.

Наприклад: СТІЛ, ЛАМПА, ШАФА, ДИВАН (зайве – лампа, це не меблі;)

МАМА, ЛАМА, КАША, РАМА (зайве — каша, закінчу­ється на -ША);

КАЧКА, КУРКА, КУРЧА, ЯЙЦЕ (зайве – качка, оскіль­ки подано стадії розвитку курки; зайве — яйце — в категорії «живе — неживе»).

Дітям буде дуже цікаво придумувати завдання самостій­но для друзів, молодших дітей, гратись із батьками.

Також можна об’єднати учнів у групи і позмагатись.

  1. 3.    Гра «На що схоже»

Цю гру діти дуже полюбляють і фантазують під час її проведення безмежно. Порівнювати можна предмети і явища, на приклад; даної гри можна ознайомити учнів з омографами, багатозначними словами, розвивати зо­рову пам’ять, уяву.

  • На що схожі букви? (Т — молоток, Р — прапорець, Я—перекладина…)
  • На що схожі цифри? (З — буква 3, 0 — бублик, 2 — лебідь, 6— замок,:.)

У жодному разі не потрібно давати дітям одразу всі зав­дання. Головне — навчити порівнювати, тобто знахо­дити в предметах однакові ознаки; а також відмінності. Для цього слід:

1)                  проаналізувати кожне поняття;

2)                  виділити головні ознаки;

3)                  порівняти головні ознаки понять, які аналізуються.

Гра може проводитись з використанням техніки малю­вання, у вигляді конкурсу тощо.

 

ІІІ. Робота в зошитах

1.Гра «Аналогія»

Завдання: добери з наведених прикладів потрібне слово.

2.  Що зайве в кожному рядку? Закресли  зайве і поясни свій вибір.

3.Загублені числа

Розглянь таблицю. Знайди числа у порядку збільшення. Випиши ті, які загубилися. Під­казка: останнє число в таблиці — 40.

ІV. Підсумок заняття

Після спокійної роботи можна запропонувати дітям гру на увагу «Не збийся!»

Діти утворюють коло. Ведучий називає частину тіла і показує. Діти повинні показати ту частину, яку назвав ведучий. Ведучий же, у свою чер­гу, намагається заплутати всіх, вказуючи рукою на іншу частину тіла.

Наприклад: НІС (показує ніс), ЧОЛО (показує чоло), ОКО (показує ніс), РУКА (показує чоло)…

Змінюється швидкість, вводиться більше понять, повто­рюванням ускладнюється завдання гри.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Розвиток пошуково-перетворювального мислення Систематизація об’єктів пізнання (19.8 KiB, Завантажень: 8)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,538sec