Розвиток пошуково – перетворювального мислення. Класифікація предметів і явищ за різними ознаками

Тема. Розвиток пошуково – перетворювального мислення. Класифікація предметів і явищ за різними ознаками.

Мета. Вчити учнів класифікувати предмети і явища, систематизувати об’єкти пізнання.

Обладнання: зошит,

Хід заняття

І. Організація класу до уроку

Створення гарного настрою

 Почнемо наше заняття зі звільнення від усіх негативних емоцій, які ми отримали протягом дня, за допомогою вправи під назвою «Ух».

Криголам «Ух».

Учні піднімаються за партами і беруться за руки з сусідом по парті. Піднімають руки вгору, одночасно вдихаючи повітря на повні груди. Опускають руки вниз, видихаючи повітря й вимовляючи: «Ух!» Повторити тричі.

ІІ. Повідомлення теми заняття

Сьогодні  на занятті ми з вами  продовжуємо розвивати творче мислення, будемо вчитися класифікувати предмети і явища за різними ознаками.

  1. 1.    Гра «Опиши свого сусіда»

Необхідно уважно подивитись на свого сусіда по парті. Потім заплющити очі й відповісти на питання.

–       Якого кольору очі у твого сусіда?

–       У що він взутий?

–       Якого кольору у нього светр?

–       Якого кольору штани?

ІІІ. Робота над темою

  1. 1.    Гра «Виключення зайвого»

—        Уявіть собі, що ви пішли до лісу по гриби й назбирали повні кошики. Але після того, як прийдете додому, що необхідно зробити в першу чергу? Правильно, перебра­ти їх, щоб не трапився неїстівний гриб. Пропоную з на­ших кошиків обрати «неїстівні» слова, тобто такі, які не підходять до інших за певною ознакою.

Обираються 4 слова, три з яких мають спіль­ну ознаку. Учням необхідно знайти зайве слово і виклю­чити його.

Наприклад: Сонце, зірка, земля, море.

(Зайве МОРЕ, тому що інші предмети — це небесні тіла.)

Приклади слів для гри:

Диван, ліжко, стіл, помідор

Літак, машина, вертоліт, стілець

Ліщина, нарцис, волошка, ліщина

Дуб, смородина, черешня, вільха

Светр, сорочка, спідниця, майка

Сіль, перець, часник, цукор

 

  1. 2.    Гра «Пошук аналогів»

—                  Діти, наступна гра є протилежною до тієї, в яку ми тільки-но грали. Будьте уважні, тепер вам необхідно зі­брати слова в кошики за спільними ознаками.

Називається якийсь предмет чи явище (наприклад «лі­так»). Дітям пропонується підшукати якомога більше аналогів, тобто інших предметів, схожих із заданим за суттєвими ознаками. Слід також систематизувати слова за ознаками (зібрати в групи).

Наприклад:

  • птах, вертоліт, ракета — літають;
  • машина, станок, кран — вироби з металу;
  • автобус, поїзд, велосипед — транспортні засоби.
  1. 3.    Гра «Пошук протилежних предметів»

Учитель пропонує дітям слово, що позначає предмет. По­трібно знайти предмети, протилежні даному, й система­тизувати їх за групами.

Наприклад: будинок.

а)        Гараж, хлів — протилежні даному за розміром і ком­фортом;

б)        річка, гори — простір відкритий і закритий.

VІ. Робота в зошиті

1. Прочитай слова-плутанки. Запиши їх. Знайди та закресли зайві слова.

Поясни свій вибір.

  1. Намалюй, хто або що буває: залізним, дерев’яним, скляним ….
  2. Фруктова фантазія. Знайди назви фруктів, які зображено на ма­люнках.

Розфарбуй клітинки з назвами в різні кольори.

  1. 4.    Гра « Сліди»         

Мокрі предмети поставили на суху скатертину. З’єднай їх зі слідами на

 

  1. I.              Заключна частина

 

1. Гра «Пошук предметів за даними ознаками»

Учням дається завдання назвати якомога більше пред­метів, що мають спільну ознаку з названим.

Наприклад: двері.Додаткові слова:

валіза — відчиняється;

підлога — скрипить;

дамська сумочка — має ручку.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,323sec