Розвиток асоціативної пам’яті

Тема. Розвиток асоціативної пам’яті.

Мета. Познайомити з поняттям «асоціація», розвивати уяву і фантазію, творче мислення, збагачувати словниковий запас учнів новими словами, утворювати смислові зв’язки, знаходити та узагальнювати суттєвий зв»язок між предметами; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання. Скринька з іграшками зайця та ляльки неваляшки, піктограми до вірша, кольорові олівці, робочі зошити.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

Привітання. Гра «Асоціації».

Вчитель пропонує дітям відгадати слово-секрет, яке вона задумала. Щоб дітям було легше його відгадати, вчитель пропонує підказку про заданий об’єкт чи явище. Вже з першої підказки діти намага­ються відгадати слово-секрет, висловлюючи різні припущення.

Наприклад:

1)   жива істота;

2)   дика тварина;

3)   має гострі зубки;

4)   має маленький хвостик;

5)   узимку білий, улітку сірий. (Заєць)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

– Які слова допомогли вам відгадати слово-секрет. (ознаки)

– Такі слова по іншому називають асоціації.

Що ж таке асоціація?

Асоціація являє собою зв’язок між певними уявленнями, один образ тягне слідом інший образ (поняття). Наприклад, слово «ялинка», швидше за все, викличе асоціацію «Новий рік» і т.д. Асоціювати слово можна не тільки з іншим словом, але і за запахом, кольором, відчуттям, спогадом, символом і т.д.) Розвивати асоціативне мислення варто, адже у людини з багатьох причин досить обмежений коло асоціацій, а це не дозволяє йому скористатися всіма можливостями асоціативного мислення. Крім того, воно допомагає розвивати пам’ять.

ІІІ. Робота над темою заняття.

Завдання 1 Гра «Що це?». Зошит с. 54-55, завд.1.

_ Ось чарвна скринька, в якій знаходиться предмет. Я пропоную вам його відгадати.

Підказки.

1)   це іграшка;

2)   складається з двох круглих частин;

3)   ніколи не лежить, а завжди стоїть. (Неваляшка)

(Ведучий дістає відгадку.)

Вправа 2 «Підбери слово». (завд.2)

–  Завершіть незакінченні твердження:

1. Будинок – цегла; склянка – … ( скло )

2. Сукня – тканина; цвях – … ( метал )

3. Синиця – пташка; щука – … ( риба )

4. Ніж – гострий; качалка – … ( тупа )

5. День – світло; ніч – … ( темно )

Вправа 3 «Пара до пари». (завд.3)

– Розглянути серію малюнків в зошиті і сказати, що забув намалювати художник? Потрібні предмети необхідно вибрати з нижнього прямокутника.

Вправа 4 «Знайди спільне». (завд.4)

– Розгляньте малюнки завдання 4, подумайте і скажіть, що спільного у предметів кожної групи.

Гра на асоціації.

Пограємо у гру «Асоціації».  З чим у вас асоціюється слова «місяць»? (Діти перераховують свої асоціації на це слово: місяць – космос – зірки – планети – інопланетяни – ніч…)

– Повторіть слова навпаки, від останнього слова до першого.

Фізкультхвилинка

Гра слів – асоціацій: (діти показують жестами і рухами не говорячи слова)

Сніг – зима

Ніс – окуляри

Кран – вода

Ключ – замок

Дим – труба

Школа – діти

Колесо – машина

Стіл – обід

Міст – річка

Годинник – час

Вправа 5 «Чого не вистачає?». (завд.5)

– Що на вашу думку забув намалювати художник? Виберіть потрібні предмети з жовтого квадратика.

Вправа 6 «Пори року». (завд.6)

– Розгляньте малюнки. Які пори року на них зображено? З чим асоціюється кожна пора року?

– Подивіться на малюнки посередині  і з»єднайте з відповідними порами року.

Вправа 7 «Вивчаємо вірш».

За допомогою малюнків можна вивчати навіть вірші. Такі малюнки називаються піктограмами. Піктограма – зображення, що містить повідомлення , передане малюнком. Використовується  для вивчення напам’ять віршів, при переказі  прозових творів, при складанні описових розповідей. Цей прийом використовується для збагачення словникового запасу, розвитку мовної активності, полегшує дітям складання умови задач.

(Вчитель читає вірш і показує картинки)

Ромашка

На стрункій високій ніжці                                                                                                                                                              Біля річки, на лужку

У косинці-білосніжці                                                                                                                                     Стрів я квітоньку таку.                                                                                                                                                                      Ясним оком жовтуватим                                                                                                                                                       Усміхнулася мені.

Я хотів її зірвати,                                                                                                                                              А бджола сказала: «НІ!»

Марія Познанська

 

 

                         

                                                                                                                          

                                                                                               

 

 

 

 

 

 

                                                                                                        

 

 

 

(Діти декламують вірш)

ІV. Підсумок заняття.

– Що нового дізналися на уроці?

– Які завдання сподобалися найбільше?

– Чи допомогли вам піктограми у вивчені вірша?

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Розвиток асоціативної пам’яті (280.2 KiB, Завантажень: 7)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,507sec