Розвиток асоціативної пам’яті

Тема. Розвиток асоціативної пам’яті

Мета:формувати в учнів уміння добирати слово-асоціацію до заданих слів; відгадувати асоціатив­ні загадки за кількома словами.

Обладнання:зошит, предметні малюнки.

Хід заняття

  1. I.              Організація учнів до заняття

II. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.

Пропедевтична робота. Зорові асоціації.

Учитель демонструє малюнок із зображенням сонеч­ка протягом 20 секунд.

—  Подивіться на малюнок. Можливо, ви згадає­те предмет, явище чи істоту, які пов’язані із цим ма­люнком за змістом.

Дорослі називають це асоціацією.

Картка з написаним на ній словом «асоціація» прикріплюється до дошки.

— Які асоціації виникають у вас, коли ви дивитесь на зображення сонечка? (Сонце тепло, літо, день, море)

За аналогією діти добирають асоціації до малюнка із зображенням автомобіля (автомобіль мотор, швид­кість, дорога, водій тощо).

Слухові асоціації.

— Які асоціації виникають, коли чуємо слова «час», «капітан»?

У ході обговорення асоціативні ряди записуються на дошці.

(Час годинник, день, тік-так, година ;

капітан — море, корабель, штурвал тощо.)

III. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку. Тренування асоціативної пам’яті.

Учитель читає учням пари слів, пов’язаних між собою за змістом. Через хвилину пропонує згадати і записати друге слово з пари після того, як він назве перше. Діти записують слова у зошити.

Зима — град

Автомобіль — колеса

Перерва — дзвінок

Футбол — м’яч

Голка — нитка

Будинок — ключ

Водоспад — річка

Школа — урок

Капелюх — голова

Дівчинка — бантик

Пенал — олівець

Хмара — дощ

 

Групова робота.

Завдання.Поміркуйте, обговоріть у групах проблем­не питання: чим подібні сон, стіл і цукерка?

Діти обговорюють різні точки зору. Серед них, мож­ливо, прозвучить така відповідь: сон, стіл і цукерка мо­жуть бути солодкими. Учні пояснюють, чому саме. Тоді вчитель додає: тут слово «цукерка» вжито у прямому значенні, а «стіл» і «сон» — у переносному.

Добір асоціативних слів-ознак.

Фронтальна робота.

— Чим подібні ніж, слово і голка? Підберіть слово-ознаку, що підходить до всіх названих слів. Поясніть свою відповідь. (Усі вони можуть бути гострими.)

—  Чим подібні рибка, ключик, серце, руки і го­динник? Поясніть свою відповідь. (Вони бувають зо­лотими.)

—  Чим подібні доля, вантаж, завдання? Поясніть свою думку. (Вони іноді бувають тяжкі.)

Робота в зошиті

Асоціативні загадки. Робота в парах

Учні в парах в індивідуальному темпі розгадують асо­ціативні загадки. Перевірка теж індивідуальна. Решта загадок пропонується (за бажанням) для додаткової ро­боти у сімейному колі.

Скло, очі, оптика, зір — … (окуляри).

Суп, посуд, рука, рот — … (ложка).

Звір, цар, грива, савана — … (лев).

Екран, фільм, звук, антена — … (телевізор).

Річка, луска, вудка, ікра — … (риба).

Бруд, руки, вода, піна — … (мило).

Гравці, м’яч, ворота, гол — … (футбол).

Індивідуальна робота.

Завдання 2.Запишіть у зошити слова-асоціації дотрьох слів, поданих у завданні 2. Визначте, в яких випадках слова вживаються у переносному значенні. Перед виконанням завдання необхідно з’ясувати, чи учні розуміють значення слів «реакція» і «вираз обличчя». Фронтальна перевірка.

Діти називають слова, які підібрали, пояснюють свій вибір. У ході перевірки вони роблять відповідні познач­ки у зошитах, відзначають найбільш вдалі знаком «+».

Яма, річка, рана — глибокі.

Хліб, газета, повітря — свіжі, потрібні, корисні.

Щоки, троянди, мрії — рожеві.

Шуба, привітання, літо — теплі.

Кут, язик, зуб — гострі.

Погода, настрій, сукня — яскраві, гарні.

Погляд, зима, закуска — холодні.

Лимон, молоко, вираз обличчя — кислі.

Поїзд, реакція, допомога — швидкі.

Стіл, дата, обличчя — круглі.

Завдання 4.Доберіть до кожного малюнка  відповідний прикметник

 

Вільний

Запаслива

Мудра

Надутий

Холодна

Товстошкірий

Підступна

Птах

Білка

      Сова

Індик

Жаба

Бегемот

Змія

 

 

 

 

 

 

 

Гра «Хто швидше»

Завдання 5

Запишіть, з яким предметом (явищем, дією) у вас асоціюються наведені нижче слова. У вашому роз­порядженні є три хвилини.

Наприклад. Зима — ковзани, ананас — Африка.

Колесо — _________________  Машина — _____________________

Квітка — __________________  Школа — _______________________

Книга — __________________  Пальто — ________________________

Урок — ___________________  Стіна — _________________________

Театр — ___________________ Ключ — __________________________

IV. Підсумок заняття

—  Наш урок ось-ось закінчиться. Що нового ви сьогодні дізналися? Що найбільше зацікавило вас на уроці?

Учитель прикріплює до дошки картки із записани­ми на них словами «Нове», «Цікаве». У ході обговорення діти роблять свої записи на окремих аркушах і прикрі­плюють їх під відповідною карткою.

— Дякую вам, діти, за плідну працю на уроці!

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,327sec