Розвиток альтернативного мислення. Прогнозування

Тема. Розвиток альтернативного мислення. Прогнозування.

Мета. Розвивати альтернативне мислення, спостережливість,вчитися прогнозувати наслідки певних подій.

Обладнання: зошит,

Хід заняття

І. Організація класу до роботи.

Створення гарного настрою. Криголам «Сонечко»

Учням пропонується сконцентрувати свою позитивну енергію в долонях. Для цього слід терти долоні одна об одну протягом хвилини, відчуваючи потік позитивної енергії. Потім різко розводимо долоні перед собою на від­стань 1—2 см і відчуваємо між ними енергетичний струм. Із цього струму «ліпимо» уявний «сніжок-сонечко» і ки­даємо в ту людину, з якою ми хотіли б поділитися гар­ним настроєм і позитивними емоціями (радістю,  добро­тою, щирістю…).

— Дітки, сьогодні ми з вами — чаклуни. Хочете, я зараз перетворю кожного з вас на Чарівника? Це просто. Ви­кликаємо в собі магічну силу. Підготуйте руки, як для аплодисментів. Тепер потирайте ними, начебто ви по­бачили щось вельми цікаве. Тріть-тріть, не зупиняйтесь, ніби перетираєте пісочок. Стоп! Швиденько розведіть долоньки на 1 см і відчуйте, як щось поколює в руках. Це ваша магічна енергія. Зліпіть з неї «сніжок» і киньте тому, з ким хочете поділитись добром, посмішкою, теп­лом. І побачите, як зміниться обличчя вашого друга. Це і є магічна сила.

ІІ. Основна частина

1.Вчимося альтернативно мислити

Гра «Чаклуни»

Дітям необхідно «перетворити» один предмет на інший з поясненням. Наприклад: НОРА — СТОВП. Нору за­лити бетоном, потім викопати застиглий бетон. Вкопа­ти в землю.

—                 Наша гра в чаклунів і магів продовжується. У одній далекій  краї­ні  всі люди живуть за правилом: все, що мо­жеш, перетворюй і роби із чогось щось потрібне і кори­сне. І ось захотілось одного разу створити їм велосипед. Але, крім дверей, вони нічого не мали. Допоможіть їм зробити цей корисний предмет, використовуючи   будь – які інструменти.

Учні пропонують свої версії.

Наводяться усілякі пари слів (предмети можуть бути різ­ні за призначенням, виготовлені з несумісних матеріа­лів тощо):

ДВЕРІ – ВЕЛОСИПЕД

КЛУМБА-ЧОВЕН

ДЕРЕВО – ЧЕРЕВИК

ПЛЯШКА-БУДИНОК

2. Вчимося прогнозувати.. Гра «Уяви»

—                Уявіть собі, що грабіжники викрали всі годинники. Ні в кого не залишилось жодного годинника. Які способи ви запропонуєте, щоб стежити за ходом часу?

Уява наслідків події

Дітям пропонується придумати, які події можуть відбу­ватись як наслідки цієї події.

Наприклад:ЛЮДИНА ВИСТРІЛИЛА В ПОВІТРЯ… Чим це може скінчитись?

  • Стався обвал в горах;
  • в того, хто стріляв, заклало вуха;
  • куля влучила в повітряну кулю, і кошик із мандрів­никами почав падати на землю;
  • з дерева впала шишка і влучила в того, хто стріляв…

—А чи знаєте ви, що людина може управляти майбутнім? Так, це правда, але за умови, що вона продумає свої дії. Так, наприклад, щоб отримати завтра гарну оцін­ку, учні ретельно виконують домашню роботу й уваж­но слухають учителя на уроці. А тепер скажіть, якщо

Петрик  П’яточкін протягом уроку малював в чернетці бісенят, які оцінку він отримав? (Пропозиції від учнів, серед яких обов’язково буде щось на кшталт «він отри­має двійку».)

—                Ось бачите, і ви можете передбачити майбутнє. От які чарівники! Головне — ретельно продумати, ЩО БУДЕ ПОТІМ. І зараз я пропоную нам потренуватись у перед­баченні наслідків тих чи інших дій дітей. Чим же може завершитись непродуманий вчинок?

Приклади подій:

  • ДІВЧИНКА КИНУЛА ОЛІВЕЦЬ НАПІДЛОГУ (потім наступила на нього і впала; забула його вдома й отри­мала зауваження…);        „
  • З ВІКНА ВИКИНУЛИ ШМАТОЧОК БУЛКИ (го­робці наїлися…);
  • НА ВУЛИЦІ ХТОСЬ РОЗБИВ БАНКУ ВАРЕННЯ (хлопчик не помітив, послизнувся на ньому та набив ґулю…)

Після цієї вправи необхідно закріпити вміння аналізу­вати події або передбачати їх наслідки на прикладах зі шкільного життя, або таких, які стались в класі.

Діти — дуже веселий народ, полюбляють придумувати кумедне, незвичайне. Та поряд із цим необхідно управля­ти процесом творчості й спрямовувати творчий потенці­ал дітей на серйозні вправи, не напружуючи атмосферу.

ІІІ. Робота в зошиті

1.  Вгадай професію.

Розпізнай назву.

2.  Намалюй 5 предметів, які є необхідними для того, щоб вижити:

                   у лісі                                  у горах                       на річці

3.Гра «Жили – були, що з ними сталось?

 

4.  Доповни фразеологізм

ІV. Підсумок заняття

Розвиток спостережливості. Гра «Показуха»    

Група об’єднується у дві команди. Завдання кожної з них відгадати більше слів, які мовчки показуватиме член команди: Слова написані на аркуші паперу, який бачить тільки той, хто показує. На початку гри необхідно потренуватись з учнями, не обмежувати час для    показу і відгадування. А потім запропонувати командну гру. Відведений час на кожну команду — 1 хвилина. Яка команда більше слів відгадає за 1 хвилину, та  й стає переможцем.

Завдання:  

•          1-а команда — учитель, автомобіль, тролейбус, ручка, газета, телевізор, чайник, ведмідь, сонце, дах;

•          2-а команда — слон, книга, трамвай, квітка, художник, будинок, стілець, олень, магнітофон, ліжко.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,313sec