Розв’язування задач на повне та неповне зчеплення генів

Тема:  Розв’язування  задач  на повне  та  неповне  зчеплення генів.

Мета:  навчити  розв’язувати генетичні  задачі  на повне  та  неповне  зчеплення генів.

Обладнання: збірник задач,  довідкова  література.

Хід  роботи

І. Організаційний  момент.

ІІ. Виконання практичної  роботи.

  1. 1.     Вступне  слово  вчителя

Генотип дигетерозиготи при зчепленому успадкуванні записується через дріб: . При цьому алелі одного гена (А і В,b) пишуться точно один під одним. Дві паралельні лінії символізують пару гомологічних хромосом. Комбінації генів над і під ними – групи зчеплення, успадковані від матері (верхня) і від батька (та, що знизу). Гамети з вихідними групами зчеплення називають некросоверними, а з новими комбінаціями алелів – кросоверними. При повному зчепленні генів в особин з таким генотипом утворюються лише некросоверні гамети двох типів – АВ і аb (у рівних кількісних співвідношеннях (по 50 %). За умови неповного зчеплення між хромосомами в результаті кросинговеру в особин утворюються чотири типи гамет:

некросоверні гамети двох типів – АВ і аb;

кросоверні гамети двох типів – Аb і аB.

Некросоверних гамет завжди більше, ніж кросоверних. Відсоток утворених гамет за умови неповного зчеплення залежить від відстані між генами в групі зчеплення.

  1. 2.     Розв’язування  задач.

Задача 1.

Гени В і С зчеплені і перехрест між ними становить 24%, ген Е міститься в іншій групі зчеплен­ня. Які типи гамет і в якому процент­ному співвідношенні утворюються в особини з генотипом  ?

Розв’язання.

Спочатку ви­значимо кількість кросоверних і некросоверних хромосом:

–         некросоверних ВС і bс  76% (по 38%);

–          кросоверних Bс і bС 24% (по 12%).

При утворенні гамет кожна з цих комбінацій алелей може з рівною ймовірністю поєдну­ватись або з алелем Е, або з апелем е. Внаслідок цього утворюються 8 типів гамет:

–         по 19% ВСЕ, ВС, bсЕ, bce;

–         по 6% ВсЕ, Все, bСЕ, bСе.

Задача 2.

У нормальної жінки народилося троє синів: один – гемофілік і дальтонік, другий – гемофілік із нормальним зором, третій – нормальний за обома ознаками. Чим це можна пояснити?

Розв’язання.

Генотип одно­го сина – ХhdY, другого – ХhDY, третього – ХHDY. Значить, вони от­римали від матері три типи хромосом – Хhd, ХhD, ХHD. Це можливо в тому випадку, коли між X-хромосомами матері відбувається кросинговер. Ге­нотип матері може бути ХHD//Хhd, тоді утворюються некросоверні (ХHD, Хhd) і кросоверні (ХНd, ХhD). Ге­нотип матері може бути також ХHd//ХhD, і тоді утво­рюються некросоверні Нd, ХhD) і кросоверніHD, Хhd ) гамети.

У разі зчеплення ознак зі статтю дотримуються таких правил: ознаку, зчеплену зі статтю, позначають літерою латинського алфавіту разом з відповідною статевою хромосомою. Наприклад: ХАа. Аналіз потомства доцільно проводити окремо за чоловічою і жіночою статями. Генотип жінки – ХАХа, ХАХАаХа; генотип чоловіка – ХАY, ХаY.

 

Задача 3.

Дочка гемофіліка вихо­дить заміж за сина іншого гемофіліка, причому наречений  і  наречена не хворіють на гемофілію. Визначте ймовірність народження хворої дити­ни.

Розв’язання.

Дочка гемофі­ліка отримала від батька Х-хромосому з рецесивним алелем гемофілії h, але оскільки вона не є хворою, значить, її  друга  Х-хромосома несе домінантний алель. Таким чином, генотип наре­ченої – ХНХh. Наречений отримав від батька Y-хромосому, від матері X-хромосому з алелем H, і його генотип — ХНY.

 

ХНХh

P:

♀ ХНХh

x

♂ ХНY

ХНY

Гамети:

ХН  ,   Хh

ХН  ,  Y

F1 – ?

F1:

ХНХН,

ХНХh,

ХНY,

ХhY.

 

Відповідь. Ймовірність народження хворої дитини   становить  25%  і  це  буде  хлопчик.

  1. 3.     Задачі  для  самостійного  розв’язування

Задача 1.

Які типи гамет і в якому відсотковому співвідношенні утворюють організми з даними генотипами: a) Cb//cB, б) CB//cb (гени досліджуваних ознак дають 10 % кросинговеру)?

Задача 2.

У людини ген гемофілії (h) і ген кольорової сліпоти (d) локалі­зовані в Х-хромосомі на відстані 9,8 морганіди. Обидва гени рецесивні. Визначити, які типи гамет і в якій кількості утворюють особи, що мають такий генотип:

а) Жінка з генотипом ХDh//ХdH               б) Чоловік, рецесивний за обома генами.

Задача 3

Потемніння емалі зубів визначається двома домінантними генами, один з яких розташований в аутосомі, другий – у Х-хромосомі. У сім’ї батьків, що мають темні зуби, народилися дівчинка і хлопчик з нормальним кольором зубів. Визначте ймовірність народження в цій сім’ї наступної дитини також без аномалії, якщо темні зуби матері зумовлені геном, зчепленим з Х-хромосомою, а темні зуби батька – аутосомним геном. Визначте генотипи здорових дітей.

Задача 4.

У людини гемофілія, детермінована рецесивним геном (h), зчепленим із статтю.

а) Батько й  мати здорові, їх єдина дитина хвора на гемофілію. Хто з батьків передав дитині ген гемофілії?

б) Здорова жінка, гетерозиготна за геном гемофілії, вийшла заміж за здорового чоловіка. Яка ймовірність того, що їх дитина буде хворіти на гемофілію?

Задача 5.

Жінка з І групою крові й нормальним кольоросприйманням одружилася з чоловіком, хворим на дальтонізм з ІІ групою крові. При яких генотипах батьків у цій сім’ї може народитися дитина, хвора на дальтонізм з І групою крові? Визначте ймовірність її народження.

ІІІ. Домашнє  завдання.  Завершити  оформлення  практичної  роботи.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Розв’язування задач на повне та неповне зчеплення генів (19.7 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,536sec