Розв’язування задач на пенетрантність генів

Тема: Розв’язування задач на пенетрантність генів .

Мета: навчити розв’язувати генетичні задачі на пенетрантність генів.

Обладнання: збірник задач, довідкова література.

Хід роботи

І. Організаційний момент.

ІІ. Виконання практичної роботи.

Вступне слово вчителя.

Гени, які контролюють ті чи інші ознаки, можуть проявлятися у фенотипі не у всіх носіїв або можуть мати різний ступінь фенотипового прояву. Для характеристики кількісного показника прояву гена у фенотипі використовують пенетрантність, а якісного показника – експресивність.

Пенентратність – частота фенотипового прояву гена в популяції особин, які є носіями цього гена.

К-сть особин, у яких ген фенотипові проявився

ПЕНЕНТРАТНІСТЬ= ————————————————- Х 100%

Загальне число особин – носіїв гена

Якщо ген домінантний, то він проявляється в гомозиготному (АА) і гетерозиготному (Аа) стані, якщо рецесивний – лише в гомозиготному (аа). Якщо ген проявляється у всіх особин – носіїв гена, пенетратність становить 100% і її називають повною, у решті випадків неповною. Наприклад, при пенетратності 20%, зі 100 особин – носіїв цього гена останній проявиться у фенотипі лише в 20 з них.

З неповною пенетрантністю успадковується низка спадкових захворювань: подагра (20% у чоловіків), вроджений вивих стегна (25%), ретино бластома (60%).

Розв’язування задач на пенетрантність генів .

Задача.

Подагру зумовлює домінантний аутосомноий ген. Пенентрантність гена у чоловіків становить 20%, а у жінок вона дорівнює нулю. Яка вірогідність народження хворих дітей у сім’ї гетерозиготних батьків?

 

Розв’язання

А – ген подагри

А – ген здоров’я

♀,♂ -Аа

Пенетрантність гена подагри: ♂- 20%, ♀ – 0%.

% подагри у F1 – ?

Р ♀Аа х ♂Аа

Гамети А, а А, а

F1 АА, Аа, Аа, аа

Наявний ген подагри.

Отже, ген подагри наявний у ¾, або 75% потомства, серед якого вірогідність захворювання осіб чоловічої статі становить 50%, або 75%х0,5= 37,5%. Ураховуючи, що пенетрантність гена подагри становить 20%, вираховуємо вірогідність народження хворих дітей: 37,5%х0,2 = 7,5%.

Відповідь: Вірогідність народження хворих дітей у сім’ї гетерозиготних батьків становить 7,5% (це будуть представники чоловічої статі).

Задачі для самостійного розв’язування.

Задача 1.

За даними шведських гентиків, деякі форми шизофренії успадковуються як домінантні аутосомні ознаки. При цьому, у гомозигот пенентрантність дорівнює 100%, у гетерозигот – 20%. 1). Визначіть ймовірність нродження хворих дітей в сім’ї, де один із подружжя гетерозиготний, а інший здоровий відносно аналізуючої ознаки. 2). Визначіть ймовірність народження хворих дітей від шлюбу двох гетерозиготних батьків.

Задача 2.

Арахнодактилія (пальці павука) успадковується як домінантна аутосомна ознака з пенетрантністю 30%. Ліворукість – рецесивна аутосомна ознака з повною пенентрантністю.

Задача 3.

Ангіоматоз сітківки ока ( різке розширення і новоутворення судин сітківки ока, дегенерація нервових елементів) успадковується як домінантна аутосомна ознака з пенентрантністю 50%. Визначіть ймовірність народження хворих дітей в сім’ї, де обоє батьки є гетерозиготними носіями ангіоматозу.

ІІІ. Домашнє завдання.

Завершити оформлення практичної роботи.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Розв’язування задач на пенетрантність генів (12.1 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,316sec