Розв’язування задач на моногібридне схрещування. Застосування критерію χ²

 Тема: Розв’язування задач на моногібридне схрещування. Застосування критерію χ².

Мета: вивчити основоположні поняття генетики, суть І та ІІ законів Г. Менделя,цитологічні основи утворення гамет; навчитися складати та розв’язувати задачі, що моделюють моногібридне схрещування.

Обладнання: таблиця «Моногібридне схрещування», варіанти різнорівневих

задач на моногібридне схрещування.

 

Хід роботи

1. Актуалізація опорних знань

Метод «Мікрофон»

В чому полягає суть моногібридного схрещування ?

2. Вступне слово вчителя.

Для того щоб переконатися, що характер розщеплення є закономірними, а не випадковим, застосовують статистичний метод χ² (хі-квадрат) за формулою

χ²=∑ (d²:q),

де ∑ – знак суми; q – теоретично очікувана кількість особин з певною ознакою; d – відхилення фактично добутих даних від теоретично очікуваних для кожного класу(р- q)

р – дослідні числові дані.

3. Розв’язування задач на моногібридне схрещування.

Наприклад:

1. В курей розоподібний гребінь визначається домінтним геном А, а листоподібний – рецесивний геном –а. Яке потомство F1 одержимо від схрещування чистопорідного півня з листоподібним гребенем з курми, які мають розоподібні гребені? Яке буде потомство F2 від схрещування між собою гібридних курей F1? Яких курчат можна очікувати від схрещування півня, який має листоподібний гребінь, з гібридними курми з F1?

Розв’язання

1. Р1♀ АА х ♂ аа

Гамети А а

 

F1 Аа

Розподібний гребінь

 

2. Р2 ♀ Аа х ♂ аа

Гамети А а а

 

F1 Аа аа

Розоподн. Листоподібн.

гребінь гребінь

3. Р3 ♀ Аа х ♂ Аа

Гамети А а А а

 

F2 1 АА 2Аа 1аа

Розоподібн. Розоподібн. Листопод.

гребінь гребінь гребінь

2. Самостійне розв’язування задач.

►Синдактилія (зростання пальців) успадковується як ознака домінантна. Яка ймовірність народження дітей з такою аномалією в сім’ї, де один з батьків за цим геном гетерозиготний, а інший має нормальну будову пальців?

 

► При схрещуванні коричневої норки із сірою – потомство коричневе. В F2 одержано 47 коричневих і 15 сірих норок. Яка ознака домінує7 скільки буде гомозигот серед коричневих і 15 сірих норок? Як це визначити?

 

► У великої рогатої худоби алель безрогості домінує над алеллю рога тості. Якого результату можна очікувати від схрещування гетерозиготного бика з гетерозиготними коровами? Чи може від рогатих корів і бика народитися безроге теля?

 

► При схрещуванні нормальних мух між собою у потомстві 25% особин виявились із меншими очима. Їх схрестили з нормальними мухами і одержали 37 особин із зменшеними очима і 39 з нормальними. Визначте генотипи мух яких схрещували в двох цих випадках.

V. Домашнє завдання.

Завершити оформлення практичної роботи.

завантаження...
WordPress: 22.98MB | MySQL:28 | 0,329sec