Розгадування ребусів, розв’язування кросвордів, акровіршів, розплутування лабіринтів

Тема. Поняття «ребус», «кросворд», «акровірш», «лабіринт».

Мета. Познайомити з новими поняттями «ребус», «кросворд», «акровірш», «лабіринт»; привчати до розумової праці, розвивати зосередженість, пам»ять, розширювати кругозір учнів; виховувати товариські відносини у роботі в групі.

Обладнання. Анаграми слів «ребус», «кросворд», «акровірш», «лабіринт», зразки ребусів, простих кросвордів, акровіршів та лабіринтів.

Хід заняття

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні на занятті ми познайомимося з новими поняттями, а з якими ви дізнаєтесь, якщо поміняєте місцями склади у анаграмах.

 

 

 

БУСРЕ

ВОРДКРОС

ВІРШАКРО

РИНТЛАБІ

– Це ребус, кросворд, акровірш та лабіринт.

– Чи зустрічалися ви з такими словами? (відповіді дітей)

ІІІ. Робота над темою заняття.

1. Що таке ребус?

Ребус – загадка, в якій слова, що розгадуються, зображено у вигляді комбінації малюнків з літерами та іншими знаками.

Слово “ребус” латинського походження (лат. rebus, за допомогою речей, “Non verbis sed rebus” – “Не словами, а за допомогою речей”). Зародився ребус у Франції в XV столітті, а перший друкований збірник ребусів був виданий у Франції в 1582 році, складений він був Этьеном Табуро.

Ребуси дуже корисні для розвитку мислення дітей, розвитку кмітливості та логіки. До того ж ребус користується популярністю в дитячій аудиторії, будучи одним із самих популярних дитячих ігор. Це гарне дитяче захоплення, що приносить дитині користь і задоволення.

Вони бувають: прості, ребус-слово, розшифруй слово, ребус-фраза.

Ребуси: Правила створення.

1. Назви всіх предметів, що зображені у ребусі, читаються тільки в називному відмінку.

2. Досить часто предмет, зображений в ребусі, може мати не одне, а два чи більше назв, чи може мати одне загальне та одне конкретне значення, наприклад, «авто» та «машина», «квітка» та «рослина» тощо. Вибирати необхідно підходяще за логікою. Вміння визначити й правильно назвати зображений на малюнку предмет є однією з головних труднощів при розгадуванні ребусів.

3. Досить часто назва якогось предмета не може бути використана повністю, необхідно відкинути на початку чи в кінці слова одну чи декілька букв. В таких випадках застосовується умовний знак – кома. Якщо кома стоїть ліворуч від малюнка, то це значить, що від його назви необхідно відкинути першу букву (ліворуч від рисунку кому часто зображують перевернутою у верхньому кутку), якщо праворуч від малюнку – то останню. Якщо стоять дві коми, то відповідно відкидають дві літери і т.д.

Робота в зошиті с. 32-32.

Завдання 1 «Розгадай ребус». (завд. 1)

– Спробуйте розгадати простий ребус. Яке слово в ньому заховалося?

 

 

 

 

 

              (буква)

 

 

– А тепер у своїх зошитах, які слова заховалися? (сорока, столиця, підвал, година, ворона, підкова, затишок)

2. Що таке кросворд?

Кросворд – (у перекладі з англійської – хрест і слово) – гра-завдання, яка полягає у вписуванні літер у перехресні рядки клітинок так, щоб зліва направо та зверху вниз знайти, загадані слова. У Великій Британській енциклопедії говориться, що кросворд появився в кінці 19 століття, виник на основі дитячих кубиків, надрукований вперше в 1913 році. Розв»язування кросвордів розвиває навички читання, вчить із літер складати слова, формує поняття про те, що елементом мови є слово, розвиває інтелект та ерудицію дітей.

– Кросворди можуть бути:

–       жанри дитячої літератури;

–       пізнавальні завдання, запитання, логічні задачі, задачі-жарти.

– Потренуємося з вами у розв’язуванні простих кросвордів.

 

 

 

Зліва направо:

  1. Як кличуть в лісі, коли заблудяться?

 

Зверху вниз:

  1. Як плаче дитина?

Зліва направо:

  1. Слід від лиж?

 

Зверху вниз:

  1. І в вогні не горить,

І в воді не тоне.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 2. Розв»яжіть кросворд «Дари лісів».  (завд.2).

Відповіді: 1. ягоди 2. кора 3. гриб  4. ожина 5. жолуді  6. квіти  7. сосна  8. горіх  9. дерева.

3. Що таке акровірш?

Акровірш – це вірш, в якому перші літери рядків утворюють слово або речення.

– Послухайте вірш і прочитайте хто захований у ньому:

Він у лісі проживає,

Одяг темно-сірий має.

Вечорами тихо ходить,

Кого зможе – того зловить.

***

Сидить пташка ця на сосні,

Очі круглі, вушка гострі.

Вдень вона недобачає,

А вночі мишей лякає.

  Завдання 3. «Цікаві імена».(завд.3)

– Прочитайте вірші і скажіть, яке ім’я заховане в них?

4. Що таке лабіринт?

Лабіринт – це захоплююча гра, яка розвиває логічне мислення, увагу, спостережливість, вчить підказувати напрямок руху предметів. В залежності від віку ускладнюються  лабіринти, ходи більше заплутані. Є також лабіринти з перешкодами.

– До вашої уваги цифрові та буквені лабіринти.

 

 

 

 

 

 

 Завдання 4. «Цікаві лабіринти». (завд.4)

– Допоможіть козі дійти до капусти.

– Допоможіть машині перевести вантаж на другий бік міста.

ІV. Підсумок заняття.

– Що найбільше запам»яталося на занятті?

– На наступному занятті ми з вами продовжимо роботу над вивченими  сьогодні поняттями.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Розгадування ребусів, розв’язування кросвордів, акровіршів, розплутування лабіринтів (89.3 KiB, Завантажень: 12)

завантаження...
WordPress: 22.8MB | MySQL:26 | 0,321sec