РОЛЬ РЕЛІГІЙНИХ ВІРУВАНЬ У ЖИТТІ ЄГИПТЯН

Мета: розкрити роль релігії в житті єгиптян та ознайомити учнів з давньоєгипетськими міфами; аналізувати фрагменти давньоєгипетських міфів; розвивати вміння критичного мислення; підвищувати культурний рівень школярів.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: Голованів С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006).

Поняття: «політеїзм», «міфи», «культ», «мумія», «жерці», «храм».

ХІД УРОКУ

Ι. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ΙΙ. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Єгиптяни винайшли геометрію, математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність. Але ніяк не могли навести лад серед власних богів. Скласти уявлення про релігійні вірування стародавніх єгиптян допомагають міфи, перекази про богів, героїв, демонів. Саме розглядом релігійних вірувань, міфів ми з вами сьогодні і будемо займатися.

ΙΙΙ. Вивчення нового матеріалу

Джерела вивчення міфології Древнього Єгипту відрізняються неповнотою і несистематичністю викладу. Характер і походження багатьох міфів реконструюються на основі пізніх текстів. Основними пам’ятниками, що відбили міфологічного представлення єгиптян, є різноманітні релігійні тексти: гімни і молитви богам, записи поховальних обрядів на стінах гробниць. Найбільш Найзначніші з них – «Тексти пірамід» – найдавніші тексти заупокійних царських ритуалів, вирізані на стінах внутрішніх приміщень пірамід фараонів V та VI династій Давнього царства (XXVI – XXIII ст. до н. е..), «Тексти саркофагів», збереглися на саркофагах епохи Середнього царства (XXI – XVIII ст. до н.е.), «Книга мертвих» – складається починаючи з періоду Нового царства й до кінця історії Єгипту.

 

Учитель характеризує релігійні уявлення єгиптян (зооморфізм, політеїзм).

У ч и т е л ь. Нам відомо, що за допомогою релігії в первісні часи люди намагалися пояснити, явища природи, хвороби, кліматичні зміни.

 

Запитання

  1. Які явища природи намагалися пояснити за допомогою релігії в Єгипті?
  2. Як на ваш розсуд, чому найбільш шанованим серед богів Єгипті був бог сонця?

 

Розповідь учителя


Учитель розповідає про богів Ра, Хапі, Сета, Озіріса.Амона


У Фівах головним богом був Амон – бог-творець усього сущого, що змушує природу щороку відроджуватись. Священна тварина Амона – баран. Тому до храмів, присвячених Амону, вели доріжки з обох боків прикрашені баранячими головами. Зображувався бог у вигляді людини в червоній короні з двома високими чорними пір’їнами і сонячним диском, рідше – із головою барана. Амон ототожнювався з богом сонця Ра – Амона-Ра. Його дружина, богиня Мут, вважалася царицею неба і володаркою ночі, вона ж була матір’ю сонця, що сходить. Мут завжди зображувалася з подвійною короною – емблемою панування над Верхнім і Нижнім Єгиптом. Священна тварина Мут – корова. Видимим втіленням Амона вважався Ніл, якому Єгипет зобов’язаний був своєю родючістю. У таких випадках Амона називали Амон-Ніл або Кнуфіс. З Амоном пов’язане обожнювання фараонів – «синів бога». Вважалося, що фараон народжується від звязку Амона з царицею-матір’ю, до якої бог приходить у вигляді її чоловіка. Тому Амон і фараони – єдині владики світу, його правителі.

Іноді небесний звід представлявся у вигляді корови з тілом, покритим зірками, але існували ще уявлення, згідно з якими небо – це водна поверхня, небесний Ніл, по якому вдень сонце обтікає землю. Під землею теж є Ніл, по ньому сонце, спустившись за обрій, пливе вночі. Розлив Нілу, що протікає по землі, персоніфікувався в образі бога Хапі (його зображували у вигляді товстуна з дарами землі для богів), який сприяв врожаю своїми благодатними розливами. Сам Ніл також населявся добрими й злими божествами в образі тварин: крокодилів, гіпопотамів, жаб, скорпіонів, змій і т.ін..


Родючістю полів відала богиня – володарка засіків і комор Рененутет, яка шанувалася в образі змії, що з’являється на полі під час жнив, стежачи за старанністю збирання врожаю. Врожай винограду залежав від бога виноградної лози Шаї.

Ідеалом вищої мудрості й правди, уособленням кращих сторін людської природи, втіленням розуму в єгиптян був бог Тот. Він допомагав богу Ра в його боротьбі із силами пітьми. Його символом був Місяць.

Богом потойбічного світу вважався бог Анубіс. Він зображувався звичайно у вигляді людини з головою шакала. До нього зверталися родичі померлого із проханням про заступництво в потойбічному світі.

Бог Амон вважався всесущим божеством повітря й вітру, яке наповнює увесь видимий світ, дає життя всьому живому. Амон вважався божественним батьком єгипетських фараонів. Його називають великою живою душею, яка стоїть над усіма богами. Як повітря й вітер душа невидима. Амон вважався також духом оживляючим. Крім того, Амон був захисником пригноблених і знедолених. Його дружиною й жіночим втіленням душі була богиня Амаунет.


 

Запитання

  1. Чи можна з вірувань єгиптян дізнатися:

А) про їх природне середовище?

Б) про основні заняття?

2. Як у релігійних уявленнях єгиптян відбилося ставлення до фараона?

У ч и т е л ь. Єгиптяни складали чарівні оповідання про богів – міфи. Міф про розливи Нілу ви вже знаєте. А зараз познайомитеся із ще одним міфом – про бога Озіріса. (Учні можуть підготувати інсценування на цей сюжет.) Також учням треба запропонувати прочитати матеріал про уявлення єгиптян про потойбічне життя, муміфікацію у підручнику.

Завдання і запитання

  1. Які природні явища знайшли відтворення у цьому міфі?
  2. Давні єгиптяни вірили, що смерть наступає лише тому, що душа залишає тіло. Але вона може повернутися. Для цього потрібно зберегти тіло, щоб душа змогла його знайти.

А) Чи згодні ви з таким поясненням? Чому?

Б) У який спосіб зберігали тіла померлих в Єгипті?

Учитель розповідає про єгипетські храми, про те, яку роль відіграли жерці в житті Єгипту.

ΙV. Підбиття підсумків уроку

Закінчить речення.

  1. Розповіді про богів і героїв – це …
  2. Гробниця єгипетського фараона – це …
  3. Скульптура лева з людським обличчям – це…
завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,886sec