РОБОТИ ЙОРДАНА НЕМОРАТІЯ ТА ТОМАСА БРАДВАРІНА

У цей період помітні спроби вдосконалити буквену символіку. Сучасник Пізанського, генерал домініканського ордена монахів Йордан Неморарій (помер 1236 р.) зображував за допомогою букв довільні числа, але буквеного числення він не досяг, оскільки результати операцій над двома буквами він позначав новою буквою, наприклад, а +b= с, (а + b)2=d — і т. д. Не користувався він і знаками дій.

Неморарій був відомим математиком і механіком, автором багатьох творів з арифметики, алгебри та геометрії. Трактат “Про дані числа” — університетський курс алгебри 13 ст. з систематично викладеним матеріалом, методично підібраними і розміщеними вправами. Геометричні питання розглядаються в книзі “Про трикутники”. В “Арифметиці, викладеній у десяти книгах”, здійснюється спроба застосувати буквену символіку.

Видатним англійським мислителем і математиком був Томас Брадварін (1290- 1349), який під кінець життя став єпископом Кентерберійським. Йому належать три книги з математики і одна з механіки.

“Теоретична арифметика” — скорочений виклад арифметики Боеція. Оригінальніша книга Брадваріна “Теоретична геометрія”, де він розглядає вчення про пропорції, правильні многогранники, ірраціональність числа \/2 і робить свій власний внесок щодо зірчастих многокутників.

У “Трактаті про континуум” розглядається питання про дискретне і неперервне, Ідо перебуває на межі фізики, та філософи. «Континум є кількістю, частини якої взаємопов’язані», – пише Т. Брадварін.

Брадварін доходить до постановки теоретико-множини проблем, маючи на увазі за допомогою математики з’ясувати загальні кількісні властивості простору, часу, руху в межах філософії Арістотеля.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,311sec