Рідна мова

Тема:  «Рідна мова»

Мета: виховувати любов і повагу до української мови; формувати звичку звертатися до старших і незнайомих людей на “Ви”, використовуючи слова ввічливості.

Хід заняття

І. Організація класу

ІІ. Вступне слово вчителя.

Чарівна мова! Чи знайомі ви з нею? Це та особлива мова, що з нею ви

зустрічаєтесь у віршах, казках, оповіданнях. У чарівниці-мови є чимало своїх секретів і чудес. А потрібні вони їй для того, щоб когось розвеселити, а когось здивувати. Мова потрібна для того, щоб ділитися своїми думками, почуттями, знаннями з іншими людьми.

ІІІ. Читання і обговорення вірша А. Камінчука “Рідне слово”.

Барвінково, волошковоРідне слово любить ненька

В небі світиться зоря.І співає: “Люлі-лю”.

Починаймо рідне слово                     Так любив його Шевченко,

Зі сторінок “Кобзаря”.Так і я його люблю.

Запитання до учнів:

• За що ми любимо українську мову? (Вона наша, зрозуміла, мело­дійна, чиста, гарна, нею говорили наші предки – українці.)

Учитель. За роки перебування в школі ви навчитеся говорити українською мовою грамотно і гарно, шанувати її, бо українська мова – мова на­шого народу.

Правила мовного етикету

  1. Намагайся говорити правильно.
  2. Бережи мову від мовних “бур’янів” та засмічень.

3. Добирай слова, що найточніше відповідатимуть думці.

  1. Помітивши помилку в своїй мові або мові товариша, не соромся виправити її.
  2. Де б ти не був, хай завжди твоїми добрими друзями стануть слова ввічливості: “доброго дня”, “будь ласка”, “дякую”, “до побачення”.

6. До всіх незнайомих і старших людей звертайся на “Ви”.

  1. Розмовляючи, ніколи не підвищуй голосу.
  2. Говорити потрібно виразно, розбірливо, чітко.

IV. Фізкультхвилинка

V. Робота над прислів’ям .

“Хто материнську мову зневажає, той і матері не шанує”.

Запитання до учнів:

  • Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
  • Які українські прислів’я та приказки про мову вам відомі? Від кого ви їх почули?
  • Чи знаєте ви, яке перше слово сказали у своєму житті?
  • Чи співали вам колискові? Які українські пісні ви знаєте?
  • Як вас пестливо називають мама, тато, дідусь, бабуся та інші члени родини? А як ви їх називаєте?

V. Робота в зошиті.

VІ. Практичні вправи.

Діти вчаться ввічливо звертатися до інших людей залежно від віку. (Обігрування життєвих ситуацій, наприклад: “У тебе зіпсувався теле­фон. Як ти звернешся до сусідів з проханням дозволити зателефонува­ти?”; “Ти хочеш довідатися у перехожого, котра зараз година. Як ти звер­нешся до незнайомої дорослої людини?”)

 

VІІ.      Гра “Добери пестливе слово”.

Баба – … . Дід – … . Сестра – … . Брат … .Тітка – … . Дядько – … .

 

VІІІ. Підсумок заняття.

 

Про що, ми говорили на занятті?

Що вам найбільше сподобалось?

Бажаю вам успіху в подальшому пануванні мовної грамоти, щоб у ваших вустах українська мова була і багатою і красивою і мелодійною

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,331sec