РЕЙ ДУГЛАС БРЕДБЕРІ — АМЕРИКАНСЬКИЙ ПИСЬМЕННИК – ФАНТАСТ. НОВЕЛА «УСМІШКА»

Мета: зацікавити учнів біографією і творчістю Р. Бредбері, ознайомитися з відомостями про Леонардо да Вінчі та його картину «Джоконда»; повідомити про особливості жанру новели, працювати над виразним читанням; розвивати почуття прекрасного, виховувати повагу до шедеврів як вищих проявів людського духу.


Обладнання: фотопортрет Р. Бредбері, виставка книг письменника, репродукція картини «Джоконда», портрет Леонардо да Вінчі.

Красота спасет мир.

Ф. М. Достоевский

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності

— Що таке шедевр?

У словнику ми прочитаємо: «Шедевр — винятковий за своїми достоїнствами витвір мистецтва». Російський письменник К. Г. Паустовський вважав, що «кожна зустріч з будь-яким шедевром — це прорив у великий світ людського генія. Вона викликає здивування і радість».

Сьогодні на нас чекає саме така зустріч.

II. Знайомство з картиною «Джоконда» та її автором

1-й учень-мистецтвознавець. Леонардо да Вінчі — геній доби Відродження. Художник, скульптор, архітектор, співець, музикант, поет, філософ, біолог, анатом, геолог, математик, фізик, механік-винахідник, астроном — це все про Леонардо да Вінчі.

Йому належать винайдені й складені схеми зброї, машин, гелікоптерів, парашутів, блочних будинків!

Розшифрувати 6 тисяч записів да Вінчі під силу хіба що секретним службам. Вони зроблені у дзеркальному відображенні і справа наліво. їх геній вів для себе. А може, він просто полюбляв таємниці?

2-й учень-мистецтвознавець. Одна з них — перед нами. Це шедевр живопису, картина Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», або «Джоконда» (1503 р.).

Історія створення цієї картини така. Франческо ді Бартоломео дель Джокондо замовив великому художнику портрет своєї дружини, 24-річної Мони Лізи. Писав його да Вінчі чотири роки. За легендою, щоб викликати посмішку Мони Лізи, Леонардо під час створення портрету завжди запрошував музикантів і співців, що грали на лірі і співали, а також блазнів, які веселили прекрасну жінку.

З невідомої причини Франческо дель Джокондо не викупив картину, а Леонардо до кінця життя не розлучався з нею. Після смерті художника вона перейшла до короля Франції Франциска І і, відповідно, розміщена в Луврі, де зберігається й зараз.

3-й учень-мистецтвознавець. У чому ж таємниця привабливості цієї картини? Мона Ліза вражає глядача своєю ледь помітною усмішкою, іронічним поглядом, що ніби пронизує вашу душу. Складається враження, що не ми, а нас вивчає Джоконда, яка втілює у собі образ матері Природи.

Святослав Реріх у своїй статті «Мона Ліза» писав:

«Каштановые волосы, разделенные на пробор посредине и гладко зачесанные к вискам, ниспадают красивими мягкими локонами на плечи. Прозрачная вуаль наброшена на голову и вьется поверх плечей. Платне

изначально зеленоватого цвета с глубоким вырезом оживлено более светлыми рукавами, которые когда-то, должно быть, были желтыми.

На заднем плане — фантастический пейзаж с холмами и горами, теплих и мягких тонов, уходящий вдаль, над ним постепенно светлеющее небо. Две колонны по краям пейзажа закрывает нынешняя рама картини. В этом полотне прекрасны все детали, но внимание прежде всего захватывает лицо.

Картину невозможно описать словами: чем дольше ви смотрите на нее, тем больше возрастает ее воздействие на вас, и вы напинаєте чувствовать то удивительное очарование, которое покоряло стольких людей на протяжении веков».

Учитель. Недарма К. Г. Паустовський вважав: «У кожному шедеврі є те, що ніколи не може стати звичним — досконалість людського духу, сила людського почуття, миттєвий відгук на все, що оточує нас і зовні,; і в нашому внутрішньому світі…».

III. Розповідь про Рея Бредбері

1. Слово вчителя

Рей Дуглас Бредбері — знаменитий американський письменник-фантаст (народився у 1920 р.). Виріс у дружній сім’ї серед люблячих близьких людей. Дитинство вважає прекрасною, щасливою порою свого життя.

Світ наукової фантастики захопив його з 1928 р., коли у руки йому потрапив перший випуск журналу «Дивні історії» і Рей прочитав оповідання «Світ гігантських мурашок».

А своє перше оповідання Бредбері написав у 12 років, тому що через бідність своєї « сім’ї не міг прочитати продовження книги «Марсіанські війни». Тоді хлопчик і на писав свою версію продовження фантастичного твору.

З того часу він назавжди оселився у країні фантазії.

Зараз Бредбері — автор близько 800 науково-фантастичних творів. Серед них і дух відомі: «451° за Фаренгейтом», «Марсіаські хроніки», «Усе літо в один день», «Канікули», «Усмішка».

У своїх творах письменник хоче зазирнути у майбутнє, щоб зрозуміти, що чекає на людство, застерегти від тих помилок, яких ще можна уникнути.

«Люди просять мене передрікати майбутнє, а я хочу запобігти йому».

(Р. Бредбері)

2. Інсценізація інтерв’ю Р. Бредбері

журналісту «Комсомольської правди» 1992 р.

Журналіст. У серпні 1992 р. вам виповнюється 72 роки. Що ви можете назвати

найбільшим успіхом у вашому житті і що — невдачею?

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,395sec