Реакції заміщення й обміну

Тема: Реакції заміщення й обміну.

Мета: Повторити властивості кислот;акцентувати увагу на такі типи реакції: заміщення, обміну; розвивати навики та вміння при складанні хімічних рівнянь; закріпити вміння обчислювати об’єм газу, що виділяється за відомою масою речовини яка вступає в реакцію; виховувати почуття відповідальності за колектив.

Обладнання: Zn, ZnO, HCl, пробірки.

Тип: комбінований.

Девіз: Запитуйте і відповідайте – це девіз пізнання і навчання.

Хід уроку

І. Актуалізація базових знань

«Мозковий штурм».

1. Що показує ряд активності металів?

2. Перелічіть хімічні властивості кислот?

3. Які типи реакцій ми вже з вами вивчили?

4. Яких правил ТБ треба дотримуватися при роботі з кислотами? Хто забув відкриваємо .

Бережімо своє здоров’я і здоров’я інших                         

 Інструкція з охорони праці під час роботи з кислотами.

І.        Загальні положення.

  1. Зберігати в спеціально призначеному приміщені, у призначених для них місцях.
  2. Кислоти їдкі речовини. Особливо небезпечна сульфатна, нітратна, хлоридна кислоти. Вони роз’їдають папір, деревину, тканини.
  3. При попаданні на шкіру викликають хімічний опік.
  4. Забезпечити учнів засобами індивідуального захисту.

II.       Вимоги безпеки перед початком роботи.

  1. Під час всіх операцій з кислотами застосовувати засоби індивідуального захисту: халат, гумові рукавиці, захисні окуляри.
  2. Для нейтралізації пролитих кислот мати склянку з розчином соди.

III.     Вимоги безпеки під час виконання роботи.

  1. Концентровані кислоти розливати під витяжкою.
  2. Для одержання розчинів із концентрованих кислот необхідно лити

 кислоту у воду, а не навпаки, постійно перемішуючи.

  1. Для розбавлення концентрованих кислот, їх розмішування, потрібно користуватися хімічним тонкостінним скляним або фарфоровим посудом.
  2. Забороняється набирати розчини кислот у піпетку ротом. Для цього користуються піпеткою з грушею.
  3. Кришки і пробки від склянок з кислотами класти на стіл перевернутими, склянки з розчинами кислот тримати закритими.

IV.     Вимоги безпеки після закінчення роботи.

  1. Відпрацьовані кислоти слід збирати в спеціально призначений посуд окремо і зливати в каналізацію тільки після нейтралізації.
  2. Розлиті кислоти негайно засипати піском, нейтралізувати і після цього прибрати.

V.       Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

  1. При попаданні на шкіру – залити великою кількістю води протягом 15-20 хвилин, промити розчином питної соди з масовою часткою гідрогенкарбонату натрію 2%.
  2. Якщо кислота потрапила в очі – промити великою кількістю води, а потім прикласти вату, змочену гідроген карбонату натрію з масовою часткою 3%. Промивати очі після опіку треба ретельно протягом 20-30 хвилин, а потім звернутися до лікаря.

5. Індивідуальна робота учнів. Виконати дослід і записати рівняння реакції між цинком і хлоридною кислотою.

6. Виконати дослід і записати рівняння реакції між цинк оксидом і хлоридною кислотою.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Проблемне питання.

Знайдіть подібність і відмінність у рівняннях що склали учні .

(учні відповідають)

Вчитель: А до якого типу ви би їх віднесли? (тип реакції ще не відомий)

Отже, ми сьогодні розглядаємо два типи реакцій: заміщення, обміну.

Робота з підручником.

Дайте визначення реакції заміщення і обміну опрацювавши матеріал тексту.

– То яку реакцію ми називаємо реакцією заміщення, а яку обміну? (учні кажуть правила).

Наведіть приклад реакції заміщення, обміну: складіть рівняння реакції. (два учні працюють біля дошки, а інші за партами).

Учні пояснюють складені рівняння реакції.

ІІІ. Закріплення.

Тренувальні вправи на комп’ютері.(Слайд)

Закінчіть рівняння реакції, вкажіть її тип.

1). Zn+H3PO4=                                          CaO+H3PO4=

MgO +HCl=                                              Al2O3+H2SO4=

Al+ H2SO4=                                                        Cr2O3+HCl=

H2O=                                                         C+O2=

2)Який об’єм водню виділиться при заміщенні алюмінієм 49 грам сульфатної кислоти?

ІV. Підсумок уроку.

1. Які типи реакції ми з вами вивчили?

Дайте визначення кожного з них.

2.Оцінювання роботи учнів.

V. З/д. опрацювати параграф

Виконати завдання. Як здійснити такі перетворення:

Цинк оксид

 

 

цинк                          Цинк хлорид

Вказати типи реакції.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

22 (16.7 KiB, Завантажень: 26)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 22 (62.0 KiB, Завантажень: 10)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,545sec