Психолого – педагогічний семінар для вчителів: Розвиваємо здоров’язберігаючу компетенцію

План заняття

 1. Вступне слово психолога
 2. Вправа «Нормограма благополуччя»
 3. Вправа «Проект самовдосконалення»
 4. Інформаційне повідомлення психолога
 5. Вправа «Я – вдома, я – на роботі»
 6. Інформаційне повідомлення
 7. Вправа «Неприємна подія»
 8. Інформаційне повідомлення
 9. Тест
  «Самодіагностика ознак вигорання»

Вступна частина.

1.Вступне слово психолога.( 10 хв.)


«Найголовніше в житті здоров’я!» – так, напевно, відповість чи не кожна людина, якщо її запитати що для неї головне в житті. Особливо в питаннях збереження здоров’я мають бути обізнані вчителі, для того, щоб вчити цьому підростаюче покоління . Компетентне ставлення до власного здоров’я включає в себе наступні складові:

 • соматичне здоров’я;
 • клінічне здоров’я;
 • фізичне здоровся
 • психічне здоров’я;
 • рівень валеологічних знань.

  Здоров’я – це стан повного фізичного, душевного й соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад. Сучасне уявлення про здоров’я називають холістичним (від англ.. «whole» – цілісний). Воно враховує не лише фізичне благополуччя людини, а й інші виміри: її емоційний стан, інтелектуальний розвиток, рівень соціальності та духовності.

  (на дошку вивішується плакат із холістичною моделлю здоров’я)

  Здебільшого до погіршення здоров’я призводять стреси. Стрес – нормальна реакція організму на загрозу, зміни внутрішнього стану, порушення внутрішньої рівноваги. Найбільш небезпечним для життєдіяльності організму є хронічний стрес, який характеризується постійним порушенням внутрішньої рівноваги. Симптоми хронічного стресу: порушення пам’яті і концентрації уваги, безсоння, депресія, відчуття провини. Наслідки – головна біль, псоріаз, випадіння волосся, підвищений тиск, серцеві хвороби,

  Стресостійкість обумовлена кількома причинами:

 • В сучасному світі сформувалась загрозлива тенденція до посилення ролі стресових чинників середовища як фактора, що порушує здоров’я. До 90% усіх захворювань людини в тій чи іншій мірі пов’язані зі стресом.
 • В скарбниці людства накопичено багато профілактичних технік, оволодіння якими стало можливим завдяки стресменеджменту.

  Перше положення детермінує необхідність боротьби зі стресом, друге – обумовлює можливість його ефективної профілактики.

  Треба звернути увагу на те, що не завжди і не всі стреси бувають негативними. В деякій мірі вони навіть корисні, бо відіграють мобілізуючу роль і допомагають людині пристосуватися до змінних умов. Нормативні стреси не травмують психіку, а спонукають людину до осмислення ситуації, особистісного зросту. Вони мають пізнавальну цінність.

  Основна частина.

  2. Вправа «НОРМОГРАМА БЛАГОПОЛУЧЧЯ»(15 хв.)

  Мета:
  оцінити реальний стан власного здоров’я.

  Обладнання: роздаткові картки із номограмою благополуччя.

  Хід вправи

  Оцініть кожен вимір благополуччя за десятибальною шкалою і у великому колі поставте відповідні позначки. З’єднайте позначки і рофарбуйте внутрішню частину. Оцініть резерви свого здоров’я та можливості самовдосконалення. Якщо Ваша нормограма близька до зовнішнього кола – Ви добре дбаєте про всі аспекти благополуччя і маєте великі резерви здоров’я. А якщо ні – у Вас значні можливості для розвитку і самовдосконалення.


   

   

   

   

   

  Рефлексія: за бажанням кожен може продемонструвати та обговорити свою нормограму з членами групи.

   

  3.Вправа «ПРОЕКТ САМОВДОСКОНАЛЕННЯ»(15 хв.)

  Мета: налаштування членів групи на дотримання правил здорового способу життя.

  Хід вправи

  «Складіть кожен індивідуально для себе план здорового способу життя. Включити до нього можна раціональне харчування, заняття спортом і взагалі все, що на Вашу думку сприяє повноцінному здоров’ю».   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Прикріпіть цей план у себе дома і намагайтесь постійно його дотримуватись і Ви самі побачите наскільки покращиться Ваше благополуччя.

  Рефлексія.

  4.Інформаційне повідомлення психолога (10 хв.)

  Особливо негативно впливає на організм та знижує стресостійкість тяжке й тривале переживання. Воно фіксується в головному мозку і в результаті зароджується пов’язаний з ним стійкий осередок порушення, що одержав назву домінантного. Цей осередок збудження ЦНС гальмує роботу інших нервових центрів і дезорганізовує регулюючу дію нервової системи, яка охоплює всі сторони діяльності організму. Він постійно бентежить і не дає спочинку.

  Переживання мають свого адресата в системах організму. Тривале переживання, фіксоване в мозку, постійно впливає на певні системи, тримаючи їх у постійній напрузі. Таке переживання спочатку викликає несприятливі умови, а потім, усе більше виснажуючи їх, – стрес і хронічну хворобу.

  Знаючи це, приходимо до розуміння небезпеки фіксації на тривалому й неприємному переживанні, думці. Якщо подібне переживання (думка) стає свідомим, його необхідно позбутися. Треба змінити ситуацію, що породжує тяжкий стан, або ставлення до неї. Людину, наприклад, гнітить її службове становище. Робота, якою вона займається, є мало перспективною. Вихід – змінити місце роботи. Якщо це зробити неможливо, необхідно знайти світлі сторони, переконати себе, що вона не така вже погана, треба тільки потерпіти, зачекати.

  Таким чином, щоб запобігти негативній дії стресів, потрібно управляти своїми думками і знати механізм впливу думок на людський організм.

  Приблизно 2500 років тому назад Гіппократ вчив, що стан здоров’я є доказом того, що людина досягла гармонії як всередині себе, так і зі своїм оточенням. Все, що впливає на мозок, впливає і на тіло. І тільки тепер ми знову повертаємось до цієї точки зору.

  Це розуміння було забуто в 17 столітті, коли західна наука, яку очолював Декарт, розділила людину на 2 окремі частини: тіло і розум.

  Дослідження впливу думок на тіло не признавали законними до 20 століття. Бо пацієнт – це тіло, яке потрібно лікувати.

  Період з 1780 року по 1850 рік відомий як «вік ризикованої медицини». Тільки герої могли витримати притаманні тому часу методи лікування: кровопускання (0,6 літра за один сеанс), очищення кишечнику за допомогою хлориду ртуті, що часто призводило і до смерті (Моцарт).

  Але нам пощастило. Ми нарешті стали прислухатися до вчення Гіппократа і знаємо, що думка впливає на тіло і навпаки.


  Думка – це володар життєвої енергії, капітан корабля. Таємниці багатьох життєвих «не пощастило» нерідко полягають у плутаному й перекрученому мисленні, якому не вистачає простоти, ясності, чіткості, світлості, радості, оптимізму.

  Про кого або про що у вас найтепліші думки?

  5. Вправа «Я- ВДОМА, Я – НА РОБОТІ» (15 хв.)

  Мета: побачити реальну картину свого життя «збоку», та проаналізувати де ми отримуємо більше стресів.

  Хід вправи

  Розділити аркуш навпіл. Скласти 2 списки визначень (якомога більше)

  «Я – вдома», «Я – на роботі».

   

   

          

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Рефлексія: порівняти списки та осмислити різницю між тим, чому вдома ми інші, ніж на роботі.

  6. Інформаційне повідомлення (10 хв.).

  Профілактика та подолання стресу

  Напружені стосунки вдома, проблеми на роботі, втрата близької людини, почуття самотності. І це далеко не повний перелік тих ситуацій, які можуть призвести до стресу.

  Але тривалі конфліктні ситуації і нескінченна низка стресів здатні зашкодити здоров’ю людини.

  Відомий дослідник стресу М. Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте. Стрес іноді є необхідним явищем у житті людини. Він допомагає пристосуватися до нових умов, впливає на працездатність і творчість. Стрес вчить нас долати перешкоди на життєвому шляху, мобілізовувати свої сили і набувати впевненості в собі. Але водночас стрес, якщо він діє довго, може стати руйнівним для людини, від нього потерпають найслабші органи. Що ж таке стрес?

  Стрес (тиск, натиск) — це стан напруження, який виникає внаслідок дії сильного подразника, незвичайної ситуації.

  Залежно під подразника, що діє на людину, розрізняють два види стресу: дистрес – за дії негативних емоцій та еустрес – за дії позитивних емоцій.

  Періодичні емоційні струси корисні для організму: вони позитивно виливають на зовнішній вигляд, мобілізують сили і розумові здібності. Але від стресу потрібно терміново рятуватися, поки він не встиг втрутитись у ваше життя, здоров’я і кар’єру.

  Що відбувається з тілом, коли ви потрапляєте у стресову ситуацію? У цей момент надниркові залози викидають у кров гормони адреналін і норадреналін — у вас стискуються кулаки, подих стає переривчастим, словом, усі симптоми гострого стресу в наявності.

  Зміни, що відбуваються в організмі при стресі, передбачені природою як захисна реакція на небезпечні ситуації. Стрес дійсно здатний пробудити приховані резерви людини, множачи її сили і розумові здібності. Головне при цьому — спрямувати їх у потрібному напрямі й з’ясувати причини стресу.

  Якщо цього не зробити, стресові гормони нагромаджуються і «запускають» в організмі іншу хімічну реакцію — людина починає злитися, нервово ходити зі сторони у сторону, метушитися. Утім, через якийсь час усе відбувається з точністю до навпаки: стрес переходить у стадію пасивних негативних емоцій — опускаються руки, розвивається депресія. Такого «негативу» можна позбутися за допомогою психотехнік.

  Найнебезпечніша стадія стресу — це коли він переходить у хворобу, з якою впоратися під силу лише кваліфікованому психотерапевту.

  На цьому етапі надниркові залози, крім адреналіну, починають продукувати небезпечний гормон кортизон, що може спровокувати погіршення пам’яті, серцево-судинні захворювання, захворювання шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунітету, раннє старіння, проблеми зі шкірою.

  Стресами різного ступеня інтенсивності наповнене життя кожної людини. Інша річ, що одні вміють їм протистояти, а інші — ні.

  Що вам ніколи не принесе полегшення:

  – Активний «відпочинок» біля телевізора.

  – Спроба обвинуватити у своїх невдачах інших.

  – Сплески бурхливих емоцій зі слізьми і голосіннями.

  – Бажання усамітнитися, щоб «плекати» свій поганий настрій.

  – Снодійне.

  7. Вправа «НЕПРИЄМНА ПОДІЯ» (15 хв.)

  Мета:
  навчитись із кожної неприємної, негативної ситуації в життя вилучати щось корисне.

  Хід вправи

   


  Об’єднатись у пари. Розповісти один одному неприємну подію, завдання співрозмовника – знайти позитивне у історії, що йому розповіли.

  Рефлексія.
  Чи навчились Ви із неприємних ситуацій знаходити свій позитив?

  8.Інформаційне повідомлення психолога. (10 хв.)

  Стрес проявляється на 5 рівнях:

  А) хімічному (порушення обміну речовин, зміна складу крові);

  Б) фізичному (головні болі, м’язові зажими);

  В) психічному (нервові зриви);

  Г) поведінковому (агресія, самогубство);

  Д) емоційному (неадекватні реакції, тривожність, страх, поганий настрій).

  Після кількох років роботи у школі багато вчителів відмічають своєрідне психологічне явище – емоційне вигорання. Його відчувають вчителі у всьому світі. Перевантажені спілкуванням з учнями вчителі почувають до них байдужість або неприязнь, негативні емоції намагаються приховати, спілкуючись з школярем як з об’єктом навчання. Ні про який індивідуальний підхід до особистості дитини говорити вже не доводиться. При цьому, «вигорілий» педагог переживає, оскільки робота не приносить йому задоволення.

  Отже, емоційне вигорання – це синдром, що розвивається на тлі неперервного впливу на людину стресових ситуацій і призводить до інтелектуальної, душевної, фізичної перевтоми та виснаження. Можна сказати, що це захисна реакція організму на постійну дію стресу.

  9. Тест «САМОДІАГНОСТИКА ОЗНАК ВИГОРЯННЯ» (15 хв.)

  Інструкція: оцініть наявність у себе тієї чи іншої ознаки в залежності від ступеня її вияву або частоти виникнення (5 балів – найбільше, 1 бал – найменше)

  Симптоми 

  Ступінь вияву, частота прояву 

  П

  о

  в

  е

  д

  і

  н

  к

  о

  в

  і

   

   

   

   

   

   

   

  А

  ф

  е

  к

  т

  и

  в

  н

  і

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  К

  о

  г

  н

  і

  т

  и

  в

  н

  і

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Ф

  і

  з

  і

  о

  л

  о

  г

  і

  ч

  н

  і

   

   


   

   

  1 

  2 

  3 


  4
   

  5 

  Небажання іти на роботу

           

  Часті запізнення 

           

  Відкладення ділових зустрічей 

           

  Усамітнення, небажання бачити колег 

           

  Небажання бачити учнів

           

  Небажання заповнювати документацію 

           

  Формальне виконання обов’язків 

           
             

  Втрата почуття гумору 

           

  Постійне відчуття невдачі, провини, самозвинувачення 

           

  Підвищена дратівливість 

           

  Відчуття прискіпливості зі сторони оточуючих

           

  Байдужість 

           

  Безсилля, емоційне виснаження 

           

  Пригнічений настрій 

           
             

  Думки про зміну професії 

           

  Слабка концентрація уваги 

           

  Ригідність мислення, стереотипність 

           

  Сумніви в корисності роботи 

           

  Розчарування професією 

           

  Цинічне ставлення до учнів 

           

  Заклопотаність власними проблемами 

           

  Зміна апетиту 

           

  Довготриваючі незначні недуги 

           

  Схильність до інфекційних захворювань 

           

  Швидка фізична стомлюваність 

           

  Головні болі, проблеми роботи КШТ

           

  Частина тесту з найбільшою кількістю балів є проблемною.

  10. Інформаційне повідомлення психолога (10 хв)

  Варто сказати, що люди намагаються боротися з вигоранням, але найчастіше «варварськими», негативними методами. Наприклад, професійний цинізм або деперсоналізація – він проявляється в особливих висловлюваннях, термінах. Прислухайтеся як про себе чи вголос ми (вчителі) називаємо учнів.

  Або інший негативний метод – фізичне та емоційне відчуження, прагнення тримати дітей на відстані, не помічати їх життєвих проблем, душевних станів.

  Окремим працівникам допомагає також енергетичний «вампіризм». І тут немає ніякої містики, просто людина використовує момент чужої зніяковілості, страждання, приниження, невдачі, щоб підвищитися, самоствердитися. Тоді придушення навколишніх стає сильною і продуктивною мотивацією.

  Не таємниця, що професія вчителя відноситься до категорії стресогенних. Педагогічна діяльність насичена різноманітними напруженими ситуаціями. До таких ситуацій у педдіяльності відносять:

 • ситуації взаємодії вчителя з учнем на уроці (порушення дисципліни і правил поведінки);
 • ситуації, що виникають у стосунках з колегами по роботі та адміністрацією (розходження в думках);
 • ситуації взаємодії вчителя з батьками учнів (відмінність в оцінці учня батьками і вчителем).

  Вчителі, як професійна група, відзначаються низькими показниками фізичного та психічного здоров’я. Професійна допомога при емоційному вигоранні включає прийом лікувальних препаратів і різні види психотерапії.

   

  Вкінці заняття учасникам можна роздати пам’ятки з порадами, щодо збереження психічного здоров’я.

  Заключна частина

   

  10 способів порятунку від стресу:

 • З’ясуйте, що саме вас тривожить і зачіпає за живе.

  Психологи стверджують: проблема, витягнута з підсвідомості, — вже наполовину вирішена, для цього зовсім необов’язково йти до психоаналітика. Розкажіть про те, що вас турбує, близькій людині.

  Це особливий психологічний прийом: проаналізувавши свою проблему вголос, ви доберетеся до кореня своїх проблем і знайдете вихід із ситуації.

   

 • Не вдавайте з себе бідну ягничку.

  Перше, що рекомендують зробити психологи, коли в черговий раз захочеться розвинути з дріб’язкової проблеми маленьку трагедію, слід знайти людину, якій живеться набагато гірше, і допомогти їй.

 • Сплануйте свій день.

  Учені помітили, що для людини, стан якої наближається до стресового, час прискорює свій біг. Тому вона відчуває непомірну завантаженість і нестачу часу. Упоратися з перевантаженнями елементарно: розпишіть свої дії, розподіливши за ступенем важливості, і виконуйте свій план.

 • Не згущуйте хмари.

  Люди, схильні до стресових реакцій, будь-яку проблему роздувають до масштабів всесвітньої катастрофи.

  Насправді жахливі обставини в нашому житті трапляються нечасто. Тому викиньте з голови надумані проблеми, а також ті, які ви не в змозі вирішити.

 • Навчіться керувати своїми емоціями.

  Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують нашому спокою. При цьому йому зовсім байдуже, реальні вони чи вигадані. Вирватися зі стресового кола допоможе найпростіша йогівська вправа. Заплющіть очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору і розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одна па іншу в ділянці пупка (ліва знизу). Цього цілком достатньо, щоб повноцінно відпочити, збагатити мозок киснем і заспокоїтись.

 • Не забувайте хвалити себе щоразу, коли вам удається впоратися із хвилюванням.

  Наприклад, купіть собі що-не-будь у подарунок. Причому, робити це потрібно не стільки заради себе, скільки заради свого мозку. Ваша сіра речовина теж має потребу в подяці за відмінно виконану роботу.

 • Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже хочеться.

  Сміх позитивно впливає па імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу усмішку організм продукуватиме бажані гормони радості.

 • Робіть фізичні вправи не менше 30 хвилин на день.

  Замість того, щоб відлежуватись у ліжку, бігайте. За твердженням лікарів, найантистресовіші види спорту — біг і спортивне ходіння. По-перше, активні рухи не дають адреналіну нагромаджуватися, по-друге, відволікають від негативних думок. Стежте за пульсом — його оптимальна частота для вас розраховується за такою формулою: 180 мінус ваш вік.

 • Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях.

  Візьміть па озброєння японський спосіб боротьби зі стресами. Коли японець відчуває роздратування, він щосили б’є опудало свого шефа. А якщо у вас під рукою ляльки не виявилося, напишіть лайливий лист і з усією злістю, на яку ви здатні, спаліть його, розірвіть на шматку… (Можете уявляти, начебто те саме робите з адресатом). Помічено, що ненормативна лексика разом з різкими жестами теж добре виводить негативні емоції.

 • Вживайте вітамін Е.

  Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. До речі, цей вітамін у натуральному вигляді міститься в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині і волоських горіхах.

   

  Домашнє завдання:

  Тест”Стреси і стресостійкість”

  Цей тест дозволить Вам визначити, наскільки Ви піддаєтеся стресам і як у Вас розвинута здатність їм протистояти. Крім того, тест може надати серйозну допомогу в самодослідженні, відкрити очі на інші, досі невідомі риси характеру.

  Тест складається з двадцяти трьох питань, до кожного з яких пропонується чотири варіанти відповіді. З них треба обрати тільки один. Причому на питання бажано відповідати швидко, не задумуючись. Пам’ятайте, що перша реакція – найбільш точна, намагайтесь орієнтуватися саме на неї, якщо, звичайно, маєте намір одержати результати, які максимально відповідають дійсності.

  Не виключено, що в ряді питань жоден із запропонованих варіантів відповідей не влаштує вас повною мірою. Це цілком природно, тому що навряд чи можливо

  (і навряд чи має сенс) врахувати всі думки. Якщо стикнетеся з подібною проблемою, будь ласка, виберіть із чотирьох зазначених варіантів найбільш близький вам.

  Для зручності обробки результатів виписуйте на листок номери питань із літерою обраного варіанта відповіді.

  Питання

  1. Вважаю, що в мене неприємна робота;

 • а) так, приємного в ній, м’яко кажучи, мало;
 • б) не згодний, моя робота мені подобається;
 • в) буває по-різному, а взагалі мені все рівно;
 • г) в даний момент у мене немає постійної роботи.

  2. Мене періодично мучать голові болі:

 • а) так;
 • б) головний біль трапляється
  так рідко, що про нього і згадувати не потрібно;
 • в) не звертав уваги;
 • г) найчастіше головний біль починається разом із неприємностями.

  3. Вкажіть свій вік:

 • а) двадцять дев’ять – тридцять шість;
 • б) до двадцяти дев’яти;
 • в) тридцять сім – сорок два;
 • г) сорок три і більше.

  4.Родина:

 • а) одружений (заміжня), одна або двоє дітей;
 • б) скажу просто: я задоволений своїм сімейним життям;
 • в) “хорошую вещь”браком” не назовут”;
 • г) одружений (заміжня), три дитини і більше (тут же — на даний момент
 • самотній, дітей немає).

  5. Найбільшу напругу (із переліченого нижче) у мене викликає:

 • а) нестача часу;
 • б) спілкування з неприємними або скандальними особами;
 • в) фізична робота;
 • г) незнайома або малознайома компанія.

  6. Відпочивати я бажаю:

 • а) на самоті;
 • б)активно;
 • в)весело;
 • г) найкраще покопатися на дачі або провести час у вузькому колі друзів.

  7. Моє ставлення до подружніх зрад:

 • а) досить негативне, але я скоріше прощу, ніж буду все життя докоряти (якщо довідаюся, звичайно);
 • б) якщо людина щаслива, навряд чи її потягне “на сторону”;
 • в) якщо дуже хочеться, то можна, головне, щоб друга половина не довідалася;
 • г) зрада є зрада, таке навряд чи можна простити.

  8. Зазвичай я випиваю три і більше чашок кави на день:

 • а) ні, намагаюсь обмежуватися однією чашкою, а взагалі, віддаю перевагу чаю (або іншому безалкогольному напою);
 • б) люблю міцну, гарну каву, але зловживаю нею рідко;
 • в) так, я п’ю багато кави, і чим міцніше, тим краще;
 • г) кава шкідлива для здоров’я, особисто я її майже не п’ю.

  9. Паління:

 • а) на жаль, палю, але не більше половини пачки в день;
 • 6) ніколи не палив і, думаю, не буду;
 • в) випалюю одну і більше пачок на день;
 • г) палив раніше, але довелося кинути.

  10. Спілкування з іншими людьми:

 • а) бажаю спілкуватися з гарними, але зустрічаються різні;
 • б) зазвичай
  мене оточують приємні й цікаві в спілкуванні люди;
 • в) потрібна людина – найцікавіший співрозмовник;
 • г) зазвичай моє спілкування обмежується старими добрими знайомими.

  11. Ставлення до алкоголю:

 • а) вживаю досить регулярно;
 • б) іноді випиваю, але нечасто і, як правило, що-небудь легке;
 • в) алкоголь — це добре, особливо коли його в достатку;
 • г) взагалі не вживаю алкоголь.

  12. Припустимо, хтось у великому гурті людей починає говорити вам образливі речі. Ваші дії:

 • а) спробую поставити його на місце, а взагалі навіть думати не хочеться про подібну ситуацію;
 • б) мої дії будуть залежати від того, хто в даному випадку правий, я чи він;
 • в) цей “хтось” у мене так “отримає”, що більше не захоче говорити;
 • г) зажадаю вибачень, нахабність не можна залишати безкарною.

  13. Із запропонованих варіантів стрес найкраще знімається:

 • а)сном;
 • б)сексом;
 • в)алкоголем;
 • г) розмовою по душам, та й то не завжди.

  14. Якщо мені трапляється з кимсь посваритися, то я:

 • а) ще довгий час не можу заспокоїтися, буває, по-думки продовжую розмову;
 • б) “відходжу” досить швидко, хоча неприємне почуття, звичайно, залишається;
 • в) знаходжуся “на взводі”, але, як правило,
  почуваю себе чудово;
 • г) кілька годин після сварки почуваюся розстроєним і роздратованим.

  15. Засипаю я:

 • а) не відразу, у голову лізуть різні думки,
  що заважають заснути;
 • б) зазвичай відразу;
 • в) коли як;
 • г) у тиші – відносно швидко.

  16. Поговоримо про сновидіння:

 • а) нерідко сняться важкі, іноді дивні сни, про які довго пам’ятаю;
 • б) найчастіше, своїх сновидінь не пам’ятаю або сниться щось приємне та цікаве;
 • в) як правило, сновидіння яскраві, із заплутаним сюжетом;
 • г) іноді сняться кошмари.

  17. “Чорні” дні, коли усе йде не так або настрій гірше нікуди, трапляються:

 • а) час від часу;
 • б) дуже рідко;
 • в) у мене ледве не щодня “у смужку”: зараз — чорна, через хвилину – біла;
 • г) зовсім “чорні” дні трапляються рідко, зате “сірі” –регулярно.

  18. Коли одна невдача слідує за іншою:

 • а) буває, опускаються руки;
 • б) не впадаю у відчай, а намагаюся змінити тактику і почати спочатку;
 • в) шукаю винуватого;
 • г) скриплю зубами, але зовні прагну зберігати спокій.

  19. Чи має чоловік право плакати?

 • а) іноді — так;
 • б) якщо людина слабка – це її лихо, а не провина;
 • в) справжній чоловік завжди виглядає сильним, слізливість — для жінок, дітей і невдах;
 • г) чоловічі сльози дорогого коштують.

  20. Ставлення до їжі:

 • а) харчуюся нерегулярно, іноді всухом’ятку;
 • б) зазвичай їм в один і той же час і з апетитом;
 • в) завжди готовий смачно поїсти;
 • г) харчуюся в основному регулярно, але нерідко немає апетиту.

  21. Моє особисте життя:

 • а) в інших буває і гірше;
 • б) я ним задоволений;
 • в) відрізняється розмаїтістю;
 • г) в основному стерпне.

  22. Здоров’я:

 • а) періодично що-небудь поболює, але серйозно хворію не більше одного-двох разів на рік;
 • б) хворію дуже рідко – ніколи, та й не люблю я цього;
 • в) іноді трапляється застуда або що-небудь схоже, а взагалі я здоровий, як бик;
 • г) є деякі хронічні захворювання, але особливо вони не дошкуляють.

  23. Життя я сприймаю:

 • а) як нескінченну боротьбу;
 • б) як захоплюючу подорож;..
 • в) як азартну гру;
 • г) скоріше як реальність, що зобов’язаний прийняти.

  Обробка результатів


  За кожну відповідь “а” нараховується по 4 бали, за відповіді “б” – по 1 балові. Відповіді “в” оцінюються в 2 бали кожна, відповідь під буквою “г” — у 5 балів. Складіть отримані результати.

 • Від 23 до 33 балів

  Це найбільш “сприятливий” результат. Стресовий стан вам, звичайно ж, знайомий, але він вас мобілізує, і стимулює. Ви активні, діяльні, енергійні, цілеспрямовані, умієте виявляти наполегливість. Правда, періодично в тому або іншому починанні ви заходите в глухий кут не помиляється, як відомо, лише той, хто нічого не робить. Однак труднощі, невдачі здатні засмутити вас, часом розстроїти, але не ввести в розпач. У кінцевому рахунку стреси тільки підстьобують вас, надихають на пошуки нових рішень і… загартовують ще більше.

  Швидше за все, у вас превалює сангвінічний тип темпераменту.

  Важко сказати, наскільки гармонійно розвинута ваша особистість (можливості даного тесту на це не поширюються), але напевно, природа обдарувала вас чудовим “біологічним фундаментом”. Ви сильні духом, емоційно стійкі, у вас міцна нервова система, що дозволяє виявляти психологічну гнучкість і разом із тим не втрачати цілісності власного “Я”.

  Рекомендації. Незважаючи на явну проникливість стосовно оточення, часом ви виявляєте деяку черствість. Пам’ятайте, що обставини, які здаються вам цілком переборними, інший сприймає як непосильний вантаж. Будьте великодушні і сміливо беріть на себе частину ноші, вас це лише зміцнить, а для ближнього стане безцінною й необхідною підтримкою.

 • Від 34 до 50 балів

  У вас добра стресостійкість. Мабуть, у вас переважає сангвініко-холеричний тип темпераменту, що з народження забезпечує вас ґрунтовним запасом щиросердечних сил і здоров’я. Але він же, поряд із деякими іншими якостями, як, наприклад, злегка завищена самооцінка, схильність до дрібних авантюр і пригод, нерідко стає джерелом неприємностей і для вас особисто, і для оточуючих. Іншими словами, часом ви створюєте собі проблеми, які потім самі ж героїчно переборюєте.

  Висока потреба в руховій активності нерідко стає для вас перешкодою в якійсь справі, заважає виявити посидючість, коли це необхідно, сконцентрувати увагу. Монотонна, одноманітна діяльність у визначений момент викликає у вас відразу і підштовхує до необдуманих вчинків. Часом ви буваєте дратівливі, можете легко розлютитись. Заради справедливості відзначимо, що вже в наступну хвилину ви знову випромінюєте оптимізм. На жаль, ви нерідко знову знаходите відмінний настрій тільки після того, як “випустите пар”, тобто зірвете на комусь злість.
  Чи варто згадувати, що перераховані властивості не кращим чином впливають на ваші взаємини з оточуючими, а до того ж стають для останніх серйозними стрес-факторами.


  Рекомендації.
  Найбільше вам підходить діяльність, що дозволяє спілкуватися з великим колом людей, рухатися, переключатися з одного виду праці на іншій. Варто приділяти більше уваги розвитку самоконтролю, вчитися стримувати і “гасити” свої емоції, щоб не вихлюпувати їх на інших. Також не завадить розвинути в собі здатність до співпереживання або, принаймні, більш уважно ставитися до людей.

  Приступаючи до вирішення практичних питань, не поспішайте. Невгамовне прагнення скоріше покінчити з проблемною ситуацією раз у раз підштовхує вас до дій, що спочатку здаються блискучою комбінацією, а на перевірку ведуть не до перемоги, а до загострення старої проблеми або появи нової.

 • Від 51 до 80 балів

  Що стосується стресостійкості, то з цим у вас повний порядок. Так. ви готові при будь-якому зручному випадку скаржитися на труднощі, голосно викликуючи при цьому: “А кому зараз легко!”, у гіршому випадку пролунає фраза типу: “Як мені все це набридло!” . Але насправді саме таке життя вам подобається. Переборювати бар’єр за бар’єром, “гонки з перешкодами і перед усіма” – ось ваше таємне кредо. Важливо, щоб про всі дрібні й великі перемоги знало якнайбільше людей, тоді як про невдачі ви волієте помовчувати, щоб не “плямувати” реноме переможця, що так лестить вашому самолюбству.

  Дійсно, ви крокуєте по життю легко, із рівним азартом піднімаєтеся на вершину, летите в прірву, скоряєте чергову висоту, а якщо треба, з таким само легким серцем йдете при цьому по головах ближніх. Що лукавити, часом ви буваєте нестерпні, жадаєте від оточуючих повної самовіддачі стосовно вас, не вважаючи потрібним давати щось у відповідь.

  Ви егоїстичні, нерідко буваєте жорстоким, щиро вважаєте, що оточуючі повинні поважати вас за ваші діяння, а любити вже тільки за те, що ви існуєте.

  Щастя — поняття для вас винятково суб’єктивне. Якщо добре іншому, вас негайно починає гризти сумнів; зате коли вам добре, інші, на вашу думку, зобов’язані ляскати в долоні, кричати “Браво!” і заздрити, заздрити, заздрити…

  Авантюрність, азартність, потреба в гострих відчуттях не дають вам спокою (і не тільки вам). Повноту життя ви відчуваєте головним чином тоді, коли кудись рухаєтеся, причому, куди саме виведе ваша дорога, питання для вас не актуальне. До речі, почату справу для вас нерідко буває легше кинути, ніж довести до логічного завершення. Тому не дивно, якщо при всьому вашому ентузіазмі часом нічого розумного вам створити так і не вдається.

  Рекомендації. Можливо, будь-які рекомендації ви сприймете в багнети. І все-таки спробуйте, хоча б для різноманіття, зменшити свою активність, на мить зупинитися й озирнутися — не виключено, що відкриєте багато нового в собі та у навколишньому світі.

  Крім того, вам настійно рекомендується регулярне, бажано виснажливе (сили у вашому випадку відновляться швидко), фізичне навантаження. Це може бути тренажерний зал, басейн, єдиноборства (узагалі, корисно все це сполучити), що хоча б почасти дасть вихід “дурній енергії”. До того ж, посилені фізичні вправи певною мірою сприяють вихованню терпіння, цілеспрямованості, розвитку критичного ставлення до себе, і невелике застереження. Можливо, ряд якостей, описаних раніше, на даний момент не властивий вам такою мірою, щоб цілком визначати ваше поводження, а виявляється лише час від часу. Що ж, у вас є прекрасний шанс не давати їм розвиватися і надалі. Головне, пам’ятайте: про об’єктивну оцінку власної особистості або особливостей характеру іншої людини можна говорити лише при наявності критичності суджень. Саме цю якість формуйте в собі в першу чергу.

 • Від 81 до 95 балів

  Вам доцільно звернути пильну увагу на своє життя. І насамперед це стосується світосприймання. Ви живете в стані безперервного стресу, принаймні в останній, досить тривалий час. Більше того, поступово ви схиляєтеся до думки, що подібні умови життя варто вважати нормою хоча б тому, що вони вже сформувалися і немає навіть натяку на якісь зміни. Інакше кажучи, вашу думку по даному питанню можна сформулювати приблизно так: “Кожному призначено нести свій хрест, цей – мій”.

  Подібне сприйняття дійсності багато в чому склалося через такі властиві вам якості, як розвинуте почуття уявної провини, альтруїстичність устремлінь, підвищена помисливість, недостатня впевненість у собі і т.ін.

  У вас легко можна викликати почуття жалю, чим, можливо, оточуючі часто й із задоволенням користуються. Додайте сюди прагнення піклуватися про інших, навіть якщо це завдає серйозної шкоди вашому власному благополуччю, невміння відмовляти, і ви одержите той самий віз, що періодично беретеся везти і який раз у раз виявляється для вас занадто важким.

  До всього іншого, вам властиве дещо гіпертрофоване почуття відповідальності. У сполученні з острахом прийняти невірне рішення, не відповідати чиїмсь (або власним) вимогам воно вже саме по собі є серйозним стрес-фактором, додатковим навантаженням, покладеним на себе, між іншим, добровільно.

  Можливо, ви відповідали на питання не зовсім щиро або, не усвідомлюючи того, прагнули зобразити із себе такого страждальця. Але навіть у цьому випадку суть залишається тією ж: основне джерело стресів для вас — ваше власне сприйняття багатьох ситуацій як глибоко проблемних.

  Рекомендації. Спочатку проведіть ретельний самоаналіз і запишіть на аркуші паперу якості, яких вам бракує. Як слід попрацюйте над ними. При цьому пам’ятайте: 1) час, коли вся увага людини зосереджена на власній персоні, уже сам по собі розглядається як розвантажувальний і може принести чимало задоволення; 2) для того, щоб якась проблема зникла, перестала існувати, нерідко буває достатнім зрозуміти справжні причини її виникнення. Частіше посміхайтеся, навіть краще смійтеся. Посмішка – один із найважливіших ключів до ясності й сили духу, тим більше до гарного настрою.

  І ще одна порада. Спробуйте трохи інакше поглянути на ситуації або людей, які зазвичай викликають у вас напругу. Буквально в усьому, у кожному явищі, події, людині, можна знайти хоч щось гарне. За великим рахунком, навіть нещастя мають позитивну сторону: вони можуть стати сильнішим стимулом до якоїсь діяльності, зробити людину кращою, чистішою, мудрішою, досвідченішою.

  І останнє. Звертайте більше уваги на своє здоров’я. Не виключено, що воно прямо залежить від ваших неусвідомлених побоювань стикнутися з ситуаціями, пов’язаними із серйозною відповідальністю, неприємними переживаннями, психічним або інтелектуальним навантаженням.

 • Від 96 балів і вище

  Зважаючи на все, стресовий стан давно вже став для вас звичним. На жаль, звичка не рятує від руйнівного впливу напруги, що накопичилася. Прислухайтеся до своїх відчуттів, спробуйте простежити зміни, що відбулися з вами за останні кілька місяців (а швидше за все, років). Спробуйте також із повною відвертістю відповісти на кілька додаткових питань.

  Отже:

  Буркотлива дратівливість стала вашим постійним супутником?

  Більшу частину часу у вас поганий настрій?

  З’явилася млявість, апатичність?

  Сьогодення вас не радує, а в майбутнє дивитеся з песимізмом?

  Будь-який дріб’язок здатний викликати сплеск негативних переживань?

  Якщо на всі або майже на всі ці питання ви відповіли “так”, “можливо”, “скоріше “так”, чим “ні”, не виключено, що тут мова вже йде про серйозні наслідки стресу.

  Основне ваше лихо полягає в тому, що ви пред’являєте занадто великі вимоги до як людей, так і до себе, надто болісно сприймаєте навколишню дійсність, суворо критикуєте недоліки, помилки і разом з тим применшуєте позитивне значення досягнень.

  Можливо, що у вашому випадку спрацював «ефект обманутих очікувань». Спробуйте знизити планку, до якої намагаєтесь дотягтись. Ідеали потрібні людині як орієнтир, але оцінювати все, що відбувається, по споконвічно завищених нормах – значить прирікати себе та інших на поразку. Ви нагадуєте людину, усі помисли і надії якої спрямовані вдалину, через що радості дня сьогоднішнього виявляються недоступними, попросту не помічаються, залишаються «за кадром».

  Не станемо переконувати вас у тому, що життя прекрасне, але… Роблячи ставку на «велике» (якщо робота, то неодмінно успішна кар’єра; якщо родина, то щоб усе йшло гладко, по «вищій категорії»; якщо друзі, то щоб були життя готові віддати), ви не зауважуєте милих серцю дріб’язків, із яких, власне, і складається життя.

  Якщо набрана вами кількість балів виявилася на межі результату, не зайвим буде прочитати також характеристику, що передує описові вашого типу особистості або наступну за ним. Наприклад, якщо загальна кількість балів виявилась в межах 75 – 80, виходить, у вашому випадку мова йде про змішаний тип, для якого почасти справедливий опис при результаті в 81 – 95 балів.

завантаження...
WordPress: 23.21MB | MySQL:26 | 0,369sec