Психолого – педагогічний семінар для вчителів: ПОЗИТИВНЕ Й НЕГАТИВНЕ МИСЛЕННЯ: САМООЦІНКА ТА САМОВДОСКОНАЛЕННЯ

Заняття з елементами тренінгу

План семінару

1. Вправа «Ритуал знайомства» (10 хв)

2. Вправа «Вибір правил» (10 хв)

3. Вправа «Визначення мети» (2 хв)

4. Вправа «Посуд з водою» (З хв)

5. Вправа «Мозковий штурм» (позитивне та негативне мислення) (10 хв)

6. Інформаційне повідомлення «Програма дій» (5хв)

7. Вправа «Чарівні перетворення» (5 хв) (робота в групах)

8. Вправа «Дзеркало» (5 хв)

9. Вправа з конвертами (10 хв)

10. Вправа «Магічне коло бажань» (10 хв)

11.Вправа «Рефлексія» (10 хв)

 

Ключові слова: позитивне мислення, негативне мислення, стратегії поведінки, життєві ситуації, саморегуляція, саморефлексія, позитивне ставлення до себе.

Мета: активне усвідомлення понять позитивного та негативного мислення, впровадження методів саморегуляції.

Завдання:

  • усвідомлення понять «позитивне мислення» та «негативне мислення»;
  • визначення та усунення підсвідомих блоків;
  • відпрацювання нових стратегій поведінки в різних життєвих ситуаціях;
  • розвиток прийомів позитивного ставлення до себе;
  • навчання нових способів самовдосконалення;
  • формування навичок саморегуляції та саморефлексії.

    Обладнання:
    З ватмани (1 ватман у вигляді свитку), фломастери та маркери, ручки (за кількістю учасників), скляний прозорий посуд (колба), декоративна плаваюча свічка, сірники, два конверти, декоративне різнобарвне та чорне каміння (за кількістю учасників), декоративне маленьке дерево, металевий дзвоник, блакитні та , рожеві картки 15 х 20 (за кількістю учасників), невелике дзеркало, магнітофон, папірці 10 х 5 (за кількістю учасників), вода, гроші, обгортка від цукерки, листівка, бейджики (за кількістю учасників), 2 мольберти або дошка, кнопки або скотч.

    Хід заняття

    1. Вправа «Ритуал знайомства» (10 хв)

    Мета:
    самопрезентація, розкриття внутрішнього світу особистості.

    Очікування: пошук емоційно позитивних зв’язків.

    2. Вправа «Вибір правил» (10 хв)

    Мета: спільне відпрацьовування єдиних норм ” поведінки під час тренінгу.

    Очікування: об’єднання тренінгової групи, дотримання дисциплінарних умов.

    Обговорення пунктів угоди:

    1.Позитивність (бути позитивним).

    2.Активна добровільність (бути активним).

    3.Конфіденційність(зберігати інформацію).    

    4.Правило правої руки у (коли хтось порушує правила або заважає, треба піднести праву руку).

    5.Принцип «Я» (використовувати Я-висловлювання).

    6.«Вікторія!» (в разі перемоги зробити такий жест рукою та промовити: «Вікторія!»).

    3. Вправа «Визначення мети» (2 хв)


    Якщо в людини немає мети — її життя не має сенсу.

    Мета :виробити новий стереотип мислення;

    • визначити підсвідомі блоки;
    • відчути, що життя змінюється на краще.

    4. Вправа «Посуд з водою» (З хв)

    Мета: визначення позитивного або негативного стилю мислення.

    Очікування: висока оптимістична активність.

    Після закінчення вправи тренер має обов’язково привітати учасників: «Вітаю вас, ось ви і зробили перший крок назустріч позитивному мисленню і здобули першу перемогу».

    5. Вправа «Мозковий штурм» (позитивне та негативне мислення) (10 хв)

    Мета: активне усвідомлення понять позитивного та негативного мислення.

    Очікування: інсайт-розуміння переваги позитивного мислення над негативним.

    Перш ніж ознайомитися з поняттям «позитивне мислення», треба змоделювати поняття «негативне мислення». (Тренер на ватмані малює модель негативного мислення у вигляді кола та заповнює сектори кола, активізуючи мислення учасників. Учасникам потрібно допомагати тренерові заповнювати сектори кола, а потім проаналізувати наслідки цих негативних явищ. По закінченні моделювання «негативного мислення» тренер пропонує зробити проекцію на протилежне поняття «позитивне мислення»).

    Запитання для обговорення:

    • Що ви відчували під час створення моделей?
    • Яка модель вам подобається більше? Чому?
    • Зробіть свій вибір. Яку модель ви обираєте?

    Висновок: важливо під час створення моделей та обговорення переконати учасників у тому, що позитивне мислення корисніше для особистісного зростання, та підвести учасників до усвідомленого вибору позитивної моделі мислення.

    6. Інформаційне повідомлення «Програма дій» (5хв)

    Мета: ознайомити з програмою дій щодо формування позитивного мислення та відпрацювати отриману інформацію на практиці.

    Очікування: висока пізнавальна та емоційна активність, уміння пристосовувати отримані знання в практичній діяльності та у повсякденному житті.

    Тренер. Що треба робити, щоб змінити уявлення про себе, перетворити негативний власний образ на яскравий, живий, який випромінює вдачу? Почніть з контролю своїх думок та емоцій. Жодна думка, жодне слово не проходять непоміченими нашою підсвідомістю. Вона (підсвідомість) впевнена в тому, що саме цього ви бажаєте, та втілює в життя те, що ви в неї заклали. Чи знайомі вам такі негативні думки-переконання? (Кожному учаснику пропонують картку рожевого або блакитного кольору, на якій зазначено негативні думки-переконання. Учасникам пропонують ознайомитися зі змістом карток.)

    Якщо вам знайомі такі переконання, а ви ще й промовляєте їх уголос, то вони починають втілюватися в ваше життя. Але якщо змінити свої переконання, то зміниться якість вашого життя. Тому необхідно свідомо перетворювати свої помилкові негативні поняття на позитивні».

    7. Вправа «Чарівні перетворення» (5 хв) (робота в групах)

    Мета: відпрацьовування навичок позитивного мислення.

    Очікування: висока творчо-позитивна активність.

    Кожен учасник має картку рожевого або блакитного кольору з негативними думками-пере-конаннями.. Учасники утворюють дві групи за кольором карток. Тренер пропонує кожній групі перетворити негативні думки-переконання на позитивні. Потім групи презентують свої результати та пропонують свої доповнення або варіанти.

    Висновок: важливо донести до учасників, що ця вправа дає можливість закласти нову позитивну програму в підсвідомість, яка почне втілювати нові позитивні події в житті.

    Тренер. Як ми до себе ставимося, так ставляться до нас інші. Коли ви прокидаєтеся вранці, яке перше запитання у вас виникає? (Відповіді учасників.) Щоб не виникало запитань з негативною емоційною установкою, треба закохатися в себе.

    8. Вправа «Дзеркало» (5 хв)

    Мета: усвідомити значення особистісного саморозвитку та самовдосконалення, позитивного ставлення до себе.

    Очікування: вільне спілкування з самим собою, позитивні емоції.

    Учасникам пропонують дзеркало, яке передають кожному учаснику по колу. Дивлячись у нього, учасник повинен зробити собі комплімент, похвалити себе.

    Висновок:
    важливо звернути увагу на те, що перший крок до позитивного мислення — позитивне ставлення до себе. Для закріплення отриманої інформації учасникам пропонують виконати домашнє завдання.

    Домашнє завдання: написати собі листа, в якому треба зізнатися собі у коханні (але не з позиції нарцисизму, а з позиції об’єктивної дійсності).

    Тренер. У житті бувають і такі моменти, коли треба долати труднощі, приймати правильні рішення, робити свідомий вибір. За законом позитивного мислення у невдачі, проблемі треба знайти 5 позитивних моментів.

    9. Вправа з конвертами (10 хв)

    Мета: розробка стратегій поведінки у кризових ситуаціях.

    Очікування: поєднання життєвої компетенції з креативним мисленням.

    Учасникам пропонують 2 конверти на вибір. В одному конверті знаходиться непотрібна річ (обгортка від цукерки), а в другому — річ, яку можна пристосувати у побуті (листівка). Учасники розкривають конверти та обмінюються своїми враженнями.

    Запитання для обговорення:

    – Що ви відчули, коли отримали непотрібну річ?

    – Як можна використати цю річ? (За законом позитивного мислення, визначити 5 позитивних моментів.)

    – Що ви відчули, коли отримали корисну річ?

    Потім завдання ускладнюється: учаснику, який отримав непотрібну річ, змінюють вміст конверта. Вміст конверта тепер набагато цінніший (наприклад, гроші). Той учасник, який спочатку отримав корисну річ, опинився на місці того, який отримав непотрібну річ.

    Запитання для обговорення:

    – Що тепер ви відчуваєте, коли ваша корисна річ втратила свою цінність? Ваші дії?(З погляду позитивного мислення, визначити 5 позитивних
    моментів.)

    –    А що відчуваєте ви, отримавши гроші? Інші учасники допомагають розробляти свої стратегії поведінки у подібній ситуації.

    Висновок: не треба будь-яку кризову ситуацію сприймати як фатальну, а, користуючись законами позитивного мислення гідно виходити з неї, використовуючи різноманітні стратегії поведінки.

    Останній пункт програми дій — постійно мрійте і бажайте. Коли у людини є мрія, їй є для чого жити. Але іноді ми довго чекаємо здійснення наших бажань. Для здійснення наших бажань треба створити магічне коло бажань.

    10. Вправа «Магічне коло бажань» (10 хв)

    Мета: посилення віри у свої сили, розвиток впевненості в собі.

    Очікування: позитивний емоційний настрій, узгодження дій та побажань.

    Учасникам пропонують написати свої бажання на невеликих папірцях та покласти в певне місце. Навколо папірців з бажаннями тренер створює магічне коло бажань з 5 елементів: дерева (маленьке декоративне дерево або гілочки), вогню (свічка бажано червона), землі (декоративне каміння), металу (металевий дзвіночок або копійки), води (посуд з водою).

    Створюють магічне коло бажань: «Дерево породжує вогонь, вогонь породжує землю, земля породжує метал, а метал породжує воду, яка породжує дерево. Ось ми і створили магічне коло бажань. Тепер усі наші бажання обов’язково здійсняться».

    Висновок: важливо довести учасникам, що треба вірити у свої’сили, бути впевненим у собі, позитивно мислити — й’тоді всі бажання здійсняться (по закінченні вправи привітати учасників з новою перемогою та виконати 6-й пункт «Угоди» — «Вікторія!»).

    11. Вправа «Рефлексія» (10 хв)

    Мета: удосконалення методу рефлексії.

    Очікування: об’єктивне оцінювання, позитивні емоції.

    Тренер. Знову повертаємося до посуду з водою та нагадуємо, що вода є надійним інформаційним сховищем. Учасникам пропонують на вибір різнобарвне та чорне декоративне каміння. «Якщо вам сподобалося заняття, ваші очікування підтвердилися та вам є щось побажати, візьміть різнобарвне каміння, висловіть свою думку та покладіть каміння у посуд з водою. Якщо вам щось не сподобалося або є якісь зауваження, пропозиції до змісту заняття чи особисто до ведучого, візьміть чорне каміння, висловіть свою думку та покладіть каміння у посуд з водою.

    Висновок: важливо ще раз наголосити на тому, що позитивність мислення впливає на стан психологічного здоров’я особистості, визначає її життєві перспективи.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,322sec