Психолого – педагогічний семінар для вчителів: МОТИВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ КОЛЕКТИВУ

Активізація елементами арт-терапії

лекція для педагогів

 

Заняття різними видами арт-терапевтичної діяльності сприяє розвантаженню, розвитку креативності та індивідуальності особистості, покращує фізичний і психічний стан. Кожна людина творча по-своєму і висловлює свій внутрішній світ по-різному. З використанням арт-терапії це можна спростити: малюючи, говорячи афоризмами, віршами, цитуючи різних видатних людей, читаючи казки, легше з’ясувати настрій людини. Про її внутрішній світ розкаже передача, яку вона полюбляє, фільми, казки. Хто як виявляє свої почуття? Хто за яким сценарієм живе? Як спілкується з іншими? Як ставиться до людей?

Існують такі різновиди арт-терапії: малюнок, музикотерапія, бібліотерапія, танцювальна терапія, етнотерапія, драматерапія, казкотерапія тощо. Арт-терапія за допомогою малювання має на меті допомогти людині в самопізнанні. Арт-малювання — це яскраве вираження сутності людини, відображення всіх видів підсвідомих процесів, ураховуючи жахи, конфлікти, мрії.

Існують такі техніки малюнка: автопортрет, портрет, настрій, метафоричний портрет, діалог, триптих, малюнок свічкою, малювання по колу, груповий малюнок, колажі, мозаїки, асоціативні і вільні малюнки, подарунки, колективний автопортрет, фамільний герб тощо.

Кожна людина у своєму житті завжди і всюди використовує мистецтво: на уроках (учень завжди щось малює, і саме за цим малюнком ми можемо дізнатися, як ставиться дитина до вчителя чи до предмета), на нараді, зборах, говорячи по телефону.У малюнку ми показуємо ту емоцію і думки, які в нас на той час виникли.

Дуже багато матеріалів для дітей, підлітків. А що робити дорослим, які вже вийшли з віку дитинства?

Найкраще в роботі з колективом використовувати групові форми. їх нині застосовують дуже широко, причому не тільки у сфері охорони здоров’я, але й в освіті, соціальній сфері.

Використовують арт-терапію з дітьми, схильними до правопорушень, так само, як і з іншими людьми: в індивідуальній та груповій формі. Зараз дуже популярною стала техніка «Розповідь у картинках», яка допомагає людині відтворити ланцюжок обставин і вчинків, що скінчилися злочином, представити свій погляд на них. Це сприяє усвідомленню альтернативних варіантів розвитку подій, які не мали б таких важких наслідків. Крім того, стають очевидними деякі стереотипи криміногенної поведінки, усвідомити які дуже складно, якщо використовувати лише вербальні засоби комунікації. Ця техніка особливо цінна у роботі з особами, котрі мають певні труднощі у вербальному описі події) чи своїх почуттів. Не кожна дитина або дорослий посоли розповідає про себе або про ту ситуацію, що сталася, а використовує метафоричні методи — це дуже легко, бо краще говорити про когось, ніж про себе. Головне, що це безпечно. Адже можна висловити всі свої почуття, гнів, злість, агресію, тривожність. Саме робота в групах з такими дітьми дозволяє їм бути спокійнішими, вільнішими. Вони можуть розкрити свій творчий потенціал і поводитися більш природно та спонтанно. Формується більше довіри до себе, підвищується самооцінка, розвивається здатність краще розуміти самих себе.

У соціальному сенсі завдяки арт- терапевтичній групі діти вчаться краще розуміти інших і цінувати їхні людські риси, у них розвивається здатність до спілкування та продуктивної взаємодії. У групі діти відчувають підтримку і довіру, причому не тільки психолога, а й інших учасників.

Ось один із варіантів тесту, який я розробила та особисто застосовую у своїй роботі. Запитань небагато, але вони дуже змістовні, за бажанням їх ще можна й промалювати, тоді це дасть більше інформації для психолога.

АРТ-ТЕРАПЕВТИЧНИЙ ТЕСТ

1.    Назви (намалюй) улюблену квітку.

Улюблена квітка вказує на те, як саме поводиться людина у соціумі, чи піддається управлінню та яким чином.

Ромашка — постійно вагаються, шукають підтримки. Якщо це польова квітка — один у полі воїн, декоративна — потрібні спеціальні умови для розвитку.

Троянда — демонстративність, якщо серединки не видно — не так швидко і близько може допустити до себе, потрібно завойовувати довіру.

Наявність або відсутність шипів — захисні механізми.

Тюльпан — чоловіча квітка, самозгорання, працює повільно.

Казкові квіти — вірять у дива, з такими людьми потрібно домовлятися, давати надію на те, що вони здатні самі щось змінити.

Конвалії — «право вибору залишаю за собою», самі не приймають рішень. Таких людей не можна підганяти.

Мак — яскравий, швидко розквітає. Може швидко проявити себе за короткий проміжок часу.

Піон — пишний цвіт, має лікувальну дію.

Лілія — важка енергетика, не терплять, коли біля них хтось перебуває, витискають усіх.

Гвоздика — дуже важливо, щоб їх цінували, дуже тонкий внутрішній світ, витривалі.

Пролісок — відсутня мотивація, запитання ще не поставили, а вони вже відповідають.

Незабудки, фіалки — бажають залишити після себе слід, домашні, довго адаптуються до нових умов.

Кактус — інтелектуальна квітка. Якщо створити умови, то вони дуже швидко розвиваються.

Нарцис — нарцисизм проявляється в підлітковому віці. Самозакоханість, своя модель світу.

Осінні квіти — не люблять конкуренції. Весняні квіти — люблять бути першими.

 1. Назви (намалюй) улюблений колір (класичне значення). Колір — настрій, ресурс.
 2. Назви (намалюй) улюблене дерево.

  Дерево — поєднання Аніми та Анімуса (чоловічого й жіночого), показує, який тип характеру притаманний.

  Береза — жіночна, тендітна, схильна до меланхолії.

  Дуб — сила, мужність, захист, опіка.

  Ялина — жіноче начало.

  Клен — чоловіче дерево. Потрібно почекати, коли воно розпуститься. Найголовніше — не втратити до нього інтерес.

  Калина, липа, горобина — жіноче начало. Дуже люблять проявляти до когось турботу.

  Фруктові дерева — схильні до зміни настрою.

  Якщо намальоване дерево тільки починає цвісти — це початок певного періоду, справи. Якщо вже з плодами — то час збирати врожай, отримувати результат, підбивати підсумки.

  Тополя, кипарис — зростання, можливо, внутрішнє. Потрібно звернути уваги на «духовне».

  Сосна — потребує конкуренції. Якщо одна — то росте як-небудь, якщо з іншими — росте прямо.

  Пальма — свій серед чужих, чужий серед своїх. Люблять зміну місць, авантюристи, мандрівники, фантазери.

  4.Назви (намалюй) улюблену тварину, птаха… — інстинкт, інтуїція.

  5.Назви (намалюй) улюблену пору року. Пора року теж вказує на тип характеру, на те, як саме співпрацювати з цією людиною. Де та як отримує ресурс зима — вказує на можливість психологічної травми.

  6.Назви улюблену казку. Застосування казкотерапії.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,310sec