Психолого – педагогічний семінар для вчителів: КОМФОРТНІСТЬ НАВЧАННЯ

План семінару

1.Вступ.

2. Правила групи.

3. Вправа “Галявина”

4. Вправа «Три кольори»

5. Вправа «Фото».

6. Вправа «Важкий учень»

7. Гра «Позиційне спілкування».

8. Вправа «Фактори комфортності навчання».

9. Вправа «Кредо вчителя».

10.Релаксаційна вправа «Райдужний настрій».

11.Рефлексія.

 

1.Вступ.

2. Правила групи.

3. Вправа “Галявина”

Мета: знайомство з учасниками групи.

Ведучий. Уявіть галявину й себе на ній. У що або в кого ви перетворилися б на цій галявині? Що робите на ній?

Обговорення по колу. Ведучий ставить уточнюючі запитання: скільки вам років, як себе почуваєте, є те, що заважає вам… (називає того, хто уже є на галявині), як ви ставитеся до…?

Обговорення: Що ви почуваєте зараз, як змінилися ваші почуття? І т.д.

4. Вправа «Три кольори»

Мета: для розігріву учасників.

Для проведення вправи необхідні картки з написаними на них кольорами: «червоний», «жовтий», «зелений» (кількість карток повинна відповідати числу учасників групи). Учасники одержують одну з карток. Ведучий повідомляє, що зараз кожний як би якийсь час стає такого ж кольору, який позначений на картці. По команді ведучого будуть вставати ті, хто має відношення до даного кольору.

Наприклад, по команді «Нехай встане той, хто має колір яблука» встають усі учасники, тому що яблуко може бути й жовтим, і зеленим, і червоним. Як тільки хто-небудь зможе точно визначити, хто якого кольору, він відразу скаже про це. Ведучий просить вставати тих, хто має відношення до названих предметів: смородина, перець, аркуш на дереві, гвоздика, м’якоть кавуна, лимон, трава, світлофор, помідор, повітряна куля і т.д. При цьому кожному учасникові слід бути уважним, щоб визначити, у кого картка такого ж кольору, як і в нього. По сигналу ведучого граючі поєднуються в групи по «кольору» і пояснюють, як вони знайшли один одного.

5.Вправа «Фото».

Мета: виявити значення установки в роботі вчителя, як вона впливає на думку і уявлення про людину.

Ведучий каже: «Пропоную почати роботу з однієї цікавої вправи. Перед вами лежать фото, ваше завдання назвати особистісні якості людини зображеної на фотографії (добрий, злий, розумний, дружелюбний, брехливий, щедрий, скупий і т.д.)». У кожного учасника фото однієї людини, але вони про це не знають, під фотографією дана установка про цю людину, в одних позитивна, в інших негативна. (Наприклад: фото №1 – Успіхи в навчанні в цієї людини не достатньо гарні, друзів не має, єдина дитина в родині; фото №2 – Живе в неповній родині, доглядає за хворою матір’ю, має багато друзів і т.д.)

Потім відбувається обговорення по колу. Учасники відповідають на запитання:

– Чому ви вибрали саме ці якості?

– Що вплинуло на вашу думку?

Отже – цей напис з’явився для вас установкою.

Насправді цей юнак, срібний призер міжнародної олімпіади школярів.

Сьогодні ми поговоримо з вами про установки.

Установки оточують нас скрізь. Це й характеристики, написані вчителями з інших шкіл на знову пришедших і відгуки про дитину інших людей.

6.Вправа «Важкий учень»

Мета: виявити позитивне значення установки для подальшої роботи з учнями.

Ведучий: У оточенні наших шкіл дві найважливіші іноді воюючі нації – це учні й учителі.

Перед вами лежать листочки. Подумайте, хто з ваших учнів, на вашу думку, для вас є самим проблемним учнем. Напишіть його ім’я.

Тепер впишіть тільки позитивні якості цього учня. У своїй подальшій роботі з ним використовуйте тільки цей позитивний потенціал.

Дійсно ваш учень такий проблемний?

Нехай аналіз ситуації допоможе розв’язати свою професійну проблему.

Далі, напишіть своє ім’я й свої якості як позитивні, так і негативні. Яких виявилося більше? Підкресліть позитивні, нехай вони вам допоможуть.

Тільки тоді ви будете успішним учнем, а учень успішним учнем, коли буде йти орієнтування на позитивні якості особистості.

Цією вправою я прагла вам дати установку на вдале співробітництво й взаєморозуміння.

7. Гра «Позиційне спілкування».

Мета гри: розширення діапазону комунікативних засобів учителів, пошук ефективного індивідуального стилю педагогічного спілкування з учнями.

Гра проводиться в три етапи. На першому етапі психолог пропонує 2-м учасникам групи програти одну з типових ситуацій взаємодії вчителя й учня. Інші учасники спостерігають. Можливі наступні ситуації: «Учень зірвав урок, і вчитель викликав його для бесіди»; «Учень курить у школі»; «У старшокласниці різко знизилася успішність» і т.д. Обрана ситуація програється відповідно до заданих комунікативних позицій: «учитель» строгий, дотримується формально-оцінюючого стилю, а «учень» виправдовується, мовчачи вислухує нотації «учителя». Потім відбувається загальне обговорення: які відчуття й враження одержав «учень» від такої бесіди, як почував себе «учитель», які думки й емоції викликала дана сцена в групи. У ході обговорення учасники групи доходять висновку, що застосування авторитарних засобів спілкування з підлітками й старшокласниками в цілому малоэффективно.

На другому етапі програється та ж ситуація спілкування вчителі й учня, але учасникові, що відіграє роль учителя, пропонується перейти на благальний тон, у той час як старшокласник поводиться зарозуміло й зухвало. Групове обговорення результатів другого етапу гри присвячене аналізу того, з яких причин виникають ситуації залежності вчителів від учня і як їх подолати або уникнути.

На третьому етапі організує груповий пошук засобів і способів, що допомагають учителеві налагодити психологічно повноцінне спілкування з учнем на прикладі тієї ж ситуації, але при цьому реалізувати педагогічну керуючу позицію. Розглядаються питання: як учителеві слід почати розмову зі школярем, як сісти, які фрази й коли говорити, яка атмосфера й настрой повинні відрізняти таку бесіду й ін.

8. Вправа «Фактори комфортності навчання».

Мета: визначити позитивні фактори комфортного навчання.

Учасники групи отримують стікери на яких вони повинні записати два фактори комфоотності навчання, один із яких позитивний, а один негативний. Ведучий на ватмані, поділив його на дві частини (позитивну й негативну) записує відповіді учасників. Вкінці робиться висновок.

9. Вправа «Кредо вчителя».

Мета: визначити кредо свого життя.

Вчителі записують на аркушах парперу кредо свого життя. По колу обговорюють його і складують у скриньку успіху.

10. Релаксаційна вправа «Райдужний настрій».

Мета: засобами артерапії створити позитивний емоційний фон групи.

Райдужний настрій

Уяви собі, що зараз чудесний день. І над тобою пропливає сіра хмарина, на яку ти можеш укласти зараз усі свої прикрості й турботи. Дай усім твоїм турботам просто полетіти з нею…

Уяви собі, що небо над тобою яскраво-блакитне, що легкі промені сонця зігрівають тебе. Ти почуваєш себе надійно захищеним – так мирно й спокійно навколо. М’який подих вітру торкнувся твоєї голови, і ти почуваєш себе легко й щасливо, як маленька легка перинка. Ти думаєш, що ти сьогодні такий же чудовий, як небо, такий же теплий, як сонце, і такий же ніжний, як подих вітру.

Уяви собі, що при вдиху твоє тіло наповнюється золотим світлом – від голови до кінчиків пальців ніг… А коли ти видихаєш, уяви собі, що всі почуття, які не потрібні тобі зараз залишають тебе. Ти вдихаєш золоте світло. А видихаєш неприємні почуття.

Ти – як маленька перинка, яку несе легкий вітер; ти – як промінь сонця, що падає на Землю. Дай ще більше розслабитися своєму тілу, своїм плечам і рукам, своїм ногам, розслаб свої стопи й долоньки.

Уяви собі, що ти – як веселка, яка складається з безлічі різних квітів. Немає нікого на світі, хто думав і почував би так само, як ти… Це просто чудово, що ти можеш бути тут, серед нас…

11.Рефлексія.Кожний учасник групи по черзі висловлюється про свої почуття в процесі роботи і в кінці.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,447sec