ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА УЧНІВ – ЧЛЕНІВ МАН ДО КОНКУРСУ – ЗАХИСТУ НАУКОВИХ РОБІТ

ШЛЯХ ДО УСПІХУ!

Мета: виробити стратегію й тактику поведінки під час підготовки до захисту наукової роботи, ознайомитися й відпрацювати навички ораторського мистецтва, підвищення впевненості в собі, своїх силах.

Методи: групова дискусія, ігрові методи.

Завдання:

1. Навчити складати план і схему виступу.

2. Відпрацювати вміння володіти аудиторією.

3. Підвищити здатність протистояти стресу.    

4. Відпрацювати навички впевнено відповідати на запитання.

    Умови проведення: клас або будь-яке інше просторе приміщення. Група формується з учасників конкурсу-захисту наукових робіт Малої Академії Наук.

    Матеріали: аркуші паперу А4 білого та жовтого кольору, дошка з будь-якої настільної гри, кольорові олівці, фломастери, м’яка іграшка; плакат з написаними правилами Цицерона для ораторів; пам’ятки кожному учаснику, які містять: основні помилки, яких припускаються оратори під час свого виступу, просту схему виступу, поради, як скласти схему вашого виступу.

Час: 150хв.

 

 

 

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Вправа «Знайомство»

Мета: розвиток відчуття приналежності до групи; зближення один з одним.

Час: 10хв.    

2. Правила роботи групи

Мета: формування єдиного робочого простору й створення правил поведінки в групі протягом усього тренінгу

Час: 10 хв.

3. Вправа «Наші сподівання»

Мета: визначити, що кожен учасник очікує від тренінгу.

Чає: 10 хв.

Інструкція. Учасникам роздаються невеликі аркуші паперу (можна липкого), де кожен зможе відобразити, чого саме чекає від заняття. Після написання кожен свій аркуш кріпить на плакаті.

Аналіз вправи: ця вправа дає змогу кожному учаснику усвідомити, що він хоче почути та порівняти своє очікування з іншими.

4. Міні-лекція «Що таке публічний виступ? Помилки, які можуть коштувати вам перемоги»

Мета: повідомлення в доступній формі, про особливості публічного виступу і основні помилки, які допускають оратори під час своїх публічних виступів.

Час: 15 хв.

    Ви здійснили науково-дослідницьку роботу, належним чином оформили її та за умовами конкурсу вам ще потрібно за 8 – 10хв публічно виступити і захистити свою роботу.

    День виступу здавався вам дуже далеким, поки не з’ясувалося, що до виступу залишилося декілька днів. І тут вас починає турбувати питання: «Що таке публічний виступ?»

    Під мас будь-якого виступу відбуваються одночасно дві речі:

1. Доповідач бере на себе якесь зобов’язання перед публікою. Він прагне довести щось таке, що має отримати підтримку слухачів і перейти в якусь дію.

2. Слухачі оцінюють це зобов’язання. «Чи є в цьому сенс?» «Чи точні ці факти?» «Чи вселяє мені довіру ця людина?»

    Ось що ви повинні тримати в пам’яті – це найкраще визначення, якому повинен відповідати ваш виступ.

    Публіка сподівається від вас почути щось таке, чого не знає вона. Можливо, вам відомий якийсь секрет, яким ви хочете поділитися. Якщо ні, то у вас, можливо, є якийсь новий погляд на речі – такий, який слухачі можуть застосувати з користю для себе.

    Звичайно, і у промовця є свої потреби. Їх багато. Але головне – це потреба у схваленні. Тільки слухачі (журі теж до них належить) можуть її задовольнити – безліччю способів, від присвоєння вашому виступу найвищого бала, до вибуху аплодисментів.

    Не буває публіки, яка ні для кого не становить інтересу. Вона повинна бути цікавою для вас хоч би тим, що з’явилася на ваш виступ. Це ж неймовірний комплімент! Люди, що сидять там, у залі, відійшли від своїх справ, щоб послухати, що ви скажете, і побачити, що ви їм збираєтесь показати.

    Ви несете перед ними відповідальність уже тому, що вони тут.

Ви зобов’язані зробити для них усе, що тільки зможете. Ми допоможемо вам впоратись із цим завданням.

5. Вправа «Хвилина» .

Мета: навчитися відчувати час.

Час: 5хв.

Інструкція. Закрити очі по команді ведучого і через хвилину відкрити їх. У кожного хвилина буде умовна, у когось вона пройде швидше, у когось повільніше. Хтось значно поспішає, хтось відстає, достовірну інформацію надасть ведучий. Таку ж процедуру провести знову, тільки на цей раз відчути потрібно 90 с. Врахувати похибки.

6. Вправа «Перші 90 с., які вирішують усе».

Мета: навчитися опановувати себе в новій ситуації, зорієнтуватися на виступ та завоювати публіку.

Час: 5хв.

Інструкція. Якщо ви хочете щоб вас сприйняла публіка, то завоюйте її!

    Перші 90 с будь-якого виступу – найважливіші. Слухачі, ймовірно, вас бачать уперше, вони вдивляючись у вас, складають про вас думку, а також приймають рішення, чи слухати вас. Тож дайте їм зрозуміти, як ви раді, що вони тут, зацікавте їх, приєднайтесь до них. Наприклад, це може звучати так: «Мені дуже пощастило мати однодумців або людей, які зацікавлені у вивченні….»    

    Дуже важливо «розігріти слухачів». Для цього спершу зосередьте увагу на якомусь своєму прихильнику – людині, чия підтримка вам забезпечена. Встановивши контакт, не втрачайте його. Хай про це говорить ваш погляд. Хай ця людина зрозуміє, що вона має для вас величезне значення. Ваші голосові зв’язки можуть проте тільки очі здатні завоювати публіку. Тому, відвівши погляд на інше, знову встановіть контакт з вашим слухачем, поглядом подякуйте за підтримку. Потім у вас з’явиться ще один прихильник: прямим, відкритим обміном поглядами, можливо, навіть усмішкою або кивком. Потроху публіка вже «розігріватиметься». Це схоже на перекличку, – тільки очима. Так, підзаряджаючись у ході дружних контактів, ви змінюєте атмосферу в залі, вона помалу відігрівається, стає не такою статичною. Зоровий контакт – це розділовий знак. Це зустріч поглядів, яка підкреслює думку, можливо, навіть одне слово. Найнебезпечніший недолік оратора – блукаючий погляд! Блукаючий погляд свідчить про те, що ораторові ніяково, і майже ніколи не дозволяє досягти зорового контакту.    

    А тепер перегляньтесь і встановіть між собою зв’язок, який допоможе кожному розкритися, прибрати бар’єри, подолати невпевненість.

7. Гра «План виступу»

Мета: навчити складати план виступу.

Час: 2О хв.

Матеріали: ватман з написаними правилами Цицерона для ораторів, паперуА4, пам’ятка 2.

    Якщо ви хочете, щоб з плану виступу можна було отримати якусь користь, він повинен бути достатньо простий, щоб тримати його в пам’яті. Настільки простий, щоб і ви не забули, що збираєтесь сказати, і публіка легко запам’ятала, що ви говорили.

    Цим вимогам, відповідає план, відомий з часів Цицерона:

І. Вступ.

П. Основна частина.

Ш. Висновок.

    Цицерон написав перше керівництво для ораторів (близько 100 р. до н.е), і його ораторська слава живе ось вже двадцять сторіч. Що не говоріть, а це схоже на безсмертя. І він не втомлювався працювати і виступати.

    Подаємо правила для ораторів з його маленької книжки «Про теорію публічних виступів».

6 правил Цицерона для ораторів

1. Вступ («домогтися уваги»),

2. Виклад фактів (фон). Звернути увагу на стислість, ясність; правдивість.

3. Розподіл (сфери згоди, незгоди, необхідні рішення).

4. Докази (позиції з невідкладних питань – із свідченнями на їхню користь).

5. Спростування («знищення доказів наших супротивників» – не так уже просто було з Цицероном змагатися).

6. Висновок «за всіма правилами мистецтва». Це означало, наскільки я розумію, що варто нагадати публіці про те, яка відповідальність лежить на ній у цьому питанні, та з гідністю вийти).

    Якщо хочете, розділи 1,2,3 можна було б назвати «Розуміння проблеми», розділи 4 і 5 – «Вирішення проблеми (на противагу іншим рішенням)», а розділ 6 – «Вживання заходів».

Інструкція. Пропонуємо, використовуючи правила й поради, яві ви маєте в своїх пам’ятках, скласти план вашого власного виступу, після чого деякі можуть презентувати його групі. На виконання завдання дається 10 хв.

Аналіз:

1. Чи складно було виконати завдання?

2. Складання яких розділів плану було найскладнішим?

3. Хто найбільш вдало склав свій план?

4. Яких помилок припустилися промовці?

8. Вправа «Я молодець тому, що…»

Мета: розвиток емпатії, підвищення самооцінки.

Час: 10хв.

Інструкція. Я вам пропоную похвалити себе за щось. Зараз настав час, коли хочеться; щоб більше хвалили, але це буває так рідко. У вас в можливість похвалити себе за що хочете! Отже, продовжте вислів «Я молодець, тому що…».

Аналіз:

1. Чи складно вам було хвалити себе?

2. Які почуття виникли у вас при цьому?

9.Кінезіологічна вправа

Мета: розвиток образної пам’яті. Навчити запам’ятовувати слова за допомогою зорових образів.

Час: 5 хв.

Інструкція. Зараз ми перевіримо, чи добра у вас пам’ять. Для цього я прочитаю вам десять слів, ви послухаєте, а потім на аркуші паперу напишете, які слова запам’ятали. А тепер я прочитаю інші десять слів, тільки тоді, коли я читатиму слова, постарайтеся з цих слів скласти уявний відеокліп або мультик чи картинку.

Аналіз:

1. Скільки слів запам’ятали з першого разу і скільки другого разу?

2. Як ви вважаєте, чому така різниця?

10. Вправа «Як говорити не за папірцем»

Мета: навчити складати схему виступу.

Час: 15 хв.

    Поставте собі запитання: «Як виглядатиме-мій виступ, якщо зобразите його на папері на зразок настільної гри?».

    Візьміть дошку для будь-якої настільної гри. Зверніть увагу, що на кожній ділянці дошки є яскрава картинка, і зображений там персонаж легко запам’ятовується. На кожній ділянці є щонайменше одна картинка. Шлях, по якому вам потрібно пройти, виділений кольором, його добре видно. Слів на дошці мало, тому вони легко запам’ятовуються.

    Вся дошка – це чудова підказка, яка сприймається майже миттєве, тому що втілена в тій формі, в якій у більшості людей все відображається в пам’яті, – у формі зорових образів.

Цей прийом – уявити ваш виступ у вигляді зорових образів – може виявитися корисним у двох випадках:

1. Створюючи зорові образи для такої схеми, ви малюватимете уявні картинки, які утримуються набагато довше, ніж слова. Ці картинки міцно закарбуються у вашій пам’яті, і виявиться, що ви зможете пригадати зміст вашого виступу майже без зусиль.

2. Крім того, ви зможете використовувати свою схему замість суфлера.

Візьміть її з собою на виступ і покладіть у таке місце, щоб її було видно. Ви побачите, що «читати» її можна з відстані 3-х метрів або навіть більше і що, час від часу поглядаючи на неї, ви у будь-який момент зможете орієнтуватися, в якій її точці знаходитеся. До того ж, ви переконаєтеся, що, маючи напохваті схему, ви менше хвилюватиметеся.

 

 

Матеріали: пам’ятка 3.

Інструкція. Пропонуємо, використовуючи ці поради, скласти схему вашого виступу. Після чого деякі можуть презентувати його групі. На виконання завдання дається 10хв.

Аналіз:

1. Чи важко було впоратись із завданням?

2. Що викликало найбільші ускладнення?

3. Хто з промовців найбільш вдало виступив?

4. Яких помилок припустилися?

11. Міні-лекція «Про що слід пам’ятати промовцю»

Мета: запропонувати ефект зняття нервово-психічного напруження перед виступом.

Час:5хв.

Матеріали: пам’ятка 4.

12. Вправа «Як підготуватися до відповідей на запитання»

Мета: відпрацювати навички впевнено відповідати на запитання.

Час: 15 хв.

    Припустимо, що ви щойно виголосили яскраву, змістовну промову перед журі та аудиторією. Швидше за все, після цього на конкурсі вам стануть ставити запитання.

    Але будуть запитання чи ні, ви завжди маєте бути до них готовими, тому що відповіді на них враховуються на конкурсі.

    Ви повинні мати досить чітке уявлення про те, які запитання можуть поставити, і що ви на них відповідатимете. Якщо вам ставитимуть запитання, яке ви не передбачили і не знаєте, як на нього відповісти, так і говорить. запишіть запитання і скажіть тому, хто його поставив, що згодом обов’язково знайдете відповідь. Якщо не можете відповісти на несподіване запитання детально, цілком можна задовольнити короткою відповіддю «так» чи «ні», часто це краще, ніж відповідь, яка затягується до безкінечності.

    Весь секрет відповідей на запитання полягає в тому, щоб передбачати їх і бути до них готовим. І пам’ятайте: кожне запитання, яке вам ставлять, – пряме свідчення інтересу до вашого виступу.

Інструкція. Пропонуємо продумати, які запитання можна поставити вам після вашого виступу, написати їх на аркушах паперу жовтого кольору, залишаючи після кожного кілька незаповнених рядків.    

    Потім продумайте відповіді на запитання, зробіть нотатки, важливі факти, яскраві фрази зробіть чорнилом іншого кольору під кожним запитанням.

    Охочі можуть дати відповідь на запитання, які ставитимуть інші учасники, користуючись їхнім жовтим аркушем.

    На виконання завдання дається 10хв.

Аналіз:

1. Що викликало найбільші ускладнення?

2. Скільки запитань ви придумали?

3. Чи немає серед них таких запитань, на які можна дати відповідь у самому виступі?

4. Чиї запитання і відповіді вам найбільше сподобалися? Чому?

5. Як себе почуваєте після виконання вправи?

6. Що ви взяли собі на замітку і будете використовувати при підготовці до виступу?

13. Вправа «Чого я хочу досягти»

Мета: відпрацювати навички впевнено відповідати на запитання.

Час: 15хв.

Інструкція. Посидьте деякий час у тиші й подумайте про те, чого ви хотіли б досягти? Чого саме хотілось би вам навчитися? Подумайте, як ви могли б без слів, за допомогою міміки й жестів, розповісти групі про це? Завдання для інших: здогадатися, про що йдеться.

Аналіз:

1. Чи важко було вибрати важливу мету?    

2. Як ви себе почували, коли розповідали без слів про свою мету?

3. Чи вірите ви, що зможете досягти мети? Що потрібно зробити для цього?

4. Чого ви навчилися, коли дізналися про те, чого прагнуть інші учасники?

5. Чи не надто глобальна ваша мета? Або, може, вона надто низька?

14. Підсумок тренінгу

Мета: отримати здоровий зв’язок від учасників групи.

Час: 10 хв.

Інструкція. Сядьте зручно. Зараз ми з вами будемо передавати м’яку іграшку один одному, ділитись враженнями від сьогоднішнього заняття і висловлювати побажання всім учасникам групи.

Аналіз:

1.Що дало вам тренінгове заняття?

2. Які ваші враження від заняття?

3. Які відкриття ви зробили для себе?

4. Що візьмете на озброєння і будете використовувати надалі?

15. Домашнє завдання

    Напередодні увечері для психологічної підготовки до виступу ми радимо скористатися пам’яткою 5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ПАМ’ЯТКА УЧАСНИКУ ТРЕНІНГОВОГО ЗАНЯТТЯ

 

1. Основні помилки, яких припускаються оратори під час свого виступу

    (Це справжні вислови слухачів – вони стосуються ораторів, які провалилися і були змушені поступитися місцем конкурентам)

• «Не відчувалося натиску. Вони всі читали за папірцем. Нудно було слухати»

• «Приклади, які вони наводили, не проблема».

• «Вони без кінця говорили про себе».

• «Я нічого не зміг розібрати на їхніх таблицях. Все було написано крихітним»

• «Вони провалилися, коди відповідали на запитання. Вони навіть протирічили самі собі!»

• «Нескінченне базікання. Неначе ні в кого з них немає відчуття часу».

• «Здається, їм досі ніколи не доводилося виступати перед публікою».

• «Їм самим це не приносило задоволення. Ну, і нам було з ними не дуже затишно».

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Поради до складання плану вашого виступу

Важливе питання. Почніть з проблеми публіки, що прямо зачіпає її інтереси: «Я розумію, що це вас хвилює …»

Точка зору. Покажіть їй іншу точку зору, інший підхід до її проблеми:

«У мене інша точка зору… Я бачу вашу проблему дещо інакше…».    

Обґрунтування. Підкріпіть свою точку «Ось чому це вам допоможе. А ось докази».

Вирішення проблеми. План, пропозиція або ідея. Запропонуйте спосіб вирішення проблеми (ідею). Це може бути ділова пропозиція план, продукт. Згадайте про вигоду, яку вони принесуть: «Ось моя ідея. А ось яку користь вона вам принесе».

Наступний крок. Підкажіть, який наступний крок потрібно зробити. Ця частина повинна бути якомога конкретнішою: «А ось що ви робитимете далі…».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Поради до складання схеми вашого виступу

1. Починати краще з того, щоб окреслити основні положення, які ви збираєтеся висвітлити. По кілька слів на кожне.

2. Проілюструйте ці положення власними малюнками, приблизними ескізами. Стануть у пригоді й чоловічки з паличок і кружечків – аби вони відповідали картинкам, які ви тримаєте в пам’яті.

3. Намітьте маршрут руху. Хочете – зеленими стрілками, хочете – дорожніми

знаками або великими цифрами. А можливо, він настільки очевидний, що все це не знадобиться. Робіть так, як вам буде зручно.    

4. Все повинно розташовуватися в одній площині. Це не означає, що не можна прикріпити до вашої схеми будь-яку фотографію, газетну вирізку або ще щось. Але сама маршрутна схема повинна залишатися єдиним цілим.

5. Не заглиблюйтеся в подробиці – щоб була заповнена вся сторінка. Пригадайте будь-яку з ваших улюблених настільних ігор. Більше кольору і динамічних малюнків. Дайте собі волю.

    Варто вам уявити свій виступ у такому вигляді, як ви зовсім інакше себе відчуєте. Він стане більш творчим, динамічним. І найголовніше – він належатиме тільки вам. Ніхто навіть зрозуміти не зможе, що там намальовано!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Поради для зняття нервового напруження перед виступом

1. Не намагайтеся боротися з хвилюванням, у вас нічого не вийде. Нехай хвилювання буде піднесеним і допоможе вам.

2. Перед виступом пройдіться швидким кроком. Така прогулянка, знімає м’язове напруження (можна гарантувати, що після неї у вас не тремтітимуть коліна). Вона позбавляє надмірного збудження і знижує кров’яний тиск.

3. Перед виступом не сидіть, схрестивши ноги. Ви можете їх відсидіти –

це трапляється дуже часто. Поки говорить попередній учасник, поставте обидві ступні на підлогу й подайтеся тілом-вперед. Поворушіть пальцями ніг, ви переконаєтеся, що обидві ноги у вас у повному порядку і готові

діяти.    

4. В очікуванні виступу тримайте руки вільно опущеними з боків. Ви відчуєте, як напруження покидає їх і йде в підлогу.

5. Тримаючи руки опущеними, потрусіть кистями, поворушіть пальцями. Це

посилить кровообіг, а все, що посилює кровообіг, допомагає зняти напруження.

6. Уявіть, ніби ви сидите в пальті і відчуваєте його тяжкість на своїх плечах. М’яка тяжкість уявного пальта допоможе вашим плечам, а за ними всьому тілу розслабитися.

7. Кілька разів поворушіть щелепою назад і вперед. Якщо при цьому ви відчуєте хрускіт кісток, значить, ви перенапружені, а після такої вправи вам стане легше розкривати рот.    

8. Порахуйте зуби язиком з внутрішньої сторони.    

9. Випробуйте старий добрий спосіб – глибоке дихання. Потрібно тільки пам’ятати: коли ви вдихаєте, живіт у вас повинен випинатися.

10. Перед самим початком виступу скажіть собі: «Спокійно». Це не наказ, а порада. Ви говорите своєму мозку, своїм м’язам, своїм нервам, своїй кровоносній системі, що потрібно заспокоїтися і розслабитися.

 

 

5. Напередодні ввечері: психологічна підготовка

    Вечір напередодні вашого виступу. Завтра вам належить виголосити промову перед аудиторією – і все вже готово.

    Ви добре підготувалися до виступу й ось сидите увечері наодинці, до виступу ще шість годин, не рахуючи часу на сон. Що вам робити?

1. Перемкніть свою нервову систему на вільний хід. Починаючи з цього моменту, ви всього лише пливете за течією. Які б не трапилися несподіванки, – якщо тільки вони не загрожують вашому життю, до десятої години завтрашнього ранку ви про них не думаєте і спокійно відкладаєте все на потім. Усі ваші думки зайняті тільки виступом.

2. Повечеряйте в спокійній атмосфері з якоюсь спокійною, приємною людиною. Не говоріть про справи, якщо це можливо. А якщо ви одні, пливіть за течією.

3. Якщо ви ще не записали свій виступ на плівку, скористайтеся вільним часом, щоб це зробити. Просто наговоріть його в мікрофон. Необов’язково, щоб він звучав ідеально. Але як тільки касета із записом опиниться в руках, ви відчуєте себе краще. Ви знатимете, що виступ існує і є його речовий доказ;

4. Тепер прослуховуйте касету й зафіксуйте час. Якщо виступ триває дуже довго, не говоріть собі: «Гаразд, завтра говоритиму швидше», – з цього нічого не вийде. Вилучіть якийсь самостійний розділ. Не чіпайте інших розділів, не намагайтеся вилучити одне слово тут, одну фразу там. Виріжте фрагмент, і ви будете впевнені, що вкладетеся у відведений час.

5. Вечір перед виступом – сприятливий час, щоб ужитися в текст. І не сприятливий для того, щоб вносити до нього якісь серйозні зміни.

6. Лягайте спати не пізно і запам’ятайте кілька розумних порад:

• ви ще один, останній раз прослуховуватимете свою касету вранці, коли одягатиметесь;

• перед виступом ви енергійно прогуляєтеся;

• ви одним стрибком злетите по цих сходинках, миттєво оволодієте увагою публіки й допоможете тим, хто прийде вас слухати.

    Вже 22-га година. Завтра виступ. Гасіть світло. Спіть спокійно. Вас чекає приголомшливий успіх.

 

 

 

 


 

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,682sec