Психічне та фізичне насильство над особистістю

Тема: Психічне і фізичне насильство над особистістю.

Цілі та завдання уроку:

 1. З’ясувати поняття сексуального насильства та можливі його форми.
 2. Ознайомити учнів з правилами поведінки щодо запобігання сексуальному насильству та з правилами захисту при нападі гвалтівника.
 3. Сформувати практичні навички відмови в ситуації примусу до статевих стосунків.
 4. Навчити правил поводження, якщо людина стала жертвою сексуального насильства.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

Обладнання: роздруковані анкети: “Що ви знаєте про сексуальне насильство”, “Пам’ятки-поради щодо запобігання сексуальному насильству” та “Правила захисту при нападі гвалтівника”.

Основні форми роботи на уроці: діалог з класом, міні-тренінг, тестування, робота в групах.

Основні поняття теми: злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості особи; сексуальне насильство; статеві зносини.

План уроку:

 1. Мотивація пізнавальної діяльності.
 2. Робота з тестом “Що ви знаєте про сексуальне насильство?”
 3. Обговорення тесту.
 4. Міні-тренінг “Як сказати “Ні””.
 5. “Ситуації з конверта”. Їх обговорення.
 6. Сім порад, як уникнути згвалтування.
 7. Правила захисту при нападі.
 8. Заключне слово вчителя.

 

 

Мотивація пізнавальної діяльності

 

 

Феномени насильства досліджуються та вивчаються здебільшого у найжорстокіших їх проявах: згвалтування, вбивство, хуліганство тощо. Але насильство та образлива поведінка існують і в менш виражених формах, за які не передбачається кримінального покарання чи якихось інших суспільних сакцій. Як свідчать спеціалісти з даної проблематики, насильство в будь-яких його проявах має руйнівний вплив на особистість, може призвести до виникнення фізичних та нервово-психічних розладів.

Нині насильство та образлива поведінка – найактуальніша проблема, від якої страждають діти, жінки, чоловіки.

Існує багато людей, котрі пережили сексуальне насильство, але нікому не розповідають про свої переживання. Іноді це пояснюється страхом, іноді – відчуттям провини або сорому.

Учителю слід звернути увагу учнів на тему уроку, познайомити з планом роботи, дати завдання для актуалізації знань і чуттєвого досвіду учнів.

Учитель пропонує індивідуально заповнити тест, обдумати важливі для учнів питання, наголошує на тому, що не буде ставити питання кожному особисто.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест “Що ви знаєте про сексуальне насильство?”

 

 

 1. Що таке згвалтування?

 

 1. Існує думка, що людина, яку згвалтували, сама винна у цьому. Яка ваша думка з цього приводу? Чому ви так вважаєте?

 

 

 1. Якби ви знали когось, хто був згвалтований знайомою або незнайомою людиною, куди б ви порадили звернутися за допомогою? Чому?

 

 1. Коли двоє зустрічаються і одна сторона бажає вступити в статеві зносини, а інша не хоче цього, як остання повинна поводитись, щоб це довести? Як перша сторона може переконатися в тому, що друга говорить те, що думає?

 

 

 1. Чи вважаєте ви, що існує такий момент, коли зносини відбуваються, навіть якщо один із партнерів не бажає цього? Якщо так, то за яких умов це можливо? Чому?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поради вчителю: Будьте обережними. Може, хтось із ваших учнів пережив або переживає сексуальне насильство. Можливо також, що хтось у класі знає насильника. Бажано стежити за реакцією учнів. Поясніть, що є більш обізнані в такої проблеми люди, які зможуть відповісти на всі запитання. Зауважте у такій форм, щоб не привертати уваги до тих учнів, які мають зазначені проблеми. Ви можете запросити спеціаліста для консультації учнів.

У процесі діалогу учитель звертається до класу: Сексуальне насильство – це такі сексуальні стосунки між людьми, коли одна сторона, свідомо чи несвідомо, не згодна на статевий зв’язок або вступає до нього під чиїмось натиском, з примусу. Прикладом сексуального насильства є згвалтування, інцест, або кровозмішення (сексуальні стосунки в рамках сім’ї: батько – дитина, брат – сестра і т.д.), приставання до дітей, згвалтування знайомою людиною. В останньому випадку мається на увазі згвалтування, що мало місце між людьми, які знають один одного.

Згвалтування – це примусовий статевий акт, який може трапитися як з чоловіком, так і з жінкою. Це може бути прояви гніву, спроба домогтися повновладдя, а не бажання сексуального задоволення.

До сексуальних зловживань відносяться: а) небажаний (проти волі об’єкта) сексуальний дотик (дотик до статевих органів); б) сексуальні домагання; в) сексуальне насильство. Згідно з даними соціологічного дослідження, яке проводилось (у липні-грудні 1996 року) у межах проекту “Сексуальні зловживання, сексуальна експлуатація, сексуалні розбещення щодо дітей та підлітків в Україні”, виявилось, що:

 1. Кожна третя пережила досвід сексуальних домагань.
 2. Кожна п’ята дівчина визнала себе об’єктом небажаного сексуального дотику.
 3. Кожна десята дівчина зазнала сексуального насильства.

Сексуальних зловживань (значними були дані про небажаний сексуальний дотик та сексуальне домагання) зазнав кожен сьомий юнак.

У групі потрпілих від сексуальних домагань четверта частина (обох статей) вказала, що їм пропонували гроші чи подарунки. 4% жертв насильницьких актів схиляються до можливості вибору длоя себе заробітку шляхом надання сексуальних послуг. До суду звертається менше ніж 2% потерпілих. Безкарність не просто провокує, але й стимулює секс із насильством, він починає сприйматися як норма.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Міні-тренінг “Як сказати “Ні”

 

 

Мета: набути практичних навичок прийняття рішення щодо відмови в ситуації примусу до статевих зносин.

Хід тренінгу: кожному учаснику дається аркуш із висловлюваннями, занесеними в таблицю. Вчитель пояснює, як її заповнити. Учасники заповнюють таблицю індивідуально. Далі педагог може сформувати 3-4 групи (за бажанням!), в яких обговорюватимуться наведені висловлювання.

Умови проведення обговорення:

У таблиці ліворуч наведені фрази-переконання, котрі можуть використовуватися для спонукання до статевих стосунків. Навпроти цих фраз праворуч, у верхньому рядку наведені приблизні варіанти відмови від цих пропозицій. Учитель пропонує вписати в порожній рядок особистий варіант відмови, яку можна було б використати у відповідній ситуації. Вчитель підсумовує: Життя, по суті, складається з постійної необхідності вибору. І, вибираючи між сексом і стриманням, пам’ятайте, що, власне, на чашах терезів. Від цього вибору, без перебільшення, залежить ваше здоров’я, ваша подальша доля.

 

 

Питання для обговорення

 

 

У ході тренінгу краще не ставити конкретних запитань, оскільки для кожного підлітка вибір висловлювань буде індивідуальним. Можна спинитися на закритому запитанні: “Чи знайшли ви для себе прийнятне рішення?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фрази переконання 

Варіанти відмови

 

Доведи мені свою любов! 

Ти ж сам знаєш – ліжко нічого не доводить!

 

Якщо ти мене кохаєш, то, на мою думку, ти будеш згоден! 

Якщо ти мене кохаєш, то не будеш на мене тиснути! 

 

Так, давай не ламайся! 

Я сказала: “Ні”!!! 

 

Чому ти не хочеш? Що тобі не подобається? 

Я боюсь наслідків: можливої вагітності, хвороб.

 

Я знаю, що ти сама цього хочеш! 

Не надійся, цього хочеш ти, а не я! 

 

Ми з тобою вже дорослі люди і не треба втрачати нагоди спробувати це! 

Я не хочу поспішати. Я спочатку вирішила вийти заміж! 

 

Ти хочеш мене втратити? 

Знаєш, мені здається, що краще втратити тебе, ніж свою цнотливість!

 

У мене є до тебе якісь почуття, чи не так? 

Так, але в мене немає впевнонесті у твоїх почуттях! 

 

Не бійся, усе буде добре, тобі навіть сподобається! 

По-перше, в мене місячні, по-друге, – ще не настав час!

 

Красунчику, я хочу тебе! Будь мужиком, усі це роблять! 

І скільки разів ти говорила цю фразу? На жаль, своїй коханій я дав обіцянку зберегти вірність. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ситуації з конверта”

 

Орієнтований зміст ситуації:

 1. Дві 15-річні подруги в кафе познайомилися з трьома хлопцями-однолітками, погуляли по Хрещатику. І, відчуваючи до нових знайомих повну довіру, прийняли пропозицію одного з них завітати до нього в гості послухати новий диск. Все б закінчилося добре, якби на квартиру до знайомого не зайшло двоє юнаків з “темним минулим”. Побачили гарних дівчат і не могли собі відмовити у задоволенні. А у “хороших хлопців” лицарства не було закладено, як не було порядності та честі…
 2. Літо, дача, Наташі – 14. Нічні купання в Десні. Відпочинок без відпочинку. А ще було домашнє вино для дівчат і самогон для хлопців, і все було спільне, і всі були дуже рідні. І ось одного разу такий звичайний вечір для Наталки закінчився в лісі тим, що її згвалтували два “рідних” покидьки, яких вона вважала своїми друзями…

Відомо багато випадків, коли аналогічні ситуації закінчувалися не так трагічно. На допомогу приходять небайдужі перехожі, друзі, власна мужність і просто випадок. Головне – не пасувати перед обставинами та тваринними інстинкатами. Людське не повинно пасувати перед тваринним…

Після розв’язання ситуації запропонуйте учням зробити висновки, і самостійно скласти сім порад, як уникнути згвалтування.

Роль учителя полягає в корегуванні порад, в організаціях їх обговорення.

 • Повертаючись пізно ввечері з гостей чи після дискотеки, попросіть, щоб вас провели хоча б до зупинки. Намагайтесь уникати погано освітлених місць – саме тут нападають гвалтівники. Завжди старайтесь іти світлою стороною вулиці і зліва, щоб до вас не можна було непомітно під’їхати ззаду на машині. Якщо ж все-таки довелося йти темним првулком – не нервуйте і не оглядайтеся кожної секунди. Цим ви підіграєте потенційному гвалтівникові, він легко вгадає ваші дії. Він відчує, що ви боїтеся, – отже, йому легше буде несподівано напасти. Якщо ж ви йдете впевнено, то психологічно ускладнюєте завдання гвалтівникові. Він подумає : якщо ви така впевнена, значить. Можете себе захистити, а, можливо, у вас пістолет? Одна жінка злякала напдників іграшковим пістолетом, який у темряві неможливо відрізнити від справжнього.
 • На зупинці сідайте поруч з іншими людьми. Гвалтівник, який шукає собі здобич, може подумати, що ви не одна, і відмовиться від своїх намірів. Крім того, люди – це свідки, в яких нападник не зацікавлений. У транспорті намагайтесь сісти поближче до водія. Може, він вам не допоможе, проте буде свідком.
 • Ліфт – це замкнутий простір і тому – класичне місце для нападу. Багато разів казали – ніколи не заходьте в ліфт із незнайомим чоловіком, який не викликає довіри. Проте й досі гвалтування в ліфті трапляються дуже часто. Не бійтеся показати себе боягузкою: по-перше, тут не до комплексів, а по-друге, ви вільна людина і маєте право вирішувати – їхати вам з цим чоловіком чи ні. І взагалі, якщо є сходи, то краще скористатися ними – і здоровіше, і безпечніше.
 • Завжди будьте готові до того, що в темному під’їзді можуть трапитись будь-які неприємності. Ідеально, якщо ви попередньо домовитесь, щоб хто-небудь вас зустрів. У разі відсутності такої можливості намагайтеся так розмістити речі, щоб одна рука була у вас абсолютно вільною, і заходьте в під’їзд боком зі сторони цієї руки.
 • Перш ніж відкрити двері квартири, переконайтесь, що поряд немає незнайомих вам людей. Часто нападають, коли двері вже відкриті.
 • Гвалтівники рідко вибирають електропоїзди, проте не рекоментуємо вам розслаблятися. Старайтеся їздити в тих вагонах, де збирається більше людей. Якщо ви регулярно їздите електропоїздами, то напевно знаєте ці вагони.
 • Не варто екстравагантно одягатися, якщо ви знаєте, що повертатися додому вам доведеться пізно і одній. Існує спеціальна наука – віктимологія, яка пояснює, чому жертва своєю поведінкою сама провокує напад. Можливо, ви вважаєте свою спідничку надто короткою, але якщо ви одна будете прогулюватись в ній по нічному безлюдному місту, то дехто може сприйняти це як відвертий заклик. Тому, якщо вам вкрай захотілось одягти що-небудь екстравагантно-еротичне, візьміть із собою на вечірку компанію або хоча б супутника.

Поради вчителю: Роздайте учням правила захисту при нападі, запропонуйте обговорити в групах.

 

Правила захисту при нападі гвалтівника

 

 • Не кожен чоловік, якого ви зустріли після 23 год., обов’язково гвалтівник. Проте, якщо ви відчуваєте, що друзями вам не бути, то, звичайно, дійте. Безсумнівно, стандартного виходу з такої ситуації немає, але дещо можна зробити. Головне, не намагайтесь затівати з маніяком бійку – скоріше за все ви програєте. Ваша мета – втекти. Якщо ж втекти не виходить, постарайтесь відволікти його, а потім втекти. Спробуйте заговорити з ним, розкажіть про себе, поставте кілька питань. Постарайтесь зрозуміти його, і, цілком можливо, він почне розповідати, що його покинула жінка.
 • Спробуйте пригрозити йому – скажіть, що ваш хлопець – високий чин в міліції і що в гвалтівника можуть бути великі неприємності. Або просто скажіть, що ви – “крута штучка” і головний мафіозі потурбується про негідника, який хоч пальцем торкнеться до вас. Іноді думка про відплату може протверезити. Не обмежуйте свою фантазію, брешіть що завгодно: що у вас місячні, що у вас сифіліс, що ви вагітна.
 • Щоб відволікти увагу, зробіть вигляд, що у вас розтібнулося взуття, і, присівши, візьміть жменьку землі чи піску і жбурніть його в очі нападнику. А потім тікайте, кричіть та кличте на допомогу. Зробіть вигляд, що збираєтесь роздягтися, зніміть плащ, піджак, і, накинувши йому на голову, сильно вдарте і штовхніть. Бийте в класичні місця – поміж ніг, у живіт, у шию. В крайньому випадку можете розбити вітрину, щоб спрацювала сигналізація. Постарайтесь вибігти на освітлене місце, де вас помітять інші люди, тікайте в напрямку великої вулиці.
 • Якщо на вас все-таки напали, тоді вашим “ломом” може стати все, що потрапить під руку – сумочка, шпилька, пилочка для нігтів, манікюрні ножиці, олівець. Якщо у вас є з собою лак для волосся чи якийсь інший аерозоль, то можете бризнути йому в очі – ви виграєте трохи яасу. Можливо, у вас під рукою опиниться камінь, а поряд буде смітник з порожніми пляшками – якщо ви не володієте бойовими мистецтвами, то вам краще бити його за допомогою якихось предметів.
 • Не завадить мати з собою балончик зі сльозоточивим газом. Проте пам’ятайте: в жодному разі не використовуйте його поряд із собою. Краще за все тримати балончик на витягнутій руці і, бризнувши, відійти на кілька кроків назад, щоб не потрапити в хмарку, яка утворилася. І пам’ятайте: на п’яних такий газ діє не дуже ефективно.

З метою вивчення того, як учні зрозуміли тему уроку, запропонуйте тест з наступними умовиводами – про що вони дізналися у ході уроку. Допоможіть учням з’ясувати головне у вивченому.

 

Згвалтування… Це один із найважливіших і цинічних кримінальних злочинів. По-різному люди зазнають насильства. По-різному вони “проходять” через це приниження і підлість. Але ні для кого згвалтування не проходить безслідно – калічаться долі, черствіють душі, втрачається віра, деформується психіка.на все життя залишаються спогади. Самому дуже важко справитися з цією проблемою, її необхідно розділити з людиною, до якої маєш довіру. Всім відомо: коли нам погано, хочеться комусь довіритися, поділитися горем, проблемами. Навіть якщо вам ніхто і не допоможе, то від того, що нас вислухали проблема стає не такою серйозною. Але досить часто буває так, що із знайомою людиною про це говорити дуже важко. Для цього й існують телефони довіри.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

завантаження...
WordPress: 23.17MB | MySQL:26 | 0,320sec