Прислів’я і приказки. Скоромовки

Урок 12

Тема: Прислів’я і приказки. Скоромовки

 

Мета: ознайомити учнів з перлинами усної народної творчості – прислів’ями, приказками, скоромовками, загадками; формувати навичкишвидкого запам’ятовування; розвивати якості читання, правильну літературну вимову; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття прекрасного.

Обладнання: ілюстрації до казок; запис прислів’їв, алгоритми складання загадок, зображення тварин, «чарівні папки».

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Я усміхаюся сонечку,

– Здрастуй, золоте!

Я усміхаюся квіточці –

Хай вона цвіте!

Я усміхаюся друзям –

Зичу їм тепла,

Гостям усміхаюся –

Зичу їм добра.

 

ІІ. Вдосконалення навичок читання.

  1. Повторення чистомовки.

    Ки-ки-ки – вчимо прислів’я і казки;

    Ті-ті-ті – вчимося мудрості;

    Ся-ся-ся – щоб пісні співалися;

    Ло-ло-ло – щоб весело було.

2.Читання складових таблиць «читалочки-розширялочки».

3. Гра «Рими»

З’єднати слова, що римуються.

дочка в’язочка

злива ключі

казочка слива

змій смій

вночі бочка

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Інсценізація «Ходить гарбуз по городу».

 

ІV.Опрацювання нового матеріалу.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Сьогодні у нас незвичайний урок – ми побуваємо на веселому ярмарку.

    Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!

    Господарі й гості, Глядіть не минайте!

    На ярмарку прошу гуртом, поодинці,

    Чекають на всіх там чудові гостинці.

    На ярмарку нашім: веселім, багатім,

    Є чим дивуватись і є що придбати.

  • Прочитайте, що ми будемо купувати на ярмарку («Золоті зерна народної мудрості.»)
  • А завітаймо ми у магазини з чудернацькими назвами. Може ви зможете «перекласти» ці назви?

     

  1. Ознайомлення із прислів’ями і приказками.

    Українська народна творчість є різноманітною. Наш народ з давніх-давен висловлювався різними влучними висловами, збагачуючи цими словами рідну мову. Такі вислови передають досвід народу, поради, застереження. Це прислів’я і приказки. Недарма кажуть: « Прислів’я вчить як на світі жить.»

    Прислів’я і приказки – це короткі влучні образні вислови, що часто містять римовані слова.

     

  2. Читання прислів’їв і приказок (ланцюжком).
  • Які за змістом прислів’я? (Про працю, роботу, освіту.)

     

  1. Читання і пояснення прислів’їв про освіту.
  2. Робота в групах.

    І група читає і пояснює прислів’я про слово.

    ІІ група читає і пояснює прислів’я про працю.

  3. Фізкультхвилинка.

    Вийшло вранці раннє сонце,

    Зазирнуло увіконце,

    Ми до нього потяглися,

    За промінчики взялися,

    Встали – сіли, встали – сіли,

    Бачте як розвеселіли.

    Нумо разом, нумо всі –

    Потанцюймо по росі.

  4. Гра «Склади прислів’я».

    Потрібно вчитися все перетруть.

    Вміння і труд а матері боляче.

    Удар забувається, завжди пригодиться.

    Дитина плаче, а слово пам’ятається.

  • До якої групи відноситься кожне прислів’я?
  • Які прислів’я не відносяться до кожної групи? (Про батьків і дітей.)
  1. Робота над скоромовками.
  • В який магазин йдемо тепер?
  • Скоромовки – це жартівливі вислови, які слід читати швидко і чітко.
  • З яких двох слів складається слово «скоромовка»?
  • Чому ці жартівливі вислови так назвали?

    На «прилавку» виставлені три скоромовки для покупки.

  • Прочитайте назви скоромовок.
  • Прочитайте скоромовки.
  1. Читання «швидкісним шосе».

    1-ша скоромовка – напівголосно,

    2-га – тихо,

    3-тя – голосно.

    (повільне, помірне, швидке)

  2. Вивчення скоромовки напам’ять.
  • Виберіть скоромовку, яку хотіли б «придбати» на нашому веселому ярмарку. Щоб вона залишилась у вас, за дві хвилини вивчіть її і розкажіть швидко і чітко.
  1. Робота над загадками.
  • Ще одне «зернятко» народної творчості ми знайдемо у магазині «Загадки».

    Загадка – це цікава задача. Вона має форму питального або розповідного речення, в якому слова можуть римуватися. У загадах називають не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.

  1. Відгадування загадок. Читання ланцюжком.

    (Сніг. Рукавичка. Книга. Ячмінь. Ніч. Книга. Гриб. Жук. )

  2. Складання загадки за малюнком.

    Прочитайте інструкцію як складати загадку.

  3. Робота з прислів’ям.
  • Виразно прочитайте прислів’я.

    Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

  • Чого вчить це прислів’я?
  1. Вправа «Розсипаночка».
  • Розсипались намистинки (склади), зберіть їх і складіть слова, вислови.
  1. Тестування.
  2. Робота у зошиті.

     

    V. Підсумок уроку.

    1. Метод «Рефлексія».

    Що я знаю? (прислів’я. приказки, скоромовки. загадки…)

    Що я вмію? (виразно читати, складати загадки, швидко промовляти скоромовки… )

    Що я ціную? (нові знання, народну мудрість, людяність, добро, ввічливість…)

  3. Оцінювання учнів.

     

    VI. Домашнє завдання.

    Вивчити напам’ять скоромовки, скластизагадки про тварин

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,355sec