Принципи роботи ендокринної системи

Тема:  Принципи роботи ендокринної системи.

Мета:  дати учням поняття про  принцип роботи  ендокринної системи , про  характерні особливості  гуморальної  регуляції  порівняно з нервовою системою.

Тип уроку:   урок засвоєння нових знань.

Форми і методи:  лекція з елементами  бесіди,  інтерактивні вправи.

Терміни і поняття:   ендокринна система, залози, біологічно активні речовини,  гуморальна регуляція.

Обладнання:  таблиці і слайди.

                            

Девіз уроку:

Замало мати гарний розум,

                                                                     Головне – вміти  його застосовувати.

 

Хід уроку

 

  1. I.                  Організаційний  момент.

Вчитель налаштовує учнів на позитив.  Пропонує усміхнутися один одному.

  1. II.               Актуалізація опорних знань.

Метод   «Мікрофон»

– Чому організм людини називають єдиним цілим?

– Які біологічні системи вам відомі?

– З чого складається нервова система?

– Яку функцію вона виконує?

III.     Мотивація навчальної діяльності

У трьох трильйонах клітин нашого організму проходить безліч біохімічних  реакцій, а концентрація речовин зберігається постійною, підтримується сталість внутрішнього середовища (гомеостаз).

У людини гомеостаз підтримується за допомогою діяльності різноманітних органів (їх систем) під контролем нервової, ендокринної та імунної систем.

Який же принцип регуляції ендокринної системи?

IV. Вивчення нового матеріалу.

 1.Інформаційне повідомлення              

Загальні принципи регуляції функцій

                  Способи регуляції функцій організму

 

Гуморальна                            Нервова

хімічними                            нервовими імпульсами

(біологічно активними

речовинами через рідке

середовище організму)

 

2.Інформація про нейро-гуморальну регуляцію фізіологічних функцій

організму

а) нервова регуляція швидка і точна, гуморальна-повільна, діє довше і на   багато органів відразу.

3.Принцип роботи ендокринної системи.

Метод. «Творча лабораторія»

Гуморальна регуляція – це координація фізіологічних функцій організму людини через кров, лімфу, тканинну рідину. Походить від латинського слова «humor»-рідина.

Внутрішнє середовище організму

 Міжклітинна (тканинна)               Кров                                Лімфа

рідина

Гуморальна регуляція здійснюється біологічно активними речовинами через рідинні середовища організму: кров, лімфу, тканинну рідину.

4.Хімічні (біологічно активні) речовини-регулятори функцій.

Без ферментів , гормонів і вітамінів, які містяться в організмі у малих кількостях, не можуть протікати життєві процеси. Це біологічно активні речовини. Ферменти діють як біологічні каталізатори тисяч хімічних реакцій. Відомо понад 600 ферментів, які виробляються в різних органах. Вітаміни входять до складу ферментів, сприяють проведенню хімічних реакцій. Гормони регулюють дії ферментів в організмі.

Цю інформацію можна вивчати методом « Шпаргалка », коли учні в групах вивчають даний матеріал з відповідної літератури, а потім користуючись своїми шпаргалками заповнюють табличку. Наприклад:

Назва Місце утворення Роль в організмі
Вітаміни Поза організмом людини і в організмі (Д) Необхідні для утворення  ферментів та інших БАР
Ферменти В залозах зовнішньої секреції, в клітинах організму Біологічні каталізатори
Гормони В залозах внутрішньої та змішаної секреції Біологічні регулятори

 

 

5.                                                   Залози

Зовнішньої секреції                        внутрішньої секреції

(ендокринні)

хімічні                                             гормони

(біологічно активні)

Ферменти та ін.

Протоки                                                      кров

Поверхня шкіри                                            орган

(потові, сальні залози );

Порожнини тіла

(слинні, слізні залози );

Органи (залози шлунка)

V.       Рефлексія. Інтерактивна   справа     « Світлофор ».

              Учитель ставить запитання з вивченого матеріалу. Учні піднімають для відповіді замість руки картку: зелену, якщо знають відповідь, та червону, якщо утруднюються.

 

  1. VI.              Підведення підсумків роботи.
  2. VII.           Домашнє завдання. Вивчити матеріал підручника. Підготовити повідомлення про залози внутрішньої секреції.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

52 Принципи роботи ендокринної системи. (16.2 KiB, Завантажень: 25)

завантаження...
WordPress: 18.27MB | MySQL:23 | 0.358sec