Принцип дії вогнегасника. Якісна реакція на карбонат-іон

Тема: Принцип дії вогнегасника. Якісна реакція на карбонат-іон.  Лабораторна робота № 8. Дослідження властивостей карбонатів.

Мета:  вивчити конструкцію, принцип дії, галузь застосування та способи користування вуглекислотним вогнегасником; розвивати уявлення про якісні реакції та навички проведення експерименту, виховувати свідоме ставлення до використання речовин у побуті, сприяти формуванню світоглядних знань.

 

Тип уроку: закріплення і повторення знань

Обладнання та реактиви: розчини натрій карбонату,  натрій гідроген карбонату, хлоридної кислоти, нітратної кислоти, крейда, вуглекислотний вогнегасник.

 

Девіз: Скажи мені—і я забуду

            Покажи мені—і я пригадаю

Дай діяти самому—і я запам’ятаю

Китайська народна мудрість.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Клас ділиться на 2 групи, у кожній призначається консультант, який керує роботою.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Диктант: виписати порядкові номери відповідей, у яких йдеться про СО

(І варіант) і СО2 (ІІ варіант).

1. Газ без кольору, легший за повітря.

2. Дуже отруйний.

3. Горить синім полум’ям.

4. Не горить і не підтримує горіння.

5. Відновлює метали з їх оксидів.

6. Легко зріджується.

7. Утворюється під час дихання тварин і рослин.

8. Реагує з лугами.

9. Взаємодіє з водою,  утворюючи кислоту.

10. Застосовується у вогнегасниках.

Учні перевіряють диктант один у одного, користуючись відповідями, попередньо записаними на звороті дошки.

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з принципом дії вуглекислотного вогнегасника; закріпимо набуті знання про карбонати та дослідимо нові.

Щоб розкрити тему уроку учням пропонується провести дослідження в групах.

 

ІV Вивчення нового матеріалу.

Кожна з груп отримує своє завдання.

 

Група 1. Види вуглекислотних вогнегасників.

               Принцип дії, галузі застосування та спосіб користування                вогнегасником.

Група 2. Дослідження властивостей карбонатів.

                   На виконання завдань відводиться 10 хв. Після цього кожна група звітує про своє дослідження (15 хв.), заповнює опорний конспект, схема якого розміщена на дошці.

Перед початком роботи вчитель проводить інструктаж з техніки безпеки .

 

Інструктаж з техніки безпеки під час роботи з кислотами лугами.

  1. Будьте максимально обережні, виконуючи роботу.
  2. Виконуйте лише ті досліди, які вписані в інструкції.
  3. Надзвичайну обережність слід виявити під час роботи з кислотами, особливо берегти очі. У разі потрапляння кислоти на руки слід негайно змити її великою кількістю води та обробити уражене місце натрій гідроген карбонатом.
  4. Обережно поводитись із лугами. У разі потрапляння лугу на руки слід негайно змити його великою кількістю води та обробити уражене місце 3%-м розчином оцтової кислоти.
  5. Не зазирайте в пробірку, в якій знаходиться рідина, і не нахиляйтеся над посудиною, тому що найдрібніші краплі можуть потрапити в очі.

Чи існує спосіб, з допомогою якого можна відрізнити карбонати й  гідроген карбонати від інших солей? Проведуть свої дослідження члени п’ятої групи.

               Учитель. Вогнегасники—технічні пристрої, призначені для гасіння пожеж на початковій стадії їх виникнення.

Які існують види вуглекислотних вогнегасників та принцип їхньої дії? Слово надається членам першої групи

 

Вуглекислотні         вогнегасники

Учитель.  Вуглекислотні вогнегасники випускаються як ручні, так і пересувні. Ручні вогнегасники однакові по пристрою і складаються із сталевого високоміцного балона, в горловину якого укручено замочно-пусковий пристрій вентильного  або пістолетного типу, сифонової трубки, яка служить для подачі вуглекислоти з балона до замочно—пускового   пристрою, і розтруба—снігоутворювача .

 

Для приведення в дію вуглекислотного вогнегасника необхідно направити сопло на вогнище пожежі і відвернути повністю маховичок або надавити на важіль замочно—пускового пристрою. Балони  вогнегасників заповнені рідкою вуглекислотою під тиском 6—7 МПа. Перехід рідкої вуглекислоти у вуглекислий газ супроводиться різким охолоджуванням і частина її перетворюється на “сніг” у вигляді найдрібніших кристалічних частинок (tсн = – 73 оЗ). В уникненні обмороження рук не можна доторкатися до металевого розтруба. Під час переходу вуглекислоти з рідкого стану в газоподібне відбувається збільшення об’єму в 400-500 разів.

Вуглекислотні вогнегасники (ОУ-2, ОУ-5, ОУ-8) призначені для гасіння загорянь різних речовин і матеріалів, за винятком речовин, які можуть горіти без доступу повітря, загорянь на електрифікованих залізничному і міському транспорті, електроустановок під напругою до 380 В. Температурний режим зберігання і застосування вуглекислотних вогнегасників від мінус 40оЗ до плюс 50оЗ

 

V. Закріплення  знань.

 

Руханка.

Здогадались, ми—оксиди ,

Складні, важливі речовини,

Без оксидів вам не жити,

Вам без нас води не пити,

По пісочку не ходити

І багаття не запалити.

Родичів багато маєм,

Радо ми їх всіх вітаєм.

Ой, чи живі, чи здорові,

Родичі ви оксидові?

Адже знаєш, що кислоти –

Оксидові дяді й тьоті,

Вони з оксидів утворились,

Як водиці ті напились.

І основи теж нам рідні,

Всі нащадки то оксидні.

Солі—внуки оксидові,

Речовини вам відомі.

Учитель. Далі членами другої групи виконується експериментальне завдання, визначається дослідним шляхом  якісної реакції на карбонат-іон, досліджуються властивості карбонатів. Результати записують у зошит для практичних робіт.

 

План виявлення  карбонат- та гідроген карбонат-іонів.

  • Провести дослід з визначення CO32-  , НCO3  в розчині .
    • Що є реактивом на CO32-  , НCO3  ?
    • Скласти відповідні рівняння реакцій.
    • Як визначити CO32-  в розчині?

 

  Відношення карбонатів до кислот (якісна реакція на СО32-)

  1. Дотримуючись правил ТБ, виконайте дослід за планом.

а) В одну пробірку налийте розчин натрій карбонату Na2CO3, в іншу –розчин натрій гідроген карбонату NaНCO3, об’ємом 1 мл.

б) В обидві пробірки обережно долийте розчин хлоридної кислоти НСl. Що спостерігається?

в) Повторіть експеримент зі шматком крейди СаСО3 і розчином нітратної кислоти НNO3 . Переконайтесь у виділенні вуглекислого газу СО2, підносячи до отвору запаленого сірника.

Отже, для розпізнавання карбонатів  використовують сильні кислоти. Під час їх дії відбувається характерне ”скипання” в наслідок бурхливого виділення вуглекислого газу СО2.

  1. Складіть молекулярно – йонні рівняння проведених реакцій , зробіть висновок про реакцію розпізнавання карбонатів.
  2. Підготуйте коротке повідомлення про якісну реакцію на карбонат—іон.

 

VІ. Підбиття підсумків уроку, оцінювання.

 

VІІ. Домашнє завдання.

  • Підготуйте коротке повідомлення про практичне значення карбонатів.
  • Складіть кросворд з даної теми.
  • Напишіть рівняння реакцій в повній та скороченій йонній формі:

Н2SO4 + NaНCO3           Na2SO4 + H2O + CO2;

Fe2(SO4)3 + H2O            Fe(OH)3 + Н2SO4;

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок14 (47.0 KiB, Завантажень: 20)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

14 (106.0 KiB, Завантажень: 11)

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,347sec