Прийняття іншого таким, яким він є

Тема: Прийняття іншого таким, яким він є

Мета: показати функціональну роль почуття власного достоїнства в системі самоставлення особистості; підтримати процес
формування у школярів позитивної самооцінки; дати можливість дитині усвідомити свої здібності, особистісні риси і порівняти свій портрет із тим, як його бачать оточуючі.

 

Хід заняття

 

 1. Розминка «На якого казкового героя я схожий?».

Мета: можливість самовираження і саморозкриття в метафоричній формі, одержання зворотного зв’язку від учасників групи, формування навичок точного міжособистісного сприйняття.

Обладнання: м’яч.

Процедура проведення. Психолог пропонує одному з присутніх обрати серед учасників групи учня, що викликає в нього асоціації з яким-небудь персонажем з казки чи героєм мультфільму і кинути йому м’яч. При цьому потрібно сказати, кого саме нагадує йому даний учасник (наприклад: «Ганно, мені здається, ти схожа на Чебурашку», «Вітю, мені здається, що ти схожий на гномика»). Учасник ловить м’яч і кидає його іншому, називаючи персонаж, із яким асоціюється ця дитина, і так доти, поки м’яч не побуває в кожного. Попросіть членів групи запам’ятовувати, від кого вони одержують м’яч і що їм при цьому говорять. Останній учасник, до якого потрапив м’яч, має кинути його дитині, від якої м’яч тільки-но був отриманий і висловити свою думку щодо її асоціації. (Наприклад: «Вітю, ти сказав, що я схожий на крокодила Гену, а насправді я ототожнюю себе з осликом Іа»). Ланцюжок таким чином розкручується у зворотному напрямі.

 

 

 1. Вправа «П’ять добрих слів».

Мета:
одержання зворотного зв’язку від групи, підвищення самооцінювання, самопізнання, можливість зробити приємне іншій людині.

Обладнання: приладдя
для малювання.

 

Процедура проведення. Учасники діляться на підгрупи (по п’ять осіб).

Інструкція: «Кожен з вас має обвести свою руку на аркуші і на долоньці написати своє ім’я. Потім ви передаєте свій аркуш сусідові праворуч, а самі одержуєте малюнок від сусіда ліворуч. В одному з «пальчиків» отриманого чужого малюнка ви пишете яку-небудь привабливу, на ваш погляд, якість її власника (наприклад, «Ти дуже добрий», «Ти завжди заступаєшся за слабких», «Мені дуже подобаються твої вірші» тощо). Інша дитина робить запис на іншому пальчику тощо, поки аркуш не повернеться до власника».

Вправу можна продовжити. Коли всі написи будуть зроблені, психолог збирає рисунки і зачитує «компліменти», а група повинна здогадатися, кому вони призначаються.

Наприкінці вправи учасники забирають аркуші зі своїми долоньками.

Обговорення:

 • Які почуття в тебе виникли, коли ти читав написи на своїй
  «руці»?
 • Чи всі твої достоїнства, про які написали інші, тобі відомі?

   

   

 1. Вправа «Що моя річ знає про мене» .

Цілі:

 • саморозкриття, самопізнання;
 • підвищення внутрішньогрупової довіри.

Процедура проведення. Учасники сидять у колі. Один із учасників бере в руки якийсь зі своїх предметів і від імені цього предмета розповідає про свого хазяїна. Наприклад: «Я — Катрусин гаманець, я знаю її не дуже давно, але можу розповісти про неї…». У такий спосіб розповідають про себе всі учасники групи.

Під час обговорення психолог підкреслює, що вміння розкритися перед іншими — найважливіша особистісна якість, що сприяє становленню близьких взаємин з людьми. Якщо людина воліє не розповідати про свої переживання і надії, промахи і невдачі, це створює в інших враження її добробуту й успішності, але платою за це стає неможливість побудови щирих стосунків, невміння попросити про допомогу.

 

 1. Вправа «Який я?».

Мета:
дати можливість підліткові усвідомити себе і побачити, наскільки відповідає його «Я-образ» тому, яким його бачать оточуючі.

 

Процедура проведення. Кожний одержує аркуш і ділить його на чотири частини. У першій частині учасник дає 5 відповідей на запитання «Який я?». У другій частині — 5 відповідей на запитання «Який я в очах близької людини?». У третій частині кожен учасник записує відповіді на запитання «Який я на думку свого сусіда ліворуч?» Записи повинні бути зроблені досить швидко. Потім учасники згортають свої аркуші так, щоб їхніх відповідей не було видно, і передають їх сусідові ліворуч. У такий спосіб кожен учасник одержує аркуш від сусіда праворуч. На чистій частині аркуша він має дати йому 5 характеристик. Після цього ведучий збирає аркуші й перемішує їх. По черзі зачитуються характеристики з останнього стовпчика, а група повинна вгадати, про кого ідеться. Потім обговорюється, наскільки група згодна з цим портретом. Нарешті, аркуші повертаються учасникам, і вони порівнюють усі чотири набори відповідей, самостійно аналізуючи подібності і розбіжності.

 

Що я думаю про себе 

Що думає про мене близька людина (мама, тато, друг, інші) 

Що про мене, на мій погляд, думає сусід ліворуч

Що про мене, на мій погляд, думає сусід праворуч

(заповнює сусід) 

       

 

 

 1. Рефлексія «Випікання пиріжків».

Учасники об’єднуються в пари. Одна особа сидить, а інша робить масаж на її спині, всі слова супроводжуючи певними рухами.

Витерли стола (“масажисти” гладять спину),

Насипали мукички (пальчиками стукають по спині),

Добавили 3 яйця (тричі плескають кожною долонею),

Цукор (проводять ребрами долонь вверх-вниз),

Воду (долонями малюють кола на спині),

І замісили тісто (мнуть спину).

Відщипнули кусочки тіста (щипають)

І розкачали тісто на пиріжки (від центру між лопатками ведуть лінії в різні сторони – малюють сонечко).

Зверху положили начинку – Яку? (Плескають по спині, називаючи свій вид начинки.)

Заліпили (вздовж хребта пощипують з обох сторін).

Поставили у піч (провели дві уявні лінії вздовж хребта).

 

А там такий жар!!! (У швидкому темпі плескають долонями і стукають кулачками по спині.)

Ой, що це за запах? (“Масажисти” торкаються кінчика носа партнера.)

Швидко витягнули пиріжки: .,Ой, які гарні, ой які рум’яні!” (Гладять долонями спину партнера.)

 

 1. Обговорення заняття.
 • Чи вдалося вам на цьому занятті довідатися про себе щось
  нове, раніше невідоме?
 • Наскільки добре ви, на ваш погляд, знаєте себе?
завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,336sec