ПРОТИСТОЯННЯ МИТЦЯ І ФІЛІСТЕРА — ОСНОВНИЙ КОНФЛІКТ ПОВІСТІ-КАЗКИ «КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦИНОБЕР». СПЕЦИФІКА РОМАНТИЗМУ ГОФМАНА. (система уроків за повістю-казкою Е.Т.А. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»)

Мета: донести до учнів основний конфлікт твору як втілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення «життя духу»; простежити специфіку романтизму Гофмана; знаходити у творі характерні риси романтизму, зіставляти героїв, аналізувати прочитане; розвивати творчі здібності та природовідповідне мислення школярів; виховувати здатність протистояти несправедливості; сприяти розкриттю таланту кожної дитини.

Тип уроку: урок аналізу художнього твору.

Символ: гантель.

Епіграф:

Перемога безсумнівна лише там, де є мужність.

Е.ТАГофман

ХІД
УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання: зачитування листів письменнику (за бажанням).

2. Читання та коментар епіграфа уроку

Проблемне питання уроку. Чи кожному вистачає
мужності чинити опір невігласам і здобувати перемогу?

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

ІІІ. Робота над темою уроку

1. Релаксація

• Психологічна підготовка до сприйняття навчальної інформації

Займіть зручне положення. Заплющте очі. Розслабте м’язи обличчя, рук, шиї, тіла. Уявіть, як м’язи обличчя стають м’якими, розслабленими. Відчуйте свою розслабленість. Усміхніться і уявіть, які ви гарні, коли усміхаєтесь. Уявіть, що ваше тіло усміхається. Уявіть ваш улюблений куточок природи або якесь інше місце, де ви почуваєте себе спокійними і щасливими. Уявіть себе у цьому місці спокою. Уявіть, як ви виглядаєте, коли відпочили, звільнилися від непотрібних думок. Подякуйте цьому образу, вашому місцю спокою. Будьте щирі з собою.

• Введення нового матеріалу через формування мислеобразу

А тепер уявіть спортивний зал. Помилуйтеся його красою. Подивіться, що вас оточує? Які предмети? Кольори? Звуки? Запахи? Прислухайтеся до звуків у ньому. Увійдіть у спортивний зал. Пройдіться по ньому і насолодіться спокоєм. Знайдіть серед спортивних снарядів гантель. Підійдіть до неї. Ви можете роздивитися її і навіть торкнутися, якщо хочете. Як вона виглядає? Якого кольору? Попросіть гантель стати для вас символом протистояння. Напишіть на правій кулі гантелі — Цахес, а на лівій — Бальтазар.

Бальтазар — це митець, який бачить і цінує прекрасне. Живе і працює за законами вищої духовності. Він єдиний у князівстві, хто не відчув на собі наслідків «освіти». У природі герой вбачає велике диво. Майже скрізь Бальтазар зображений на лоні природи. Він усе бачить «очима своєї душі» (В.Шекспір). Це чемний, пильний до роботи, розумний юнак, який любить Кандіду, добре вчиться, гарний друг. До його обдарувань можна додати розуміння краси природи, поетичний талант. Бальтазар — образ улюбленого Гофманом «ентузіаста», шанувальника літератури і мистецтва. Він протистоїть світу обивателів, бездуховних міщан, що прагнуть тільки службового і матеріального благополуччя. Гофман вірив, що головне в людині — її духовний світ, природні здібності, які обов’язково приведуть людину до щастя. Образ Бальтазара забарвлений легкою іронією. Він боготворить Кандіду, не помічаючи її вад. У подарованому молодим будинку маг передбачив багато господарських вигод. Автор відверто іронізує, висміюючи міщанське уявлення про щастя. У Бальтазарі письменник бачить фатальну роздвоєність. Колишній поет, «ентузіаст» перетворюється на філістера. Гофман наводить на думку про складність людської натури, що не вкладається в жодні рамки.

Митцю, «ентузіасту» протистоїть «схожий на химерно скручений цурпалок дерева» Цинобер, який завдяки магічній силі трьох золотих волосин, обкрадає талановитих і здібних людей, привласнює їхні здобутки. Так за любовний сонет Бальтазара потворі дісталися оплески і поцілунок Кандіди. Успіх співачки та скрипаля-віртуоза Сбіокки дістаються теж йому. Талановитий юнак Пульхер блискуче складає кандидатський екзамен, але посаду дістає знов-таки Цинобер. Син бідної селянки поступово став міністром закордонних справ (син селянки — вихованець священика — студент університету — таємний експедитор — таємний радник — міністр закордонних справ). Потвора Цахес — це символ потворності самого суспільства, в якому він робить кар’єру.

Цахес дістав заслужене покарання. Бальтазар вирвав у нього з голови зачаровані волоски і відновив справедливість. Гофман хоче сказати, що людина має бути духовно гідною щасливої долі. Талан — це лише чари, і вони будь-якої миті можуть розвіятися, якщо людина не підкріплює везіння власного духовною роботою.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,721sec