Профілактика вживання тютюну і алкоголю

Урок  17. Профілактика вживання тютюну і алкоголю

Мета. Формувати в учнів уявлення про згубну дію на дитячий організм куріння, вживання алкоголю; розвивати вміння оцінювати свої вчинки і приймати рішення відповідне до ситуації; виховувати в учнів здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу.

Хто здоровий, той не плаче,

Жде його в житті удача.

Він уміє працювати,

Вчитись і відпочивати.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

– Давайте згадаємо, яку тему уроку ми вчили на попередньому уроці.

Що  таке  конфлікт?

Як    уникати  конфліктів?

Хто  найчастіше   спричиняє  конфлікти?

ІІ.  Повідомлення  теми  й  мети  уроку.

Сьогодні  на  уроці  ми  поговоримо  про  шкідливі  звички  на  здоров’ я,  які   є  в  людини.

Англійський  філософ  Томас  Пен  вважав, що  в  у людства  є  три  вороги,  які забирають   більше  життів  і  приносять  більше   лиха,  ніж  усі   війни  разом  узяті.

Як ви думаєте,  що  це?

Отже,  сьогодні  ми  поговоримо   про  ці  жахливі речі.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Найдорожчий, безцінний  скарб,  що  має   людина  – це  здоров’ я. Але  людиначасто  забуває  про  це,  а  інколи  і  не здогадується,  що  своїми  діями  завдає  шкоди  не  тільки своєму  здоров ‘ю,  а  й  здоров’ ю  оточуючих.  Які  шкідливі  звички  ви  можете  назвати?

(Відповіді  дітей)

Паління цигарок – одна з найшкідливіших звичок, що негативно впливає на здоров’я не тільки самих курців, але й оточуючих. Зараз вона перетворилася в епідемію, що поширюється не тільки серед чоловіків, жінок, а й серед підлітків і дітей.

Сьогодні паління – загальнонаціональна проблема. І хоч державою ведеться боротьба з палінням, а тютюнові фабрики з кожної пачки попереджають про шкоду тютюну, кількість людей, які палять не зменшується. Кожні шість секунд тютюн забирає одне життя. Щорічно куріння цигарок стає причиною смерті 5,4 мільйонів людей. Якщо не почати рішучих заходів, то до 2030 року ця цифра виросте до восьми мільйонів. В 21 сторіччі від тютюну може вмерти майже мільярд людей, що не зуміли побороти свою пристрасть до цигарок.

У людському організмі немає жодного органа, на який згубно б не позначалося паління. Онкологічні захворювання, починаючи з раку легенів, порушення обміну речовин, серцево-судинні захворювання, погіршення зору – ці та ще цілий букет інших захворювань. Крім того, паління притупляє почуття голоду, тому людина, котра палить, не стежить за харчуванням, може взагалі обійтися цигаркою та кавою, що додає до списку захворювань ще й шлунково-кишкові захворювання.

Більшість курців починають палити в підлітковому віці. З тих, хто почав курити в молодому віці й продовжує курити все своє життя, половина, в остаточному підсумку, помирає від хвороб, пов’язаних з палінням. Шкода паління для підлітків катастрофічно велика, воно заважає росту організму, завдає удару по органах у момент їхньої найбільшої незахищеності, коли вони ще не виробили імунітету до зовнішніх подразників. Шкідливий вплив тютюнової отрути позначається на роботі головного мозку. У курящих юнаків на 5 % знижується обсяг пам’яті й на 4,5 % легкість навчання, точність додавання цифр погіршується на 5,5 %. Не дивне тому їх відставання у навчанні. Крім фізіологічної небезпеки в цей період, величезна і психологічна шкода паління для підлітків. Куріння також є однією з головних причин неврозів у дітей. Вони стають дратівливими, запальними, погано сплять. У них з’являються неуважність, слабшає увага, порушується пам’ять і розумова діяльність.

Суспільство мусить дбати про здоров”я своїх дітей та підлітків, адже вони майбутнє цього суспільства. З перших днів життя дитину в нашій країні супроводжує увага і піклування спеціальних дитячих закладів – лікувальних, виховних, навчальних, спортивних, розважальних та ін. Ось ціла армія лікарів, вихователів, вчителів, інструкторів докладають масу зусиль, щоб захистити дитину від хвороб, від фізичних та психологічних травм. Але ці титанічні зусилля не завжди мають належні результати і виявляються марними стосовно впливу тютюну. Чому? Щоб відповісти на дане запитання проведемо маленький експеримент. Пропонуємо учням кілька довільних предметів, але серед них має бути упаковка від цигарок.

Завдання :

-назвати предмети;

-визначити їх призначення;

-розповісти про шкоду тютюну;

Результат: Учні швидко називають предмети, багато хто розпочинає перелік предметів саме з упаковки для цигарок.Вони добре знають для чого використовується ця упаковка, знають назви марок, безпомилково визначають призначення самих цигарок, але про шкоду тютюну, окрім фактору задимлення,мало хто щось може розповісти.

 

Висновок: Реклама цигарок всюди- від цигарки в руках батька чи інших членів родини, до крамниць, яскравих щитів(якщо не з прямою, то з опосередкованою рекламою тютюну) . Про шкоду від паління інформація розміщена так, що на неї майже ніхто не звертає увагу, тим більше діти. Вони сприймають яскраві, ефектні фото, малюнки, написи, але пропускають повз увагу застереження про шкоду куріння і тютюнового диму.Попередження не спрацьовує.

Що треба робити?

1.Необхідно доносити до всіх нехай жорстоку, але правду про наслідки тютюнопаління.

2.Обмежити вплив реклами тютюну:

-на батьківських зборах рекомендувати батькам не демонструвати цю шкідливу звичку перед власними дітьми;

-заборона для всього персоналу курити на території шкільних та виховних закладів;

-заборона для всіх відвідувачів палити на території виховних та шкільних закладів.

Цілеспрямовано і постійно, шляхом різноманітних заходів виховувати в учнів негативне ставлення до тютюнопаління.

 

Ще  одна  небезпечна  звичка – вживання   алкоголю .

Алкоголь –це легкий наркотик з важкими наслідками. Як і всі наркотичні речовини, він викликає залежність. Систематичне вживання спиртного веде до підвищення стійкості до спирту. Щоб викликати сп’яніння, потрібно збільшувати дозу. Поступово функціональні розлади переходять в органічні. Розвиваються такі тяжкі недуги як гастрит, гепатит, цироз печінки, панкреатит, хронічні захворювання легень, алкогольні психози тощо. Розвивається алкоголізм – важка хронічна хвороба, яка прогресує на основі регулярного і тривалого вжитку алкоголю і характеризується особливим патологічним станом організму: нестримним потягом до спиртного, зміною ступеня його перенесення і супроводжується глибокими необоротними змінами психоемоційної сфери, деградацією особистості. Алкогольна залежність настає не тільки при регулярному вживанні міцних спиртних «напоїв». Систематичне вживання слабоалкогольних напоїв, пива може викликати алкоголізм так само як вино, горілка, коньяк («пивний алкоголізм»). Хвороба формується поступово, непомітно для оточуючих і самого майбутнього алкоголіка. Для такого хворого сп’яніння є найкращим психічним станом. Цей потяг не піддається розумним доказам припинити пити, він спрямовує всю енергію, засоби і думки на добування спиртного, незважаючи на реальну обстановку.

Вживання  алкоголю –  одна  з  найбільш   шкідливих   звичок.  Отруєння становить  велику  небезпеку  особливо для  дітей. Потрапивши  до  організму,  алкоголь  вже  через  10-15  хвилин  надходить  у   кров.  Від  нього  страждають  всі   внутрішні  органи,   а  особливо –  мозок.

Діти,   що  з  раннього  віку  вживають  пиво,  вино  та  інші  алкогольні  напої,  стають  дратівливими,  часто  скаржаться   на  головний  біль,  погано  сплять,  швидко  стомлюються.  І  найжахливіше – у   них  розвивається   потяг  до  спиртного.

Раннє  вживання  вина,  горілки,  пива,   слабоалкогольних  напоїв     викликає  зміни   в  крові,  а  це   призводить  до  затримки  росту  і  розвитку,   знижує  гостроту  зору   і   слуху,  зміни  в  крові  та  інше.   Варто  лише  раз  покуштувати  спиртного,  як  уже  зникає   психологічний  бар єр,  і  дитина  з  товаришами,   або  навіть  сама  вживає  його,  коли  трапляється  така  нагода.

В  народі  кажуть: «Річка  починається  із  струмка,  а  пияцтво  – з  чарочки».

Алкоголізм потребує дуже складного і тривалого лікування. Через певні особливості підліткового організму алкогольна залежність, хронічний алкоголізм розвиваються у підлітків значно швидше, ніж у дорослих.

 

 

2.  Робота в групах.

– Прочитавши це прислів’я, то ви дізнаєтеся, що таке алкоголь.

– У кожного з вас на партах лежать аркуші паперу із прислів’ям, яке вас спочатку потрібно розшифрувати, а потім прочитати. (На дошці потім вивішується складене прислів’я і діти перевіряють.)

Алкоголь – викрадач розуму.

Спочатку людина п’є вино, а потім вино п’є людину.

– Часто діти споживають алкоголь, курять сигарети, щоб виділитися. Але, як ви розумієте це дуже поганий спосіб привертати до себе увагу однокласників. Але інтерес до таких дітей швидко згасає.

3. Фізкультхвилинка

Хто це, хто це так втомився

і наліво похилився?

Треба дружно всім нам встати,

фізкультпаузу почати,

Руки вгору, руки вниз,

на сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

а тоді чотири скоки.

ІV.  Узагальнення  та  систематизація  знань.

1.  Гра «Корисно – шкідливо».

Учні картками сигналізують: зелена – корисно, червона – шкідлива.

* Вітання під час зустрічі…

* Курити  цигарки …

* Допомагати слабшим, маленьким, хворим…

* Виконувати ранкову гімнастику…

*Пити  пиво…

* Доглядати за власним одягом, взуттям…

* Дотримуватись режиму дня…

* На  вечірках   вживати  вино,  горілку…

* Говорити неправду…

* Вести   здоровий   спосіб  життя …

2.   Робота  в  зошитах.

3.  Цікава  інформація

Про що говорять цифри.

* Повітря, яке ви вдихаєте, перебуваючи поблизу курців, містить стільки шкідливих речовин, як би ви самі викурили 2 цигарки на день.

* У тих, хто викурює 10 цигарок на день, на 50 % підвищується ризик померти від інфаркту серця і раку легень.

* Із 3000 дітей, що палять, 1000 помирає від хвороб, пов’язаних із курінням.

* Одна крапля нікотину вбиває коня.

* Якщо змочити нікотином кінчик скляної палички і доторкнутися нею до дзьоба горобця, він загине.

* Крапля нікотину викликає загибель усіх рибок в акваріумі.

*  У Росії  за  часів  Петра І п ‘яницям,  які  потрапляли   до   в’язниці,  вішали  на  шию  важку  чавунну   медаль  з  написом  «За  пияцтво».

*  У  Стародавній  Індії  вживати     спиртні  напої  категорично  заборонялось.  Людей,  звинувачених   у  пияцтві,  примушували  пити  кипляче   вино  доти,  доки  не  наставала  смерть.  А  коли   викривали  пияцтво  жінки,  то  їй  на   лобі  випікали  тавро  у  вигляді   посуду  для  вина,  виганяли  з  дому   і  ніхто  не  мав  права  дати  їй  прилисток.

Цікаво знати!

Вченими був проведений такий експеримент: у трьох годівничках годували п’ять крільчих. Крільчихи їли з кожної годівнички окремо. У першу годівничку насипали цукор, у другу — налили молоко, у третю — вино. З першої годівнички їла одна крільчиха, з другої — теж одна, а біля третьої була бійка. Крільчихам сподобалося вино, вони хотіли пити з третьої годівнички. Від задоволення вони верещали, кусали одна одну. Через деякий час у всіх крільчих народилися маленькі кроленята. У тих, які пили вино з третьої годівнички, народилися мертві, спотворені кроленята без вушок і без лапок.

Що  на  вашу  думку  привело  до  цього?

– Алкоголь, тютюн, наркотики – це викрадачі людського здоров’я.

4. Проблемна  ситуація.

– Вам запропонували закурити цигарку чи спробувати алкогольні напої, ваші дії… (Учні думають, та дають свої відповіді.)

V. Підсумок уроку.

– Яку тему ми сьогодні розглядали?

-До  чого  призводить  куріння?

–   Чи   можна  вживати  алкогольні  напої?  Чому?

Запам’ятай!  Ти   сам  господар  свого  здоров я!  Немає  ніякого  героїзму  в  тому,  щоб  попробувати  курити,  вживати  алкоголь,  наркотики. Отже,  якщо  ти  зумів  в  компанії  відмовитися  від  того,  що  роблять  інші,  ти  дійсно  сміливий  і  маєш  силу  волі.

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 1,171sec