Профілактика розладу зору. Інформація для вчителя

Кожен школяр повинен мати правильно організоване місце для занять: письмовий стіл, стілець, книжкову шафу або полицю в будинку, і за його зростом парту в класі. 
Необхідно створити такі умови, які не змусили б 
орган зору перенапружуватися. До них відносяться, перш за все, достатня освітленість робочого місця, як вдень, так і у вечірній час; чергування зорової роботи з відпочинком для очей. 
Лікарями – гігієністами доведено, що всі зорові функції (гострота зору, 
контрастна чутливість) різко знижуються в умовах поганої освітленості. Дуже важливе значення у створенні раціональних умови освітлення має правильно підібране джерело світла. Воно повинно захищати очі учнів від сліпучої дії променів і забезпечувати рівномірне освітлення. Недостатня освітленість робочих місць учнів змушує їх наближати очі до даного об’єкту, що призводить до перенапруження зіниці, викликає втому і служить однією з причин погіршення зору. У похмурі дні, ранні ранкові та вечірні години для забезпечення оптимальної освітленості на робочому місці необхідно включати природне і штучне освітлення. І не треба боятися поєднання природного і штучного освітлення. Спеціальні дослідження показали, що для зору набагато гірше брак світла, ніж застосування змішаного освітлення. 
При тривалої напруженої зорової роботи у школі і вдома рекомендується періодично робити перерву і дивитися в далечінь. Це добра ознака для очей. 
Найбільш часто у школярів зустрічається короткозорість, і вона може призводити до серйозних порушень зору. У попередженні короткозорості велику роль відіграє 
світло, особливо в ранкові години, коли на організм надає інтенсивний вплив ультрафіолетові промені. При ультрафіолетовому “голодуванні” відбувається порушення фосфорно-кальцієвого обміну, знижується працездатність апарату акомодації. Під впливом ультрафіолетових променів провітамін, що знаходиться в шкірі, переходить з недіяльного стану в активний, сприяючи тим самим правильному засвоєнню солей кальцію і фосфору. Необхідно якомога більше бувати на повітрі в період найбільш інтенсивної дії ультрафіолетової радіації. Це важливо не тільки для відновлення працездатності організму, але і для відпочинку очей. 
Велике значення для хорошого зору має 
правильне харчування, що включають достатню кількість вітамінів, особливо D і А. Неправильна посадка школяра за столом або партою також може послужити причиною порушення зору. Відстань від очей до книжки має бути не менше 30-35 см, при читанні за столом необхідно користуватися підставкою для книг. 
Слід пояснити шкоду 
школярам від читання, лежачи і в рухомому транспорті. Постійні коливання тексту створюють передумови до перенапруження зорового аналізатора. 
Якщо діти скаржаться на погіршення зору, втоми при зоровій роботі, болі в області очей, їх необхідно показати лікареві. 


Одним з порушення зору є гемерологія, відома під назвою курячої сліпоти. При гемерологіі людина погано бачить з настанням сутінків і темноти, вдень і при достатньо яскравому штучному освітленні бачить нормально. 
Профілактика в гімерологіі полягає у вживанні їжі з достатньою кількістю вітамінів, особливо А. Необхідно дотримувати правильний режим праці і відпочинку, оберігаючи очі від яскравого світла і тривалого напруги.

При втоми очей рекомендують:

– усунути чинники, які призводять до швидкого стомлення очей;

– дати можливість їм відпочити, припинити роботу;

– в приміщенні включити м’яке освітлення, виключаючи яскраве світло;

– помасажувати закриті повіки подушечками вказівних пальців, перед цією процедури помити руки з милом.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,310sec