Профілактика йододефіциту – вірний шлях до збереження здоров’я

Профілактика йододефіциту – вірний шлях до збереження здоров’я

Мета: Дати учням поняття про вітаміни та мікроелементи, їх роль в житті людини; викликати інтерес до здорової їжі; сприяти усвідомленню важливості питань профілактики йододефіцитних захворювань; викликати прагнення до збереження власного здоров’я.

Вчитель. Діти, як ви вважаєте, що найважливіше в житті кожної людини?

Що ми завжди бажаємо один одному? Чого люди прагнуть перш за все?

Учні: Здоров’я!

І для захисту організму від утоми, від хвороб нам потрібен йод . Йододефіцит – це хвороба з тисячолітньою історією. Перші спогади зустрічаються у давніх греків та римлян, у трактатах давніх цивілізацій Китаю.

(входить Незнайко, Знайко, лікар Айболить )

Незнайко: А що таке йододефіцит? Чому про нього так багато говорять і пишуть? Адже йод такий знайомий всім і такий доступний, в будь якій аптеці за копійки можна купити флакон йоду.

Знайко: Справа втому, що йод – це не тільки спиртовий аптечний розчин для обробки ран, але й один з найважливіших мікроелементів, необхідних для повноцінної роботи людського організму. Недостатність цього елементу викликає серйозну схвильованість у лікарів всього світу.

Лікар Ай болить: Так, так. Йододефіцит – дійсно глобальна проблема, яка торкнулась більш ніж півтора мільйона жителів планети. В Україні більше 35% населення страждає на йододефіцит.

Незнайко: Навіщо мені той йод? Я й без нього обійдуся.

Знайко: Ні, що ти таке говориш! Людина не може обійтися без такого цінного мікроелементу. Хоча в організмі людини йоду дуже мало, лише 20-30мг, із них близько 10мг – в щитовидній залозі, його основна роль – участь в утворенні гормонів щитовидної залози. А вони беруть участь в забезпеченні організму енергією, яка необхідна не тільки для виконання механічної роботи, але й для повноцінного обміну речовин, нормального росту і розвитку організму.

Лікар Ай болить: Доки людина отримує достатню кількість енергії вона бадьора, життєрадісна і здорова. При серйозних неполадках енергетичного обміну людина хворіє. Йододефіцит негативно впливає на стан людини.

Незнайко: І як це все відбувається?

Знайко: При цьому спрацьовує механізм зворотнього зв’язку: на щитовидну залозу посилається сигнал: “ Не вистачає  гормонів.”

Отримавши його, залоза починає збільшуватись в об’ємі, намагаючись за рахунок розростання компенсувати виділення гормонів, яких не вистачає. Але цього, звичайно не відбувається.

Лікар Айболить: Крім того, відбувається зниження імунітету, як наслідок, збільшується ризик інфекційних захворювань, спостерігається розумова заторможеність, загальна слабкість відкриття: нестача йоду в першу чергу( ще до того, як розвинуться зовнішні ознаки) б’є по розумових здібностях людини, порушується ріст та психічний розвиток дітей.

Знайко: Також є підтверджений закордонними дослідженнями факт: при додаванні йоду в раціон дітей, їх інтелектуальні здібності підвищуються на 10-15%

Незнайко: А як же дізнатися, що йоду не вистачає? Як перевірити себе?

Лікар Айболить: Визначити що вам не вистачає йоду, не дуже складно. Про це свідчить багато симптомів: зниження розумової та фізичної працездатності, сонливість, підвищена втомлюваність, погіршення пам’яті і здатності зосереджуватись, постійні запори, підвердження застудам, випадіння та витонченність волосся, ламкість нігтів, ожиріння.

Незнайко: Треба обов’язково себе перевірити, щось мені зовсім не хочеться мати йододефіцит. А звідки ж добути необхідний йод?

Знайко: Основну кількість цього мікроелементу ми споживаємо з їжею. Найбільша концентрація йоду – в морській рибі та морепордуктах. Близько 800-1000мг/кг; особливо багаті на йод морські водорості. Дуже багато йоду в риб’ячому жирі.

Незнайко: Я щось не дуже полюбляю риб’ячій жир, а чи немає йоду в інших продуктах?

Лікар Ай болить: Ну звичайно ж є. Ось подивіться цю таблицю, в ній показано скільки йоду в різних харчових продуктах, які ми споживаємо.

Незнайко: Діти, а що ще можна споживати для профілактаки йододефіциту. (йодована сіль)

Вчитель: Так, самий простий і надійний спосіб профілактики йододефіциту – споживання йодованої солі. Вміст йоду в такій солі повинно бути 40+15мкг/г. Якщо враховувати норму добового споживання солі людиною, яка складає 5-6г, то ця кількість йоду буде достатньою. Але пам’ятайте: Щоб зберегти цінний мікроелемент, необхідно солити їжу не на початку, а в кінці приготування. Або готувати все недосоленим, а досолювати вже в тарілці, кожний за своїм смаком.

Незнайко: Тож аптечний йод не допоможе?

Лікар Айболить: До цих пір багато хто вважає, що збагатити організм йодом можна за допомогою звичайного аптечного йоду. Лікарі часто зустрічаються з опіками слизової оболонки, гортані, стравоходу, коли пацієнт, який вирішив підлікувати організм, використовував йодний розчин. В більшості випадків таке самолікування закінчується опіками. Тому категорично забороняється в цілях профілактики споживати спиртовий розчин йоду або люголю. Це зовсім не той йод, якого не вистачає вашому організму.

Незнайко: дякуємо вам за такі цінні поради. Тепер я завжди буду на стороні свого здоров’я, споживатиму продукти багаті на йод і всім рекомендуватиму вживати йодовану сіль. Адже я дуже хочу бути здоровим та енергійним.

Підсумок   – Що необхідно людині для збереження здоров’я.

–         До яких хвороб приводить нестача йоду?

–         Який оптимальний продукт для профілактики йододефіцитних захворювань  .

 

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,316sec