Проект на тему: ВОДА – основа життя

Проект на тему: ВОДА – основа життя

ВСТУП

Актуальність теми. Запаси води на планеті Земля величезні: 1,46 х 109 км. На сьогодні не стоїть проблема води, як такої. Стоїть проблема прісної води. Вона становить приблизно 2% із загальної кількості. І лише 1% прісної води людина може використовувати для своїх потреб.

За даними всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 80 % захворювань на планеті пов’язані з споживанням неякісної питної води. Серйозно тривожить надмірне забруднення й без того обмежених питних ресурсів України. Хмельниччина за записами водних ресурсів займає 6 місце в Україні.

Другою проблемою є забруднення води. На сьогоднішній день у водойми потрапляє така кількість забруднювачів, що стоїть проблема збереження гідросфери в цілому.  Підраховано, що з поверхні Землі лише за 1 хв. Випаровується  близько 1 млрд. т. води та стільки ж випадає назад  у вигляді опадів.

Вода – основа життя.Людина за своє життя випиває 75 тон води.

Вода регулює теплообмін з навколишнім середовищем, забезпечує циркуляцію поживних речовин і кисню, їх за­своєння клітинами організму і вироблення енергії, виводить шлаки з організму. Для виведення з організму зайвого гра­ма солі необхідно випити 100 г води. Ось як описують ліка­рі зневоднення: втрата 1 % води викликає відчуття спраги, 2 % – виникає відчуття занепокоєння, втрачається апетит, знижується працездатність.

При витраті води, що складає 10 % загальної маси в людини порушується зір, слух, спостерігається розлад психіки, при втраті 15-20 % відбуваються незворотні процеси в нервовій та серцево – судинній системах.

Життя

 

Вода Здоров’я

Обєкт дослідження: річка Смотрич.

Мета проекту: вода – найважливіший дар природи, без якого неможливий будь – який прояв життя. Наша мета – примножити водні багатства, розчистити джерела,  зберегти  чистоту води у річці Смотрич,рослинний та тваринний світ водойм.

Завдання проекту:

 • Ø розширити знання про річку Смотрич;
 • Ø дослідити стан джерел біля р. Смотрич;
 • Ø розчистити джерела;
 • Ø вивчити рослинний і тваринний світ водойми;
 • Ø прибрати сміттєзвалища біля джерела;
 • Ø насадити верби вздовж берегів;
 • Ø зафіксувати негативний вплив антропогенних факторів на довкілля;
 • Ø провести просвітницьку роботу серед жителів села Залучче.

Практичне значення:  матеріали даної роботи можна використовувати під час проведення уроків біології, екології, хімії, виховних заходів по краєзнавчій тематиці.

 

 

 

 

 

 

СМОТРИЧ

 

 

Долиною в’ється річка

Така тиха, невеличка.

А тече вона по селах

Гомінливих і веселих.Смотрич звали старожили.

Бо у воду все «смотрили».

Назва така урочиста,

Як вода була в ній чиста.

Тай початок бере річка

У невисоких горах.

Біля містечка Смотрича

В загадкових болотах.І тече собі повільно,

Обминаючи кряжі.

Все несучи води вільно

До Дніпра, по течії.

Сто сімдесят кілометрів

Досягає довжина.

 

Рис  1

А п’яти і шести метрів

Теж буває глибина.Зараз річка теж спокійнаЗалишилась назва та.

Чи звертали ви увагу,

А яка у ній вода?

Риба в річці отруїлась

Від шкідливих речовин.

Та ніхто не припиняє

Цей розбійницький злочин.Пам’ятайте, любі друзі,

Річка – то наше життя,

Вода чиста і повітря –

Ось основа майбуття.                                   

 

 

 

О.О. Склепюк

 

 

 

Смотрич – одна з найкрасивіших наших річок. Своє народження річка започаткувала на Авратинській височині і напуває, і освіжає аж чотирьох районів Хмельниччини: Волочиський, Городоцький, Чемеровецький та Камянець-Подільський. У районі села Устя останнього району збагачує своїми водами -Дністер. Протяжність річки І69 км. Смотрич на своєму шляху має чимало мальовничих місць. Вже нижче Городка долина річки стає глибокою. А неподалік села Купин, що на Городиччині, утворює найбільший в області шумний водоспад. Від містечка Смотрич Дунаєвецького району до села Нігин на Кам’янеччині Смотрич перетинає головний Товаровий кряж. У цих місцях його русло ніби вгвинчується у вапнякові перепони. Тому тут з’являється багато різних поворотів, вигинів, петель. Саме тут такі глибокі каньйони, яких не має жодна з приток Дністра. За деякими даними назва річки Смотрич походить від древньоруського слова „смотрети”, бачити, тобто в річкову воду можна дивитися ж у дзеркало. В інших випадках зі словом „смотри” пов’язують попереджувальний виклик під час повені, коли вода дуже розливалася і всі жителі мусили бути на сторожі. Ось як описує повінь один з літописців: „Річка має досить грізний вигляд і котить свої хвилі, переповнені глиною і вапняком, з жахливою швидкістю і шумом, який розноситься на великі відстані, посилюючись і повторюючись луною сусідніх гір”.

Ще в XIII столітті річка Смотрич була судноплавною. Виявлено кам’яні пристрої, до яких приставали галери. Збереглися і старовинні гравюри з галерами на водних плесах. Невпізнанно змінилася річка в нашу добу. Ширина її русла в районі Кам’янця-Подільського зменшилася вдвоє. Ще старожили пам’ятають, якою могутньою в минулому була річка.  Як розповідають старожили, колись, в нижній течії Смотрича,  по льоду могли навіть взнавати, з якої місцевості він приплив. Коли лід був темним і болотистим, значить „карабчиївський” (село Великий Карабчиїв на Смотричі). Пізніше йшов лід чистіший, із лозини, значить „купинський” (від села Купин). Нині все це відійшло і забуття, а спомин про річку неначе казкою видається.

Сьгодні на її берегах можна побачити цілі кучугури сміттєзвалищ, виробничими стоками забруднюють річку Городоцькі цукрозаводи, підприємства міста Кам’янця-Подільського (м’ясокомбінат, цукровий завод,  спиртзавод). Допомагають річці вмерти і самі жителі, для яких річка – резервуар для скидання всякого бруду та побутових відходів і навіть трупів тварин, що межує зі злочином. Просто не віриться, що такі підступні дії кояться стосовно річки. І все це роблять не чужинці а свої люди, дитинство багатьох з них безпосередньо пов’язане з річкою.

Дивуєшся, як людині нинішньої доби все байдуже, не дивлячись нате, що річка віками їй служила і служить. За що ж такі непоправимі рани річці скоєно? Це по якому праву і за якими законами?! А чому б не згадати усім, хто вступає на берег річки чи в саму річку слів із пісні

„Річка,  річка, річенька…віддам тобі душу і життя, щоб місяць відбивався у твоїй струї…”. Адже узбережжя річки і сама річка для більшості з нас – то спомин дитинства про росяну- травичку, в якій на зорі не одне покоління свої ніженьки босі лікувало.[1]

За деякими даними назва річки Смотрич походить від древньоруського слова “смотрети”, бачити, тобто у воду можна дивитися як у дзеркало.

В інших випадках слово “ смотри” мало попереджувальний виклик під час повені, коли вода дуже розливалася і всі жителі мусили бути на сторожі.[3]

А ось як говорить про назву річки легенда.
Аж десь у сьомому поколінні від Адама та Єви з’явилась красуня Подолія.

Чутка про подільську красуню дівчину летіла світом і дійшла до далекого заморського князя, який, почувши про неї, захотів забрати її собі. Рушив князь в дорогу зі словами „ Ця дівчина буде моєю “. Почувши ці князеві слова, гуси принесли цю звістку молодій красуні.

„Господи, допоможи мені врятуватися „. – благала вона Бога і гірко плакала. Разом з нею плакала її мати, плакала вся природа.

Звідусіль потекли до ніг чудо – дівчини чисті сльози – струмочки. їх було так багато, що невдовзі Подолія стало швидкою річкою і стрімко потекла в далину, шукаючи собі захисту і порятунку. Неслась вона без оглядки, а перед нею ніжно стелилися затишні левади, рядами зупинялися кучеряві верби і кликав у свої обійми могутній красень Дністер.

А в цей час войовничий князь з усіх сил поспішав до доньки Подолії.

Вже чути стукіт копит. А ось і він. До красуні залишилося кілька кроків.

Скочив князь з коня ,щоб підійти до неї ,але почув, як грім серед ясного неба лунає прокляття матері.

– А, щоб ти скаменів!!!

Скаменів… Скаменів… довго повторювали довкола ліси, гори і все живе. Сталося диво: так і застиг на місті скам’янілий князь не зумівши зробити останніх кроків, щоб заволодіти красунею. Як побачив її, що стала річкою, так і застиг приголомшений, і став важкою горою -каменем.

І пролунав князю – лиходію сильний праведний голос із неба.

Смотри и раскайся

Насилье – то грехтвой

В любви спасайся.

З тих пір так і дивиться скам’янілий князь на красуню – річку, слухає її цей шум гризе його душу.

А красуня – річка все втішає й втішає від ненависного княжого ока і, злившисі з водами Дністра, знаходить собі спокій, аж за тридев’ять земель у далекому Чорному морі.

Із великою Любов’ю дивляться на річку, як на безцінний, дарунок природи, ус подоляни із Любов’ю називають її своїм Смотричем.

Прости мені мій Смотричу,

Шепчуть княжі губи,

Отак річеньку назвали і боги і люди.

МАЛЬОВНИЧІ МІСЦЯ СМОТРИЧА

Смотрич на своєму шляху має чимало мальовничих місць. Та найбільше їх у селах Черче та Залуччя . Широкі лучки є прекрасною базою для відпочинку та проведення свят.

Рис 2

 

Всеукраїнські  туристичні змагання проводяться на березі річки , біля печери.Рис 3

 

Щовесни учні нашої школи прибирають береги річки від сміття,

Рис 4

 

 

насаджують верби вздовж берегів річки,Рис  5

 

 

підгодовують птахів у зимовий період.

Рис 6

 

Джерело

 

 

У нашому селі Залуччі

Є великі великі кручі.

Під ними річка в’ється,

Смотричем зоветься.

Джерела б’ються з – під землі

Вони прозорі і ясні.

Їх ледве видно у імлі,

Коли холодні ранки й дні.

Усі джерела тут чудові

Вода і чиста, і цілюща.

І однакова в усіх мова

Але в одному  невмируща.

Вона близенько, над водою,

Над старенькою вербою.

Що віти тихо похилила

Така вона чарівна й мила.

І повінь джерело не затопила,

Земля із берегів не обмулила.

І сильно б’ється серденько у нього

Не жаль йому свого, лише чужого.

Як весело і гарно там

Маленьким нашим дітлахам.

Тільки треба дещо знати:

“Потрібно воду цінувати”.

 

Кобильник Ілона

Учениця 7 класу

Щовесни учні нашої школи розчищають джерела

 Рис 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗВЕРНЕННЯ ДО ЖИТЕЛІВ СІЛ ЧЕРЧЕ, ЗАЛУЧЧЕ

Звертаємось до всіх, хто не байдужий до стану навколишнього середовища.

Навіть найкращі закони не можуть охороняти природу,якщо люди самі не захочуть виправити те, що накоїли.

Одним із засобів досягнення цього є збереження води:

озер;

річок;

джерел.

 • Ø Насаджуйте верби вздовж берегів р. Смотрич;
 • Ø Не викидайте у річку сміття;
 • Ø Не викидайте у річку побутові відходи;
 • Ø Розчищайте джерела.
 • Ø Не ловіть рибу під час нересту;
 • Ø Підгодовуйте узимку птахів.

Пам’ятайте!Від стану води залежить наше здоров’я, життя.

Рис 8

Учні 7 класу Черчецької ЗОШ І – ІІІ ст.

ВИСНОВКИ

 1. 1.     Дослідження показали, що у нашій водоймі живе близько 45 видів риб, домінують коропи, карасі та окуні. Серед земноводних найбільш поширені: жаба озерна, ставкова та кумка. Рідкісними є часничниця та ропуха зелена. Найбільша чисельність таких плазунів: ящірки прудкої, вужа звичайного, гадюки звичайної. Рідкісними видами є мідянка та полоз лісовий. Серед птахів найбільша кількість мухоловок, чапель, качок,гусей,мартинів,куликів…За останні роки помітно зменшилась чисельність горобців. Червонокнижними видами є чапля сіра,лелека чорний.Тут живуть такі ссавці: ондатра, бобер річковий, тхір чорний, куниця лісова… Іноді зустрічаються: видра річкова, горностай. Особливо багато біля водойми бабок, жуків – плавунців.[2]
 2. Чисельність риб щороку зменшується. Причиною цьому є виловлювання риби під час нересту, забруднення води у річці.
 3. Прибережно – водна рослинність  представлена в основному очеретом, рогозом. Вільноплаваючі – ряска мала. Тут ростуть також водяний жовтець, глечики жовті, жабурник звичайний.
 4. Учнями 6 класу прибрано 1 сміттєзвалище біля джерела.
 5. Розчищено 2 джерела.
 6. Насаджено верби вздовж берегів річки.
 7. Проведено агітаційну роботу серед жителів сіл Черче і Залучче щодо збереження чистоти води.

 

 

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

 1. Ковальчук С.  Водні багатства Хмельниччини. –Кам – Под.: Абетка,2001. – 13 – 15 ст.
 2. Заповідні перлини Хмельниччини /  За заг. Ред.  Т. Л. Андрієнко. – вид. 2-е, виправл. Та доповн. – Кам – Под.: Видавництво ПП Мошинський В. С.., 2008. –194 с.
 3. Ковальчук С. І. Нові заповідні об’єкти .// Рідна природа. – 1994. – 46 – 47 с.

 

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Проектна робота (42.8 KiB, Завантажень: 13)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,324sec