Проблема вмісту нітратів у продуктах харчування. Запобігання потраплянню нітратів в організм людини

Тема. Проблема вмісту нітратів у продуктах харчування. Запобігання потраплянню нітратів в організм людини.

Мета: пригадати солі нітратної кислоти, їх фізичні та хімічні властивості, показати їх вміст в продуктах харчування, вияснити способи зменшення впливу нітратів на організм; розвивати вміння висловлювати свою думку; виховувати бережливе ставлення до свого організму та оточуючого середовища.

Обладнання: схема «Азотні добрива»,таблиця розчинності

Форми роботи: фронтальне опитування,пояснення вчителя,проблемна ситуація,рольова гра «У нас в гостях…»

Девіз: «Ми так радикально змінили наше середовище,

що тепер для того, щоб існувати в ньому,

ми повинні змінити себеі своє ставлення до нього»

 ( Н . Віннер)

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань у вигляді фронтального опитування.

  1. 1.        Які речовини ми називали солями?
  2. 2.        Які види солей вам відомі?
  3. 3.        Які види солей може утворювати нітратна кислота?
  4. 4.        Які з них мають назву «селітри»?
  5. 5.        Згадайте основні галузі застосування нітратної кислоти.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. 1.        Застосуваннясолей нітратної кислоти.

Пояснення вчителя. Отже , нітрати – це солі нітратної кислоти. Вони мають досить широкий спектр застосування. Наприклад, у склад ракетного палива входять нітрати лужних елементів. При виробництві чорного пороху, а також скла (для рівномірності забарвлення) використовують калій нітрат. Використовують нітрати і при виготовлення ліків. Для консервації продуктів використовують натрій нітрат (чітко по нормі). Додають його і при приготуванні виробів із м’яса (ковбас, шинок, деяких сортів сиру, риби). Він сприяє довшому збереженню цих виробів і надає їм кращого кольору, смаку і запаху. Використовуються нітрати у сільському господарстві як  добрива.

 

Органічні: гній , компост, послід, зелені добрива (конюшина, люпин, горох)

Мінеральні : NaNO3 , KNO3 ,Ca(NO3)2 ,NH4NO3

Азотні добрива

Їх поділяють на дві групи. Схема:

 

 

 

 

 

 

2. Проблемна ситуація. Прослухайте дві думки і скажіть, яка із них,на вашу

думку,є правильною.

Перша: «Якщо зменшити виробництво нітратних добрив, то це знизить рівень забруднення довкілля і збереже тим самим здоров’я людей».

Друга: « Заборона випуску добрив приведе до смерті з голоду мільйонів людей у всьому світі».

Йде обговорення . Діти висловлюють твердження , що обидві думки є правильними, у певній  мірі.

3.Рольова гра «У нас в гостях…»

Вчитель. Давайте прослухаємо виступ фізіолога про те, як нітрати потрапляють у рослинний організм і як вони на нього впливають.

Виступ фізіолога.Ви всі знаєте, що нітрати добре розчинні у воді. До рослинних клітин Нітроген попадає з грунту у вигляді нітратів. В рослинному організмі нітрати перетворюються на білкові та інші органічні сполуки. Різні рослини по різному накопичують нітрати: петрушка, кріп, щавель – у листочках; редиска, буряк, морква – в коренеплодах. Якщо порівняти вміст нітратів у рослинах, що вирощувались у відкритому ґрунті і у рослинах, що вирощувались у теплицях, то у других він буде значно вищим. Це пояснюється підвищеною вологістю і браком світла у теплицях. Ранні овочі теж містять більші концентрації нітратів ніж пізні овочі. Відомо, що у період цвітіння рослин у них найбільший вміст нітратів. Нераціональне, надмірне використання добрив без відповідного аналізу грунту, балансу з іншими добривами найбільш впливає на накопичення нітратів в рослинному організмі.

Вчитель. Отже, нітрати накопичуються у рослинній їжі, яку ми їмо. Разом з дощовою водою вони потрапляють у річки, озера, а потім у питну воду. Вони також використовуються при виробництві м’ясних виробів. Який же вплив має на людину та на її здоров’я надмірний вміст нітратів у питній воді та харчових продуктах?

Виступ лікаря. Надмірний вміст нітратів викликає захворювання  людей і тварин. Це було доведено ще у 1945 році. Якщо в організм дитини віком до 3-х місяців разом з їжею чи водою попадають нітрати, то дитина починає хворіти метгемоглобією. В організмі нітрати перетворюються на  нітрити, які є набагато токсичнішими. До їх дії надто чутливі діти та люди похилого віку. При взаємодії нітритів з гемоглобіном утворюється метгемоглобін, що не здатен переносити кисень. Кров стає темно-коричневого кольору. Ознакою такого захворювання є поява темного або фіолетового забарвлення шкіри і слизових оболонок, легенева і серцева недостатність.

Ознаки отруєння нітратами проявляються після вживання їжі через 1-6 годин. Норма метгемоглобіну у здорової людини приблизно рівна 2%. Якщо його вміст досягає 30%, то йде гостре отруєння. Виникає нудота, біль у шлунку, блювота, знижується тиск, порушується дихання. З’являється головний біль, серце починає прискорено працювати, людина може знепритомніти, у 50% це може спричинити загрозу для життя. 1мл натрій нітриту достатньо для утворення 2000 мг метгемоглобіну.

Під дією нітратів і нітритів в організмі утворюються канцерогенні речовини – нітрозосполуки, які здатні за 20-25 років постійного впливу викликати рак шлунку.

Вчитель. Як бачимо, найбільш негативний вплив на організм людини мають нітрити до яких відновлюються нітрати в цьому ж організмі. А чи можна якимось чином зменшити вміст нітратів у продуктах харчування?

Виступ валеолога.Так, вміст нітратів у продуктах харчування  можна зменшити під час їх зберігання та кулінарної обробки.

Які овочі вибирати? До мало нітратних овочів можна віднести капусту, огірки, помідори. Вони добре зберігаються у свіжому вигляді., але й значно менше розкисають при засолюванні. Слід пам’ятати, що мінімальний вміст нітратів найчастіше буває в овочах середнього розміру. Дуже великі овочі часто мають надлишок нітратів, а малі овочі мають надлишок нітратів як запас на майбутнє. Вміст нітратів можна визначати за допомогою спеціального індикаторного паперу «індам».

Як зберігати овочі? Овочі повинні зберігатись в сухих провітрюваних сховищах. Тоді рівень нітратів зменшується  в результаті перетворення їх в інші сполуки.

Солимо овочі. Під час соління, маринування овочів, нітрати переходять в росол. Якщо ви солите огірки, то не рекомендується вживати їх першого ж тижня,  коли утворюється багато нітритів, а  аж після другого тижня і пізніше, коли їх вміст значно зменшиться.

Слід пам’ятати. Найбільше нітратів міститься в капусті – у качані. В огірках – у черешку, у  редисці та буряку – в нижній частині кореня, у моркві – у серцевині.

Вчитель. А як  впливає кулінарна обробка їжі на  зменшення вмісту нітратів?

Виступ представника СЕС. Вміст нітратів зменшується при чищенні, вимочуванні, відварюванні. Якщо підвищений вміст нітратів, то рослини мають гіркуватий присмак. Замочування у воді дозволяє знизити рівень концентрації нітратів на 25 %. Але цей метод ефективний лише для листкових овочів: капусти, щавлю, петрушки. Відварювання зменшує вміст до 85 %. Відвар слід зливати гарячим, тому що при вистиганні у коренеплоди повертається частина нітратів. Зменшення нітратів, наприклад, при приготуванні картоплі  виглядає так: зварена у воді – вміст нітратів зменшується на 40-80 %, зварена на пару – на 30-70 %, смажена на олії – на 15 %, у фритюрі – на 60 %. У відвареній моркві вміст нітратів зменшується у 2 рази. А при варінні буряка нітратам ніщо не загрожує, їх вміст буде той же, що і в сирому. Буряк слід варити чищеним, тоді вміст нітратів впаде на 20 %. Капуста ж під час варіння втрачає 55 % нітратів.

У випадку профілактики слід зменшувати терміни зберігання готових продуктів. Салати, соки, пюре потрібно готувати безпосередньо перед їх вживанням. У холодильнику готові продукти  зберігати не більше однієї доби. Слід з дитячого харчування вилучити ковбасні вироби, копченості, консерви, виготовлені з добавками нітратів або нітритів. Обережним потрібно бути під час вживання кавунів, які можуть нагромаджувати дуже високі дози нітратів.

Вчитель. Вітамінологи говорять, що  вітамін С пригнічує утворення нітрозамінів. Він активує нітрити  – вихідні речовини для утворення нітрозамінів. Для нейтралізації 1 мг нітритів необхідно 1,2 мг вітаміну С. Зменшенню канцерогенної дії сприяють вітаміни А, Е, Р, деякі вітаміни групи В, якісні молочнокислі продукти.

ІV. Обговорення виступів і підсумок всього сказаного

Учні в результаті обговорення приходять до висновку: нітрати необхідні речовини, але при застосуванні нітратів потрібно:

1) В сільському господарстві вносити нітрати в грунт тільки з дотриманням основних правил внесення добрив в грунт.

2) Потрібен жорсткий контроль за вмістом нітратів у продуктах харчування  та у навколишньому середовищі.

V. Домашнє завдання

Дізнайтеся, яку кількість азотних добрив випускали за останні 5 років в Україні та в усьому світі.

Додатковий матеріал  до уроку

Концетрація нітратів у питній воді через використання значної кількості нітратних добрив найбільш висока в Іспанії, як і в інших країнах Європи. У людей з ахлоргідрією шлунку нітрати перетворюються у нітрити, а потім у нітрозаміни, які викликають рак шлунку. Досліджувалась смертність у 258 провінціях Валенсії за 1975—1980 рр. Враховувались також дані 1961, 1981, 1991 рр. Там, де концентрація нітратів перевищувала 50 мг/л, ризик смерті від раку шлунку осіб у віці 55—75 років був 1,91 для чоловіків та 1,81 для жінок, порівняно з рештою популяції. Смертність від раку передміхурової залози також збільшувалася у чоловіків у віці 55—75 до 1,86, у віці більше 75 до 1,80. Ризик смерті від раку сечового міхура збільшувався у чоловіків у віковій групі 55—75 років. Зазначається, що вживання фруктів та овочів, які містять вітамін С, може попереджувати трансформацію нітратів у нітрозаміни та знижувати смертність від раку.

На сьогодні актуальним питанням є забруднення питної води метгемоглобіноутворюючими отрутами. Проблема нітратів у питній воді у Франції вивчається з 1970 р. Перший закон з регламентації забруднення води нітратами виданий 3 січня 1989 р. В ньому звертається увага на процеси розкладу нітратів, механізми токсичності, канцерогенна дія.

На сьогодні в Україні існує високий ризик масових та одиничних отруєнь метгемоглобіноутворюючими токсикантами. Це пов’язано як з інтенсивною хімізацією народного господарства, так і з недостатньою ефективністю методів очищення питної води, та іншими причинами, що зумовлює високий рівень забруднення нітратами та нітритами питної води і ряду харчових продуктів. Кулінарна обробка суттєво не знижує концентрацію цих отрут у продуктах харчування. Якщо врахувати, що близько 40% населення України використовує колодязну воду (при низьких можливостях державної системи лабораторного контролю), можна уявити величину ризику масових екзогенних метгемоглобінемій для населення.

Це вимагає розробки відповідних способів профілактики та лікування гострих отруєнь гемічними отрутами, які б відповідали вимогам медицини катастроф.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Проблема вмісту нітратів у продуктах харчування Запобігання потраплянню нітратів в організм людини (23.8 KiB, Завантажень: 6)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,330sec