ПРО ЩО І ПРО КОГО РОЗПОВІДАЄ ІСТОРІЯ РІДНОГО КРАЮ

ТЕМА: ПРО ЩО І ПРО КОГО РОЗПОВІДАЄ ІСТОРІЯ РІДНОГО КРАЮ.

Мета: ознайомити учнів з подіями, пов’язаними з історією рідного краю; розвивати вміння працювати з історичними фактами; виховувати патріотизм, любов до історії рідного краю.

Тип уроку: заочна екскурсія.

Обладнання: фото історичних пам’яток смт. Чемеровець.

Хід уроку

І. Організаційний  момент.

ІІ. Мотивація  навчальної  діяльності.

Вчитель зачитує епіграф уроку:

Чемерівці – колиска моя,

Заповітна і люба земля.

Хай Господь зберігає

Трударів цього краю,

Хай душа їхня квітом буя!

ІІІ. Повідомлення теми та очікуваних  результатів.

На сьогоднішньому уроці ми здійснимо екскурсію в адміністративний центр нашого краю – смт. Чемерівці.

Адже історія нашої держави складається з історії кожного населеного пункту.

 

  1. IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Розповідь  учителя.

Чемерівці – селище міського типу, районний центр Хмельницької області. Селище розташоване на річці Жванчик, на території Національного природного парку «Подільські Товтри», за 15 км від залізничної станції Закупне на лінії Гусятин-Ярмолинці.

У письмових джерелах Чемерівці вперше згадуються як невеличке містечко з 1565 року. Щодо пояснення назви селища, існує кілька версій. За однією з них, в основі цієї назви лежить прізвище типу Чемер, Чемерка. Інша версія пов’язує її з рослиною чемерицею. Є думка, що назва «Чемерівці» походить від ремісників, які шили козацькі чемерки, чемерчини (різновид одягу).

Історія Чемеровець сягає сивої давнини. На території селища та околиць було знайдено залишки поселень давніх землеробів трипільської культури IV-III тис. до н. е. Виявлено також залишки давньоруського поселення IX-XIII ст. і земляних валів. За народними переказами, на території Чемеровець існувало поселення, знищене у середньовіччі татарами. Відомо, що після вторгнення татарських орд на Поділля у 1482 році на околицях селища з’явився курган, в якому були поховані християни, котрих наздогнали й знищили татари.

За польськими літописами та місцевими легендами відомо, що близько 1518 року дочка православного приходського священика Лісовського з м. Чемерівці Кам’янецького повіту Подільської губернії Анастасія Лісовська була взята в полон татарами і продана до гарему турецького султана Сулеймана ІІ. Згодом вона стала його законною дружиною і мала великий вплив на правителя Туреччини, зокрема, стосовно долі своїх співвітчизників, які знаходилися в турецькій неволі.

Подальша доля Чемеровець зафіксована в цілому ряді відомих письмових історичних документів.

Прогулянка Чемерівцями.

Знайомство з Чемерівцями розпочинається з автовокзалу, на території якого на високому монументі завмер танк, екіпаж якого в роки Великої Вітчизняної війни приймав участь у звільненні селища від фашистських загарбників.

Чемерівці були звільнені підрозділами 10-го Уральського добровольчого танкового корпусу 25 березня 1944 року в ході Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції. Про трагічні та героїчні роки воєнного лихоліття свідчить обеліск, споруджений у парку Слави, де вічним сном сплять 142 воїни, що полягли під час визволення селища. Тут же, в парку Слави – пам’ятник жертвам сталінських репресій та голодоморів. А неподалік – пам’ятник «Скорботної матері», присвячений пам’яті воїнів-афганців, які повернулися до рідної землі в «чорних тюльпанах».

Стараннями громадськості селища та місцевої влади на центральній вулиці споруджено пам’ятник Великому Кобзарю.

Рухаючись далі по центральній вулиці, можна знайти будинок, у якому зібрано безліч документів і матеріалів з історії селища та краю – районний народний історико-краєзнавчий музей. В Чемерівцях функціонує два спеціалізованих загальноосвітніх навчальних заклади. Сьогодні чемерівчани гордяться тим, що тут навчався П. Г. Поплавський, який у складі відважної четвірки радянських воїнів протягом 49 днів дрейфував на баржі в Тихому океані.

Саме у Чемерівцях навчався Герой Радянського Союзу І.Г. Павловський, заступник Міністра оборони та головнокомандувач Сухопутніми військами СРСР, нагороджений найвищими державними орденами та медалями. В пам’яті чемерівчан Іван Григорович Павловський залишився простою, доброю людиною, яка ніколи не забувала свою малу Батьківщину і багато зробила для процвітання економіки району. Довгий час місцевий колгосп очолював Герой Соціалістичної Праці Леонід Юрійович Скринчук, який завдяки наполегливій праці і таланту керівника зміг вивести господарство в ряд найкращих в Україні. Про ратний та трудовий подвиг цих людей розповідають меморіальні дошки, розміщені біля входу в навчальні заклади.

У Чемерівцях також діє медичний коледж, який готує кваліфікованих спеціалістів у галузі медицини.

Поряд з парком відпочинку розташоване потужне підприємство, гордість Чемеровець – Солодовий завод ПАТ «Оболонь», який очолює М.В. Загородний. Цього гіганта харчової промисловості зводили спеціалісти з багатьох країн світу. Сьогодні продукція, яку виготовляють на підприємстві,  користується попитом в Україні та далеко за її межами. Тож у майбутнє чемерівчани дивляться впевнено.

Живуть у Чемерівцях працьовиті, гостинні люди, які запрошують вас відвідати селище словами пісні С. Метельницької та М. Кундиса «Чемерівці мої»:

Завітайте до нас у веселковий край

Світлим росяним ранком-серпанком.

І вогні тут досвітні, й блаженства розмай,

Коли жайвір співа на світанку.

  1. V. Рефлексія.

Про які події, які відбувалися на теренах рідного краю, ви дізналися на сьогоднішньому уроці? Що вас найбільше вразило?

  1. VI. Підсумки уроку.

Вчитель  аналізує  активність  учнів  і  виставляє  оцінки .

VII. Домашнє завдання. 

Повторити матеріал розділу ІІ.

Підготуватися до тематичного оцінювання.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,579sec