ПРО КНИГУ І БІБЛІОТЕКУ. ГОДИНА ЦІКАВИХ ПОВІДОМЛЕНЬ

Мета. Поглибити знання учнів про книгу і бібліотеку; викликати в учнів почуття поваги і шанобливого ставлення до книги, вироблення в них потреби користуватися бібліотекою. Виховувати у дітей любов до книги, прищеплювати знання та вміння бережного поводження з нею.

Обладнання. Діапозитиви, книжкові виставки з кращих видань, які є в бібліотеці; книг, подарованих читачами.

План

 1. Значення книги в житті людини.
 2. Як книга прийшла до людей.
 3. Історія виникнення бібліотек.

  Упродовж всього життя ми звертаємось до книги. Батьки читали вам казки, вірші, оповідання, коли ви ще й говорити не вміли. Згадайте свої перші улюблені книжечки, які роздивлялися, щось згадуючи, уявляючи, фантазуючи. А коли вивчили літери, самі стали читачами. З дитячих років книжка допомагала вам пізнати себе і зрозуміти світ, що вас оточує, ви дізналися про таємниці природи, про те, як живуть люди в далеких і близьких краях. Про все розповідає книжка. І чим би ви в школі не захоплювалися — історією, природою, чи технікою — вам завжди на допомогу приходила і приходить книга.

  У стародавні часи не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. Але потреба записувати, передавати іншим якісь відомості, досвід, знання виникла у людей дуже давно. Тож «сторінками» найдавніших книжок ставали стіни печер, каміння, сокири, вояцькі щити. Писали на всьому й усім. Бо не було тоді ані паперу, ані пер, ані олівців, не знали люди і літер — їх замінювали малюнки. Згодом винайшли перші абетки, почали писати на глиняних табличках, потім їх сушили й випалювали на вогні.

  З часом навчилися робити зручні й легкі книжки з тонкої козячої або телячої шкіри. Першу таку книжку зробили у стародавньому місті Пергамі ще в другому столітті до нашої ери. Через те папір із шкіри назвали пергаментом. Але ці книжки були надто дорогі. На виготовлення однієї такої книжки потрібні були шкіри ледве не з череди телят. Отож люди шукали, з чого робити книги, щоб вони були дешеві й прості.

  У далекій Африці, на берегах повноводних річок, простягнулися нескінченні зарості болотяної рослини — папірусу. Люди використовували його на будівництві. Якось один чоловік лагодив хату. Розрізав стеблину папірусу, витяг волокнисту серцевину, поклав на осонні. Через деякий час він побачив, що волокна перетворилися на сухі вузенькі стрічки. Ще більше здивувався чоловік, побачивши, що стрічки добре вбирають фарбу. Значить, на папірусі можна писати.

  Відтоді з’явилися книжки, а краще сказати — сувої з папірусу. Писати на сухих стеблах папірусу було зручно, але через кілька років такі «книги» ламались і розсипалися…

  Книжка ще за часів Київської Русі була у великій пошані. Для того, щоб виготовити одну копію рукописної книжки необхідно було працювати не один день і не один місяць.

  Найбільша у світі книга побачила світ у 1832 році у Лондоні. Вона називається «Пантеон англійських героїв», її довжина — 5,7 метрів, а ширина — 3,7 метрів. Розмір літер цієї книжки становить 15 см.

  Найменша книга — «Мурашки» була надрукована у 1980 році в Японії, її розміри — 1,4 х 1,4 см.

  У Давній Русі переписувачі книг прикрашали рукописні сторінки. Вони виділяли першу літеру рядка: надавали їй незвичайної форми та яскраво розфарбовували. Ось чому ми кажемо: «з червоного рядка».

  З незабутніх часів з’явилися бібліотеки. Слово «бібліотека» — грецького походження, а перекладається так: «бібліо» — книга, «тека» — зберігання. Отож, це — місце, де зберігаються книги. Деякі бібліотеки мають свої давні історії.

  Наприклад, бібліотеки у Давньому Єгипті називалися чудово: «Аптеки душі», «Притулок мудрості», «Дім життя». Але користуватися ними могли тільки багаті, заможні люди: фараони, жерці храмів. Для простих людей бібліотеки були зачинені.

  У нас ще за часів Київської Русі, книга була у великій пошані. Київський князь Володимир Святославович (жив він тисячу років тому) відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували, розмножували книги. А за часів князювання Ярослава Мудрого у Києві при Софійському соборі засновується перша у Київській Русі бібліотека.

  На жаль, книги з бібліотеки Ярослава Мудрого не дійшли до нас… Після захоплення Києва ханом Батиєм у 1240 році доля їх невідома.

  Створювались бібліотеки в монастирях. Тут вводилась особлива посада: бібліотекар, книго хранитель.

  Найбільша сучасна бібліотека знаходиться І Москві. Бібліотеці більше 100 років. У ній зберігається 36 мільйонів книг, журналів, газет. Тут зберігається література 247 мовами світу, Другою великою бібліотекою є Державна публічне бібліотека ім. Салтикова-Щедріна в Санкт-Петербурзі. Фонд її нараховує понад 19 мільйонів примірників мовами майже усіх країн світу. Туї читали О.Пушкін і О.Некрасов, А.Чехов, Л.Тол стой.

  В Україні діє понад 60 500 різних бібліотек Найбільші з них: Державна Історична бібліотек! України Міністерства культури, Львівська наукова бібліотека академії наук України ім. Стефаника, Одеська державна наукова бібліотека ім. Горького, Харківська державна наукова бібліотек ім. Короленко Міністерства культури України.

  Зустріч з хорошою книгою завжди радісне свято. Дітей і дорослих супроводить вона в житті, я: чудовий порадник, як засіб пізнання, натхнення краси. Читання — одна з найбільш важливих потрібних і серйозних справ. Не шкодуйте на нього ні часу, ні сил: усе повернеться сторицею.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,331sec