Представники альдегідів і кетонів: метаналь, етаналь, бензальдегід, ацетон

Тема. Представники альдегідів і кетонів: метаналь, етаналь, бензальдегід, ацетон.

Цілі:   закріпити знання учнів про альдегіди і кетони; вдосконалювати вміння писати рівняння хімічних реакцій, порівнювати способи одержання альдегідів і кетонів; виховувати інтерес до предмета, активну життєву позицію.

Обладнання та реактиви: штатив з пробірками, спиртівка, етанол, мідний дріт.

Девіз заняття: «Чим більше в мене справ, тим більше я вчуся»

 (М. Фарадей).

 

Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

1. Які речовини належать до альдегідів? Кетонів?

2. Яка загальна формула альдегідів, кетонів?

3. Яку загальну формулу мать альдегіди, кетони?

4. В яких речовин ми зустрічали подібний зв’язок?

5. Які реакції характеризують хімічні властивості альдегідів і кетонів?

Самостійна робота

Складіть формули речовин за назвами.

1. 3- етилоктаналь;

2. 2,2- диметилбутаналь;

3. 2 – пентанон;

4. 2- етил-2-метилпентаналь.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Вивчення нового матеріалу

Інтерактивна форма «Рольова гра»

Дві країни – «Альдо» і «Кето»- повинні охарактеризувати склад, будову, властивості, способи добування, застосування альдегідів і кетонів. Йде змагання, хто краще дасть собі характеристику. У зошитах діти заповнюють таблицю  про свою назву команди, стовбець протилежної команди в їхнії зошитах залишається вільним (заповнити його треба  вдома).

Хімічні властивості альдегідів і кетонів

Реагент Метаналь Ацетон
Реакція горіння    
Реакція приєднання    
Водн    
Натрій гідроген сульфіту    
Метилового спирту    
Реакція окиснення    
Арґентум оксидом    
Купрум гідрооксидом    
Купрум оксидом    

Проблемне запитання:

У двох склянках знаходяться 1- пропанол, 2- пропанол. Як розпізнати кожну речовину.

Учні висловлюють свої думки. Правильну обґрунтовану відповідь записують у зошити.

План розпізнавання

1) Проведемо окиснення речовин з допомого купрум (ІІ) оксиду.  Одержані речовини:  пропаналь, пропанон.

2) Проведемо окиснення нових речовин арґентум (І) оксидом. У склянці з пропаналем утвориться осад  срібла. У цій склянці був 1- пропаном. У другій склянці змін не буде.

 

V. Узагальнення та систематизація знань.

Здійснити ланцюжок перетворень.

Метан — ацетилен —етаналь — етанол — етаналь— оцтова кислота.

Самостійно скласти реакції  приєднання для ацетону.

Розв’язати задачі.

Унаслідок окиснення етаналю  утворилося 2,7 г срібла. Обчисліть, скільки літрів ацетилену потрібно взяти  для одержання  необхідної маси етаналю (н.у).

Обчисліть масу ацетат альдегіду, одержаного за методом Кучерова з 200 г технічного кальцій карбіду, в якому масова частка домішок дорівнює 12%.

 

VІ. Підбиття  підсумків заняття.

VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити конспект заняття.

Скласти формули всіх ізомерів для С5Н10О. Назвати речовини за міжнародною   номенклатурою.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 1,713sec