Правопорушення

Тема: Правопорушення

Мета: формуванням учнів поняття правопорушення; використання одержаних знань для попередження правопорушень.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Форма проведення: презентація.

ХІД УРОКУ

  1. Вступне слово вчителя

— У житті ми часто стикаємося з різними вчинками людей, які порушують права інших осіб та суспільства в цілому. Ми повинні бути готові до визначення ситуації, в якій порушуються наші права і вміти захистити їх згідно із законом. Що потрібно знати пересічному громадянинові, щоб захистити себе від правопорушників?

Сьогодні ми презентуємо основні поняття, які розкривають тему уроку. (Презентацію проводять 2-3 учні, які одержали попереджувальне завдання і підготували чіткі, лаконічні виступи.)

II.    Повідомлення учнів


1. Поняття правопорушення

Правопорушення — вчинки людей, якими порушуються норми права, встановлені в державі.

Види правопорушень:

  • дисциплінарні;
  • цивільні (майнові);
  • адміністративні (адміністративні проступки)
  • кримінальні (злочини)

Причини правопорушень

Глобальною причиною всіх правопорушень є соціальні суперечності «хвороби суспільства».

Існують інші причини правопорушень, які мають економічний характер (безробіття), соціальний (недоліки виховання), сімейний (сварки в родині), особистий (схильність до алкоголізму, наркотиків).

2. Юридична відповідальність

Визначені правом несприятливі наслідки, які настають для конкретної особи у зв’язку із вчиненням нею правопорушень.

За Конституцією України визначаємо норми юридичної відповідальності (Ст. 61-62).

Обставини, що виключають юридичну відповідальність

Казус — випадок, випадкова дія, що має зовнішні ознаки правопорушення, у якій відсутній елемент вини.

Наприклад, водій збив пішохода, який зненацька вискочив на проїжджу частину.

Необхідна оборона — право вжити заходів для оборони себе, інших осіб і при цьому заподіяти нападникові шкоду. Але оборона допускається лише проти нападу, який не закінчився. Наприклад, не можна бити злочинця, який кинув ніж і заплакав.

Крайня необхідність виникає у разі відвернення серйозної небезпеки за умов, що цій небезпеці не можна було запобігти іншими засобами. Наприклад, для відвернення затоплення міста талими водами було побудовано дамбу із мішків з цементом.

III. Закріплення знань

Створюються пари, які одержують завдання на картках, обговорюють завдання, доходять спільного рішення і представляють результати роботи класу.

  1. Водій АТП Грищенко запізнився на роботу з поважної причини. Директор АТП оголосив Грищенку догану і вирахував з нього денний заробіток. Чи є законним застосування до Грищенка відразу двох видів відповідальності? (Ні, за одне порушення можливий лише один вид поки рання.)
  2. У під’їзді до громадянина К. підійшли двоє підлітків і попросили закурити. Той відповів їм, що дітям не можна курити, а коли підлітки грубо відповіли, К. почав їх бити і завдав тяжких тілесних пошкоджень. Чи правомірно діяв громадянин К.? (Ні; він не мав права бити дітей.)
  3. Водій автомобіля побачив пішохода в останню хвилину, але загальмувати вже не встиг. Потім з’ясувалося, що пішохід був у нетверезому стані. Чи винен водій у смерті пішохода? (Ні, не винен, якщо пішохід був не на пішохідному переході.)

    Учитель підсумовує: людина завжди повинна пам’ятати, що незнання законів не звільняє від відповідальності.

    IV. Домашнє завдання

    Знайти у пресі ситуацію з правопорушенням; дати їй характеристику.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

4 Правопорушення (17.6 KiB, Завантажень: 20)

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,323sec