ПРАВДА. СКЛАДАННЯ ХРЕСТОМАТІЇ МОРАЛЬНИХ ТА ДУХОВНИХ ЦІННОСТЕЙ ЛЮДСТВА

Мета: розкрити поняття « правда» і « неправда»; узагальнити знання учнів про переваги добрих вчинків, загальнолюдські правила суспільного життя; спонукати учнів до виконання моральних та духовних правил людських чеснот; сприяти осмисленню та розумінню ними переваг духовних цінностей над аморальними; виховувати в учнів доброту, людяність, справедливість і взаємоповагу.

Слово вчителя.

Протягом багатьох століть у людства складались свої принципи і закони життя, моральні та духовні цінності. Сьогодні ми розглянемо поняття «правда і неправда», наведемо ти приклади з життя, де ми стикаємося з цими поняттями.

    Поняття справедливості , добра і правди постало перед людством із давніх – давен, коли люди вірили у богів. Про це свідчить така легенда.

    Високо на самому світлому небі царює чистий та праведний Дажбог – Сонце. Дажбог прийшов у світ дарувати людям білий день, ділити з ними їх щастя, долю, добро та любов. Колись давно боги до підніжжя високої гори скинули страшного Змія – Дракона, що правив злом і перетворював усе у скляну пустелю. Після перемоги Родича над Змієм скляні гори стали золотими, а гора, на якій поселився молодий Божич – Сонце, стала називатись Хорив – горою Сонця. Там, на золотій горі, серед музики білого світла, росте райський сад, родить всяка садовина. Колись разом із першопроменями молодого сонця Божища на землю прийшла і людина, бо завжди жила в сонці, у його трепетнім серці. Серед вічного життя, де царює нерозгадана тайна світлого Божища, людина стала найкращим його творінням, а Дажбог для неї – світлом любові, мудрості й правди.

    Як бачимо, у стародавніх віруваннях існував навіть бог Сонця, мудрості та правди – Дажбог.

    Із самого нашого дитинства батьки, бабусі та дідусі, учителі й вихователі, вчать нас говорити правду.

Запитання до учнів. Як ви розумієте значення слова « Правда»?

Вчитель. Правда – це те, що відповідає дійсності, істина.

Метод « Мікрофон»:

– Чи бувають у житті ситуації, коли людина може сказати неправду?

– Коли ви говорите неправду, що ви після цього відчуваєте?

– Хто у вашій сім’ї найчесніший?

-Як, на вашу думку, навчитися бути правдивим?

Творче завдання « Фея правди».

Учитель просить учнів уявити, що фея правди доторкнулася до них своєю чарівною паличкою – і вони розучилися обдурювати, і пропонує їм протягом тижня говорити лише саму правду.

Відомий французький письменник Еміль Золя сказав:» Якщо ви приховаєте правду і закопаєте її в землю, вона неодмінно виросте і набере такої сили, що одного разу, коли вона вирветься, то знесе все на своєму шляху».

Бесіда. З добром і злом, правдою і неправдою ми зустрічаємось у народних казках. Давайте їх пригадаємо. ( « Про правду і кривду», «Правда і неправда»).

Чи завжди в казках добро перемагає зло, а правда – кривду?

А як у реальному житті?

Чому не можна обманювати?

( Після обміну думками учні разом з учителем роблять висновки, чому не можна обманювати: втрачається довіра до людини; людина може втратити друзів; брехня принижує людину; правду все одно не приховаєш; обманювати – гріх).

Закінчити годину нашого спілкування я хочу словами відомого російського письменника Льва Толстого: « Для того, щоб навчитись говорити людям правду, треба навчитись говорити її самому собі».

Домашнє завдання: запишіть причини, чому не треба брехати й одурювати?

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,317sec