Правда і кривда поряд ідуть

Мета. Продовжувати формувати уявлення про чесність, порядність, учити оцінювати свої вчинки і вчинки оточуючих з моральної точки зору; виховувати нетерпимість до будь-якого прояву зла і неправди в тому числі; звернути увагу на руйнівну силу брехні; виховувати прагнення говорити правду.

Хід заняття.

1.Повідомлення теми заняття.

Говорити ми будемо про правдивість, поділимося роздумами, чи варто бути правдивим,кому потрібна правда.

2.Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

Розповідь учителем притчі.

Послухайте притчу Леонардо да Вінчі “Язик і зуби”

Жив-був на світі хлопчик, уражений серйозною хворобою, якій іноді піддаються і дорослі, – він безустанно розмовляв, не знаючи міри.

– Що за напасть цей язик, – бурчали зуби. – Коли він уже заспокоїться і помовчить трохи?

– Яке вам до мне діло? – зухвало відповідав язик. – Жуйте собі на здоров’я і помовчуйте. Ось і все, що я вам скажу! Між нами нічого нема спільного. Нікому не дозволю сувати носа в мої особисті справи, а що вже давати дурні поради.

І хлопчик продовжував без упину белькотати до речі і не до речі.

Але одного разу хлопчик так захопився балачками, що,  сам того не відаючи, попав у скрутне становище. Щоб якось виплутати з біди , він дозволив язику сказати передбачену брехню. Тоді зуби не витримали – увірвалася їм терплячка. Вони разом зімкнулися і боляче вкусили брехунця.

Язик став багряним від проступившої крові, а хлопчик заплакав від болю.

З тієї пори язик поводить себе з обережністю, та й хлопчик , перед тим як вимовити слово, двічі подумає.

3. Бесіда.

– Про які недоліки язика йдеться у притчі?

– За що було покарано язика?

– Чого вчить ця притча?

4. Бесіда з елементами розповіді.

– Що ж таке правда?

Правда – те , що відповідає дійсності, істина, впевненість.

Здавна повелося на українській землі: проводжаючи сина в далеку дорогу, мати благословляла його і бажала здоров’я, щасливої дороги, пам’яті про рідний край і зичила ніколи не розминатися з правдою в житті. Здоров’я, щастя, правда, любов до матері й рідної країни – найсвятіші моральні істини для всіх людей на землі.

Правдива людина – кажуть про того, хто живе за правдою, і то найвища йому оцінка. Слово правда утворилося дуже давно, за допомогою суфікса –ьд-а, який використовувався на позначення абстрактних понять, від слова прав з праслов’янської мови , яке мало значення передній, перший, рівний, істинний. А якщо зазирнути ще далі, то можна побачити частину слова пра-, яка ще зустрічається в слові прадід і вказує на давність чого-небудь. Отже, недаремно живе прислів’я ” Правда старша від нас”.

А  словами-синонімами  до слова правдивість є щирість, чесність, відкритість, відвертість.

–         Що таке неправда?

Неправда  – це слова людини, які неправильно описують події, що відбуваються або відбувались.

–         Які слова-синоніми підійдуть до слова неправда?

Це і брехня, кривда, вигадка, наклеп, плітки, поговір, дезінформація.

–         Коли людина вдається до неправди?

–         Чи доводилось вам колись обманювати?

–         Що ви відчували при цьому?

–         Кого, крім інших обманює людина?

Той, хто обманює інших, обманює перш за все себе. Чому ?

–         Кому потрібна правда?

5.Ознайомлення з життєвою ситуацією.

Ганнуся впала і зламала ногу, Довелося в гіпсі лежати вдома. Вона дуже хвилювалася, що багато в школі пропустить, і тоді зовсім відстане.

Друзі вирішили допомогти дівчинці: домовилися щодня носити їй уроки і пояснювати, коли вона щось не зрозуміє.

Коли настала Наталчина черга провідувати Ганнусю, вона не прийшла, а в класі пояснила, що бабуся, мовляв, хвора. Довелося і до аптеки побігти, і по господарству клопотатися.

–         Ти ж вчора цілісінький день через скакалку на вулиці стрибала.

–         Подумаєш злочин великий – трохи збрехала, – відповіла наталка.

6. Обговорення ситуації.

– Що сталося з Ганнусею?

– Як ви оцінюєте вчинок друзів?

– Що можете сказати про Наталку?

– Чи можна збрехати трішки?

– Чому Наталка так вчинила?

7. Бесіда з елементами розповіді.

– З якою метою люди говорять неправду? Чи розуміють вони, що брехати  – завжд

Люди говорять неправду з боягузтва, бо бояться наслідків , з неправильного розуміння почуття товариськості, намагаючись щось вигадати для себе. Обманюють, прикрашаючи себе, бо хотять виглядати краще, ніж вони є насправді. Деякі говорять неправду з легковажності, ненавмисно, не думаячи, для чого вони це зробили.

–         Чи завжди помітно, що людина обманює?

У людини, яка обманює , погляд блукає, не концентрується на очах співрозмовника; людина уникає дивитися прямо в очі іншій людині.

8. Доповнення і обговорення речень.

Я вважаю за краще завжди  говорити правду…

Коли я зустрічаюсь з неправдою, то…

Після брехні на душі…

9.Робота з прислів’ями і приказками

Правда – найвище моральне поняття..До неї прагнуть , її завжди шукають, за нею живуть – і тільки тоді почувають себе щасливими. Споконвіку правда долає кривду. Мабуть, тому народна мудрість так уславила цю найвищу людську цінність.

Усякий правду знає, та не усякий про це дбає.

Правдиве слово вічне.

Добра слава дорожча за багатство.

Неправдою світ пройдеш, але назад не повернешся.

Брехня тільки доти стоїть, поки правда не прийде.

Правда і кривда – наче вогонь і вода.

У кому добра немає, там не шукай правди.

У брехуна язик і до вуха дістає.

10.Читання і обговорення творів.

Забудькуватий Мишко

Мишко не вивчив домашнє завдання. На другий день він одержав двійку. Дуже не хотілося хлопцеві мати двійку, і він витер її гумкою. Другого дня хлопець старанно підготувався до уроку.

–         Молодець, сьогодні ставлю тобі дванадцять балів, давай щоденник.

Радісний Мишко подав щоденник.

–         Мишку, а де двійка?

–         Яка двійка? Не було ніякої двійки, ви помилилися.

–         Ну гаразд, не було, то й не було. Очевидно, я забула.

Після уроків Мишко заглянув у щоденник, але обіцяних балів не побачив.

–         Ірино Петрівно, а де ж мої сьогоднішні дванадцять балів?

–         Які дванадцять балів, Мишку ?  Ти помилився, не було ніяких дванадцять балів.

11.Підсумок заняття.

Здавна на Землі люди цінували праведне життя – чесне, щире, відкрите, правдиве. Треба утримуватися від поганих вчинків , лихих намірів. Зло, як відомо, довго не забувається і породжує зло. А от добро примножує добро. Не давайте злу здолати добро.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,338sec