ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. ХОТИНСЬКА ФОРТЕЦЯ

ТЕМА: ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. ХОТИНСЬКА ФОРТЕЦЯ

Мета: продовжувати знайомити школярів із замками та фортецями Західної

України,  розвивати вміння учнів отримувати знання, поєднуючи інформацію з різних джерел; виховувати любов до рідного краю

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

 

Обладнання:  фотоілюстрації, презентації, картини, довідкова література.

 

Основні поняття:

                                           Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Які замки та фортеці знаходяться на території Хмельницької області?
  • В яких ви побували?

 

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 

Учні  сьогодні  ми  усі  є  учасниками  цікавої  археологічної  експедиції.  Подорож  наша буде  незвичайною,  тому,  що  подорожуватимемо  ми на  спеціальній  пошуковій електричці.  Запрошую  усіх  п’ятикласників у цікаву  подорож.  Для  того,  щоб  наша  подорож  була  успішною, нам  потрібний  досвідчений  капітан.  Кого  пропонуєте  обрати  капітаном?  (Учні  пропонують  учителя).  Отже,  на  правах  капітана  я  ознайомлю  вас  із  картою,  за  якою  проходитиме  наш  курс.

 

 

 

 

 

Наша  електричка  зупинятиметься  на  чотирьох  великих  станціях: станція

«Хотинська фортеця»,  «Під владою  Молдавського князівства та

 Османської імперії 1617 – 1788», «Хотинська битва 1621», «Хотинська фортеці 1788» ,«Битва 1673», «Хотинський замок».

                             Станція  «Хотинська фортеця»

    Від Меджибожа до Хотина нас веде пісенна дорога. Спів лісостепу долучається до мелодії гір.

Хотинська фортеця (рум. Cetatea Hotinului) — фортеця 13 — 18 століття у місті Хотин на Дністрі, що у Чернівецькій області, Україна. Сьогодні на території фортеці розташований Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». Одне з семи чудес України.

Хотинська фортеця веде свій початок від Хотинського форту, що був створений у 10 столітті князем Володимиром Святославичем як одне із порубіжних укріплень південного заходу Русі, у зв’язку з приєднанням до неї буковинських земель. Форт, який згодом було перебудовано у фортецю, знаходився на важливих транспортних шляхах, що з’єднували Київ із Пониззям, пізнішим Поділлям, і Придунав’ям.

Укріплення було споруджено на кам’янистому мисі, утвореному високим правим берегом Дністра і долиною впадаючої дрібної притоки. На початку воно являло собою замкнений земляний вал з дерев’яними стінами і оборонними спорудами. Завданням форту було оборона поселення Хотин і переправи через річку. Перша кам’яна фортеця була невеликою. Вона була розташована на самому мисі, там де сьогодні стоїть північна башта, і простягалася на південь до теперішнього комендантського палацу. Впродовж століть ця фортеця була таким собі «Феніксом», її неодноразово піддавали реконструкції та розширенню, вона потерпала і зазнавала руйнації від рук завойовників і знов відбудовувалася.

Наприкінці 11 століття Хотин належав до Теребовлянського князівства. У 1140-х роках він перейшов до Галицького, а з 1199 року — Галицько-Волинського князівств.

 

У 1250—1264 роках князь Данило Галицький і його син Лев, перебудовували фортецю. Навколо неї з’явилися семиметрова кам’яна стіна та рови шириною до 6 метрів. У північній частині фортеці звели нові невеликі укріплення.

 

                  

 

  Станція  «Під владою Молдавського князівства та Османської імперії»

В 1340-х роках Хотин увійшов до складу Угорського королівства, а з 1375 року вже перебував у складі Молдавського князівства. Молдавський володар воєвода Стефан III Великий значно розширив межі фортеці. Він особисто керував її реконструкцією. Було зведено прикрашений геометричними орнаментами мур шириною 5-6 і висотою 40 метрів, п’ять башт, рівень двору фортеці піднімають на 10 метрів та розділяють на Княжий двір і двір Воїнів. Були вириті глибокі підвали для зберігання провіанту. Саме після цієї реконструкції Хотинська фортеця практично повністю набула свого сьогоднішнього вигляду, крім південного прясла мурів та Південної(В’їзної) брами з дерев’яними мостами, зведеними на початку 18 століття турками. Упродовж 14 — 16 століть вона була резиденцією молдавських господарів.

У 1476 році фортеця відбила напад турецьких військ султана Мухамеда ІІ. Проте на межі 15 — 16 століть Молдовська держава стала васалом Османської Порти і розмістила у Хотинських стінах яничарську залогу. Турки ще більше посилили обороноздатність фортеці.

У 1538 році під проводом Яна Тарновського місто Хотин було штурмом взято польськими військами. Вони зробили підкоп фортеці, зруйнували три башти і частину західної стіни. Після її здобуття, поляки відновили Хотинську цитадель у 1540 — 1544 роках, але згодом втратили її. У 1563 році Дмитро Вишневецький з п’ятьма сотнями запорозьких козаків знову захопили фортецю і утримували її тривалий час.

У травні 1600 року після того, як війська правителя Валахії і Трансильванії Міхая Хороброго Михая Хороброго захопили Сучаву, господар Молдови Ієремія Могила зі своїм оточенням, серед якого були його брат Семен Могила (батько майбутнього київського митрополита Петра Могили) і колишній на той час правитель Трансильванії Сигізмунд Баторій (племінник короля Речі Посполитої Стефана Баторія), знайшли прихисток у Хотинській фортеці, якою володіла тоді Польща.

 

1617 за Бушівським мирним договором землі Валахії та Молдавії,а також і Хотин, відійшли під владу Османської імперії : Молдавське князівство стало васалом .

У 1615 році польські війська знову прийшли у Хотин, а вже у 1620 турецька армія захоплює місто.

 

 Станція «Хотинська битва 1621»

В жовтні 1621 року, козацько-литовсько-польські війська під проводом Петра Сагайдачного та Якова Бородавки (40 тис.) і Яна Кароля Ходкевича виграють битву в турецько-татарських (400 тис.). 8 жовтня 1621 султан Осман II підписує Хотинський мирний договір, дуже незручний для Туреччини. Згідно з договором турецько-польський кордон проходив Дністром. Польща передає Хотин туркам.

Богдан Хмельницький весною 1650 року на певний час звільняє Хотин. В 1653 році на лівому березі Дністра в Жванецькій битві брав участь хотинський гарнізон турків.

 

Станція «Хотинська битва 1673»

В листопаді 1673 року Хотинська фортеця знову перестає бути турецькою, Ян III Собеський з польсько-українсько-молдовською армією зайняв Хотин.

1699 рік Хотинська фортеця переходить від Польщі до Молдовського князівсьва згідно з Карловицьким мирним договором. В 1711 в Хотин знову приходять турки.

На початку XVIII ст. перед зростаючою загрозою експансії Росії на Південь Османська Порта вирішила перетворити Хотин у головний форпост на Дністрі. Протягом 1711-1718 рр. турки за допомогою запрошених французьких інженерів перетворили Хотинську фортецю на один із найнеприступніших бастіонів тодішньої Центрально-Східної Європи. Навколо старого замку спорудили Нову фортецю, яка була розрахована на розміщення всередині 20-тисячного війська. Основу укріплень становили потужні земляні вали, бастіони й широкі рови, вимурувані тесаним каменем. У валах були облаштовані брами з баштами. У Новій фортеці збудували також мечеть із мінаретом.

1739 та 1769 фортеця була здобута росіянами і 1788 австрійцями і віддана знову туркам.

 Станція «Хотинська битва 1788»

1788 місто було взяте в облогу австрійськими військами під ком. принца Фрідріха і російськими військами під ком. генерала Іванa Петровичa Салтикова. Місто було в облозі 4 місяці і 8 днів.19.09.1788 місто з комендантом Осман пашею здалося. Осман паші та ін. дозволили вивезти всіх своїх людей та все своє добро з замку,фортеці та міста. Це все було вивезене на 2700 возах. Салтиков запросив до себе Осман пашу на обід. Осман паша був “чоловіком” Гелени – сестри Софії Клявоне .Софія Клявоне перебувала тоді в зв’язку з Салтиковим. Клявоне через Салтикова передалала листи своїй сестрі в Хотинський замок. Не без допомоги Софії туркам дозволили вивезти з Хотина все майно та людей. Після того як місто капітулювало в ньому було 16 857 жителів. Жителям після капітуляції дали провіанту на 8 днів.

1.10.1788 австрійські і російські війська ввійшли в місто. Місто було пусте і значно поруйноване. Передмістя Константинополь ще раніше спалив Осман паша.

Станція «Хотинська фортеця»

Так описав тоді місто саксонський принц Фрідріх Заальфельдский. Хотинська фортеця в формі чотирьохкутника,1800 на 730 ,має четверо воріт. Ворота називались :Водяні,Стамбульські, Бендерські і Корохові. В середині замку знаходяться палац паші,мечеть,тур. баня,багато магазинів і 40 різних будинків, в яких могло би розміститись 800 чоловік. Місто розташоване вище фортеці і оточене грабовим палісадом до самої фортеці. одне передмістя називалось Константинополь, а ін. біля воріт, які виходили на дорогу до Окопів ,називалося Румля. Між двома передмістями був сад Осман паші,який виходив і поза палісад. Малий струмок, який стікав в Дністер ділив місто і фортецю на дві частини. Місто було забудоване дер. будинками. При фортеці знаходилось 7000 війська,комендантом тоді там був Осман паша та жив ага яничар Друру оглу. Його брат був убитий в одній з сутичок під Хотином.

 

Під владою Російської імперії з 1812

 

У 1806 р. розпочалася чергова російсько-турецька війна, на початку якої царська армія здобула Хотинську фортецю й утримувала її до підписання Бухарестського миру 1812 р. За його умовами вся територія між Дністром і Прутом увійшла до складу Російської імперії, отримавши назву Бессарабія. У першій половині XIX ст. Хотинська фортеця залишалася під наглядом військового відомства: тут здійснювалися ремонтні роботи, перебудовувались оборонні споруди. Але Хотинська твердиня втратила своє колишнє оборонне значення та її передали міському управлінню.

Хотинський замок

Найкраще збереженим залишився Хотинський замок.

Сьогодні на території Хотинської фортеці створено Державний історико-архітектурний заповідник. Тут полюбляють проводити свята козацької звитяги та знімати фільми.

У 2010 та 2011 роках на території Хотинської фортеці проводився міжнародний фестиваль з історичного середньовічного бою “Битва націй”. У 2012 році організатори вирішили провести фестиваль у Варшаві.

[ред.] Хотин в літературі та мистецтві

Стіни твердині над Дністром можна побачити у багатьох кінострічках:

«Захар Беркут»,«Балада про доблесного лицаря Айвенго»,«Д’Артаньян та три мушкетери»,«Чорна стріла»,«Стріли Робін Гуда»,«Тарас Бульба» та ін.

 

ІV. Підсумок уроку

V.Домашнє завдання

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,325sec