Практична робота. Вивчення явищ плазмолізу і деплазмолізу Спостереження за рухом цитоплазми в кітинах елодеї

Тема Практична робота. Вивчення явищ плазмолізу і деплазмолізу Спостереження за рухом цитоплазми в кітинах елодеї

Мета: спостерігати рух цитоплазми, вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин, розвивати практичні вміння роботи з мікроскопом , вдосконалювати вміння виготовляти тимчасові препарати ; виховуати працелюбність , вміння раціонально планувати свій робочий час.

Обладнання: мікроскоп, препарувальний набір, предметні та накривні скельця, склянка з водою, піпетка, 8%-й р-н кухонної солі, фільтрувальний папір, гілка елодеї, водяна баня.

Хід заняття .

І . Організаційний момент

Привітання , побажання всім успіху , досягнення високих результатів .

ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів :

1. Цифровий диктант

Учитель пропонує дати відповіді на запитання : «0» – відповідь неправильна , «1» – відповідь правильна . Кінцевий результат набір цифр .

1. Клітина – підсистема тканини (1)

2. Органоїд – підсистема органа (0)

3. Клітина тварин складніша , ніж клітина рослин (0)

4. Клітина гриба більше схожа на клітину рослин , ніж на клітину тварин . ( 0)

5.Ядра є у всіх клітин (0)

6. Найбільша клітина – яйцеклітина страуса (1)

7. Бактерійна клітина не містить ядра (1)

8. У світловий мікроскоп можна побачити хромосоми (1)

9. Кожен органоїд під мікроскопом має свій колір (0)

10. Фотосинтез відбувається в хлоропластах рослинних клітин на світлі (1)

Відповідь : 1000011101

2.Бесіда :

–       Які неорганічні речовини містяться в клітині ?

–       Яку функцію вони виконують ?

–       Як за законами фізики рухатимуться речовини з різною концентрацією солей по різні боки «кордону» ?

–       Де ми спостерігали такі явища ?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

 На практиці ми зможемо переконатися і зробити власні висновки стосовно того чи дійсно справджуються закони фізики в межах конкретно взчтого організму ( клітини ) в цілому

ІV. Виконання практичної роботи .( Згідно інструкції )

Хід роботи

1. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї.

2. Підготуємо мікроскоп до роботи.

3. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. Спостерігаємо за рухом цитоплазми.

4. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі, а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини.

5. Капнемо з одного боку накривного скельця води, а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі, повторимо це кілька разів. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан.

6. Замалюємо послідовно побачене.

7. Зробимо висновок про властивості цитоплазми, значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини.

V . Підсумок заняття . Домашнє завдання .

1. Оцінювання й характеристика робіт . 2. Д.З.: Підготуватися до підсумкового уроку .

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,323sec