ПОЖЕЖІ

Близько трьох тисяч наших співвітчизників щороку гине у побуті від нещасних випадків викликаних вогнем та полум’ям.

За даними Українського науково-дослідного інституту пожежної безпеки МНС України, у 2008 році щодня в країні в середньому виникало 127 пожеж, внаслідок яких гинуло близько 10 й отримувало травми близько 5 осіб. Загалом причиною пожеж, від яких найчастіше гинуть люди, є необережне поводження з вогнем – 75,5% загальної кількості загиблих. Характерним є й те, що з усієї кількості осіб, які загинули від необережного поводження з вогнем, переважно (майже 88%) є ті, що курили, з них 57,1% загальної кількості загиблих перебували в нетверезому стані.

Під час пожежі виникають її небезпечні чинники.

Небезпечні чинники пожежі це прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння легкими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи гибелі людей, заподіяння матеріальних, соціальних та екологічних збитків. До них належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища тощо.

 1. Отруєння продуктами згоряння різних речовин і матеріалів. Переважна більшість пожеж відбувається всередині приміщень (замкнені прос тори), де поруч із традиційними матеріалами (деревина, паралон), продуктами горіння яких є оксиди вуглецю (вуглекислий і чадний гази) широко використовуються полімерні, які виділяють при термічному розкладанні високотоксичні речовини (синильна кислота, сполуки хлору тощо).
 2. Задимлення (погіршення складу газового середовища). По – перше, викликає інтенсивне роздратування слизових оболонок органів дихання і зору; по-друге, через оптичну щільність диму уже за кілька хвилин після початку пожежі у людей, які знаходяться у задимленому приміщенні, втрачається візуальний контакт із навколишнім середовищем, що значно ускладнює процес евакуювання. Крім того, в результаті задимлення у довкіллі спостерігається зниження концентрації кисню, що призводить до кисневого голодування, порушення координації рухів.
 3. Термічні ураження (опіки) – внаслідок впливу підвищеної температури потерпіли можуть одержати опіки шкіри та інших тканин, розташованих глибше (підшкірна жирова клітковина, м’язи); дихальних шляхів внаслідок дії високої температури (розжарене повітря, різні предмети, рідини тощо) і зору.
 4. Механічні травми — виникають внаслідок падіння людей або обвалення конструкцій і різних предметів у приміщеннях, що горять. Найтяжчими є черепно-мозкові травми, ушкодження, отримані внаслідок стиснення порожнин (грудної, черевної), переломи хребта, а також травми, що ускладнилися кровотечею.
 5. Психічні ураження — психози, особливо за неможливості швидкого евакуювання, на об’єктах з масовим перебуванням людей. Цей вид ураження призводить до паніки, яка ускладнює проведення заходів щодо порятунку та евакуації, до механічних травм (викидання з вікон тощо).

  У більшості випадків під час пожежі різні чинники ураження діють одночасно, результатом чого є комбінована травма, при якій спостерігається не просто поєднання, а й взаємне підсилення уражальної дії. Найпоширенішим видом комбінованої травми є отруєння у поєднанні з

  термічними ушкодженнями (опіками). При цьому навіть незначні за площею і глибиною опіки можуть спричинити смерть потерпілого, оскільки токсичний вплив продуктів горіння значно підсилює тяжкість термічного ураження.

  Дії при пожежі в приміщенні

  Входячи в будь-яке приміщення, постарайтеся запам’ятати свій шлях, звертаючи увагу на розташування знаків пожежної безпеки (див. підрозділ 4.2.4.) особливо тих, що зазначають шляхи евакуації.

  При виникненні пожежі:

 • зорієнтуйтеся щодо наявної небезпеки й звідки вона надходить;
 • повідомте в пожежну охорону за номером телефону 101;
 • за наявності та можливості скористуйтеся планом евакуювання на пожежі, у якому вказано шляхи евакуювання та евакую вальні виходи, визначено правила поведінки людей, а також порядок
  і послідовність дій обслуговуючого персоналу на об’єкті;
 • у початковій стадії розвитку пожежі можна спробувати загаси ти її, використовуючи всі наявні засоби пожежогасіння (вогнегасники, внутрішні пожежні крани, покривала, пісок, воду тощо). Необхідно пам’ятати, що електроприлади не можна гасити водою. Попередньо треба відключити напругу або перерубати проводи сокирою із сухою дерев’яною ручкою. Якщо всі старання виявилися даремними і вогонь продовжує поширювати ся, потрібно терміново залишити приміщення (евакуюватися). Йти треба у бік, протилежний пожежі, по не задимленій сходовій клітці до виходу. При задимленості сходових кліток варто щільно закрити двері, що виходять на них, а при утворенні не безпечної концентрації диму й підвищенні температури в приміщенні (кімнаті), переміститися на балкон, захопивши із собою вологу ковдру (килим, іншу щільну тканину), щоб укритися від вогню у випадку його проникнення через дверний і віконний отвори; двері за собою щільно прикрити. Евакуювання необхідно продовжувати по пожежних сходах або через іншу квартиру, якщо там немає вогню (задимлення, загрози вибуху тощо), використавши міцно зв’язані простирадла, штори, мотузки або пожежний рукав. Спускатися треба по одному, підстраховуючи один одного. Подібний самопорятунок пов’язаний з ризиком для життя й припустимий лише тоді, коли немає іншого виходу. Не можна стрибати з вікон (балконів) верхніх поверхів будинків, бо статистика свідчить, це закінчується смертю або серйозними каліцтвами.

  Рис. Захист помешкання від диму та продуктів згоряння

  При насуванні на вас вогненного валу, не

  гаючись лягайте на підлогу. Закрийте голову мокрою тканиною, одягом, затримайте дихання.

  Якщо вас відрізало вогнем, димом і високою температурою від основних шляхів евакуювання, передусім потрібно перешкодити доступові диму та продуктів згоряння у ваше приміщення, для чого слід затулити ганчірками, рушниками, або шторами всі шпарини по периметру дверей та під ними (рис. 1) тощо.

  Дії щодо рятування потерпілих

  При рятуванні потерпілих від пожежі слід дотримуватися таких правил:

 • перед тим, як увійти в приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;
 • відчиняти двері потрібно з особливою осторогою: стати на коліно обличчям до дверей і виставити одну ногу вперед на відстань приблизно 50 мм від дверей; прочиняти двері спроквола, прикриваючи себе дверним полотном, щоб забезпечити захист від перепаду температури та впливу полум’я (рис. 2);
 • у сильно задимленому приміщенні рухайтесь пригинаючись;
 • для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
 • у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та людей похилого віку;

 • пам’ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко,у шафу або забиваються у куток;
 • виходити із осередку пожежі не обхідно в той бік, звідки віє вітер;
 • побачивши людину, на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожені) і щільно притисніть до тіла, при необхідності викличте медичну допомогу;
 • якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтеся, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть — це сприяє роздуванню вогню.

  Рис. 2 Правила відкривання дверей

  При порятунку потерпілих дотримуйтесь заходів безпеки від можливого обвалення конструкцій, вибуху та інших небезпек. Після виносу потерпілого надайте йому першу медичну допомогу і відправте до найближчого медичного пункту.

Сторінка: 1 2 3
завантаження...
WordPress: 23.01MB | MySQL:26 | 0,697sec