Позакласний захід хімії: Вечір-конкурс “Найбільше багатство у світі”

Вечір-конкурс “Найбільше багатство у світі”

Без води нема життя                                 

без праці – добробуту.            

Де вода там і життя.

Вода – наша мати.

 Мета заходу: навчити учнів застосовувати отримані знання в нестандартних ситуаціях; з усього багажу хімічних знань вибрати головне, суттєве, робити відповідні висновки; формувати пізнавальний інтерес і творчу активність учнів у позакласній роботі з хімії; розвивати логічне мислення, вміння користуватися науковою літературою.

  Оформлення: плакати та стіннівки присвячені значенню води для планети Земля.   

Сюжет, композиція.

У проведенні вечора беруть участь дві команди учнів. Команди мають назви, емблеми, гасла. Підсумки конкурсу підбиває журі.

План вечора

 1. Що таке вода?
 2. Поширення води в природі.
 3. Характеристика води.
 4. Застосування води.
 5. Значення води.
 6. Вода та екологія.
 7. Вікторина «Вічна слава воді!»

Хід заходу

 

Ведучий

Колись давно, коли географія була ще царицею наук, коли глобус Землі ще не нагадував хмару від вибуху, коли чиста вода ще не викликала подиву, на нашій богом забутій планеті жив поет. У Греції звичайно. У V ст.. до н.е. одного разу він писав: «Той, хто поганить джерело, – позбавляє себе пиття…». Дві з половиною тисячі років спить поет у м’якому тілі матері-землі. Рід людський з тих давніх часів розплодився неймовірно. Нас так багато, що планета, яка має найбільшу кількість води з усіх у Сонячній системі, не може напоїти своїх дітей.

На Землі живе близько шести мільярдів людей. Протягом року на суходіл із хмар випадає 43 кубічні кілометри прісної води. Кількість опадів не змінюється багато тисяч років. Кількість ротів, що потребують води, неухильно зростає.

1-й учень. Найзвичайнісінькою речовиною у світі називають учені воду. За словами академіка А.П. Карпінського, «це найкоштовніша копалина». Вода – це рідина без смаку, кольору, запаху, яка входить до складу всіх живих істот. Вона присутня в грунті та повітрі.

Вода постійно підтримує життя та розвиток природи. Французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері засвідчив, що кочові племена Сахари ставляться до води, як до божества. Він писав: “… У пустелі не один день добираєшся до найближчої криниці, якщо пощастить її знайти, ще не одну годину риєшся у піску, що її засипав… Вода! У Кан-Джубі, у Сиснеросі, у Порт-Етьєні темношкірі дітлахи прохають не монетку – з консервною бляшанкою в руках вони прохають води: “Дай попити, дай!..” Вода – дорожча за золото”. Про величезне значення води говорить герой повісті цього ж автора “Планета людей”, який пережив зневоднення організму та радість урятування: “Вода! Ти не маєш ні смаку, ні кольору, ні запаху тебе неможливо описати, тобою насолоджуєшся, не знаючи, що ти таке… Ти сповнюєш нас радістю, яку не пояснити… з тобою повертаються сили, з якими ми вже розпрощалися. Ти – найбільше багатство на світі ”.

Живі організми вживають лише ту їжу, яка розчинна у воді. Живі тканини в основному складаються з води. Що входить до складу води?

Це проста сполука двох газів: дуже легкого газу водню та більш важкого, активного газу кисню.

При згорянні водню в кисні утворюється вода. Але за своїми характеристиками вода не схожа на елементи, що є її складовими. Вона має особливі властивості.

Вода – єдина сполука на планеті, яка у земних умовах може одночасно знаходитися у трьох агрегатних станах: у вигляді льоду, рідини та пари. Її хімічна формула H2O. Вода замерзає, перетворюючись на лід, при 0˚С, а кипить за умов нормального атмосферного тиску при 100˚С.

Вода здавна надихала творчих людей

Джерельце під вербою

Виблискує водою.

Прийду до нього й до ладу

 Порозчищаю, обкладу.

Все дно камінням обмощу,

В пісок ні краплі не пущу.

І задзвенить, і заспіва

 Вода джерельна, мов жива!

Т.Коломієць

 

Ведучий. Як ви гадаєте, скільки років нашій воді?

2-й учень. Нашій воді п’ять мільярдів років. Усе та сама, що колись виникла на Землі, вода «використовується» знову й знову. Це можливе завдяки безперервному циклу кругообігу води в природі.

Енергія Сонця перетворює воду морів і океанів на водяну пару. Вітер розносить її по всій планеті та знову повертають землі воду у вигляді дощу. Дощ насичує на землі джерела, які стікають у ріки й моря… і все повертається спочатку.

Ведучий. (з глобусом ). Вода займає 70.8% поверхні нашої планети. Загальні запаси води води становлять 1386 млн. км3. З них 97,5% – солона або мінералізована вода. Прісна вода становить 2,5% від загальних запасів, з яких 71% припадає на льодовики та сніговий покрив (переважно в     Антарктиді).  Дефіцит прісної води відчувається на 60% поверхні суходолу (більше 40 країн розташовані в азійських, а також посушливих регіонах).

Величність води, її різноманітні властивості знайшли своє відображення в усій народній творчості. Давайте проведемо конкурс на знання прислів’їв, приказок, загадок про воду та з’ясуємо, хто в нас найкмітливіший.

Загадки

 1. Що видно, коли нічого не видно? (Туман)
 2. Пройшов – по даху постукав, пішов – ніхто не помітив. (Дощ)
 3. Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)
 4. Без крил летять, без ніг біжать, без вітрил пливуть. (Хмари)
 5. Що за художник біля вікон простояв? Що за художник вікна розмалював? (Мороз)
 6. Іде, іде, а пройти не може. (Ріка)
 7. Санчата біжать, а голоблі стоять. (Ріка та береги)
 8. Кругом вода, а з питтям біда. (Море)
 9. Не море, не земля, кораблі не плавають, а ходити не можна. (Болото)
 10. Що росте догори ногами? (Бурулька)

Прислівя, приказки

 1. Березень – з водою,

Квітень – з травою,

А травень – з квітами.

2. Зима – зі  снігом , літо з хлібом .

3. Без дощу і трава не росте.

4. Вода навесні мудра, а не восени.

5. Дощ – олія для землі, сніг – ковдра.

6. Сіль, хліб, вода – козацька їда.

7. Без води і ні туди, і не сюди.

3-й учень. Щоб оцінити прозорість води, люди ось уже 100 років користуються диском Секкі. Це білий металевий круг діаметром 30 см.  Корабель виходить на точку заміру, та з боку у воду спускається диск. Єдина  умова: він має бути в горизонтальному положенні. Глибина, на які дис. Секкі видно останній раз, і є прозорістю води.

Усім відома дивовижна прозорість вод озера  Байкал. Однак, виявляється, що на Землі є більш чисті й прозорі місця. Так, за останніми даними, найпрозорішим морем планети є море Уенделла, яке омиває береги Антарктиди. Білий диск Секкі залишився видимим до глибини 79 метрів!

Як недивно, одним з найпрозоріших морів є тепле й дуже обжите людиною Середземне. 53 метри – таку глибину прозорості в його водах показав диск. На жаль, з кожним роком повторювати цей результат морю стає все складніше. Занадто сильно забруднює його людина.

У повсякденному житті ми постійно користуємося водою.ми не можемо пити її такою, якою вона буває в природі.

4-й учень. Найчистіше джерело води – це сніг, наступною за ступенем чистоти є дощова вода, але в ній уже можна виявити розчинні гази з повітря та сліди хлоридів, сульфатів, нітратів та амоніаку. Вода річок і озер у низинах зазвичай дуже сильно забруднена. Джерельна та колодязна вода фільтрується грунтом і тому вона цілком чиста, але в ній також можуть містити ся неорганічні солі. Виявляється, що будь-яка вода, яку ми п’ємо, має тією чи іншою мірою очищуватися. Для цього існує багато способів. Один з них відстоювання. Але цей метод не гарантує повного очищення. Для кращого випадання в осад шкідливих речовин у воду додають хімікати.

Питання ерудитам

 1. Які хімічні реактиви додають у воду, що використовується на хімічних підприємствах, для її очищення? (Розчини натрій хлориду, натрій фосфату, натрій карбонату, мідного купоросу, натрій гідроксиду)
 2. В який спосіб очищують водопровідну воду, яку ми п’ємо? (Хлорування, аерація, фільтрація через пісок).

5-й учень. Без води  не може обійтися і промисловість. У хімічній промисловості її застосування дуже різноманітне: вона охолоджує апарати, використовується як чудовий розчинник, бере участь у численних хімічних реакціях як реагент.

Ведучий. Про значення води для живих організмів можна говорити безкінечно. Вода – обов’язків компонент кожної живої клітини. Жодна жива істота не може обійтися без води. Зневоднення організму на 12-15 % призводить до порушення обміну речовин, а втрата 25% – до загибелі організму.

Без води людина може прожити лише три дні, без їжі 30-50діб.

6-й учень.

Пам’ятайте, люди назавжди:

Неможливо жити без води.

Це життя колиска, це – дощі,

Це роса і квітка на межі,

Це тумани, ріки і моря,

Джерело  у спеку це –  життя ,

Це кришталь озер і джерело,

Шурхіт хвиль і шторму дикий рев ,

Це струмочок у травах між дерев,

Зелень трав, веселки кольори.

Пам’ятайте, люди назавжди.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,330sec