Позакласний захід хімії на тему: Целюлоза

Позакласний захід хімії на тему: Целюлоза

Мета: онайомити учнів ще з одним представником вуглеводів  – целюлозою.; вивчити її склад, будову та властивості; розкрити області застосування ццелюлози та її похідних; розвивати вміння порівнювати, знаходити спільне та відмінне між речовинами одного класу; виховувати особу яка через клопітку роботу добивається  успіху.

Тип: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: колба, скляна трубка, холодильник, фільтр,хімічні стакани, закис міді, концентрована сульфатна кислота, вода, вапняне молоко, лакмусовий папірець.допоміжна література.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ця речовина є будівельним матеріалом клітинної стінки рослинної клітини. Вживання її нормалізує травлення, підвищує біологічну цінність їжі, створює оптимальні умови для розвитку в кишечнику корисної мікрофлори. Про яку речовину іде мова?  (Целюлоза)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.Сьогодні ми поговоримо ще про один вуглевод – целюлозу.

Учень. Стривайте я бачив сьогодні сон. Іду я з друзями і бачу стоїть великий дім. А на ньому табличка «Дім Целюлози». Дай думаю зайду. На дверях першої кімнати надпис «Склад». Інтересно, що вони там складують? (Повідомлення учнів про склад та будову молекули целюлози.)

Іду далі. Двері з надписом «Експерементальна». Ось тут напевне хімічать. Відкриваю двері.( Учні демонструють дослід гідроліз целюлози.)

1 – 1,5г тирси насипають у колбу і поливають 14 мл. Сульфатної кислоти (6мл води і 8мл. Концентрованої сульфатної кислоти). Суміш збовтують (обережно)протягом 10хв, одночасно підігріваючи її в полум’ї спиртівки. Потім до суміші доливають 150-200мл води, закривають колбу корком з вертикальною скляною трубочкою  та холодильником і кип’ятять протягом 10-15хв. Відбувається реакція:

(C6H10O5) + n H2O → nC6H12O6

Клітковина                   Глюкоза

Після охолодження розчин фільтрують і до фільтрату добавляють невеликими порціями добре подрібненої крейди, увесь час енергійно збовтуючи суміш коливними рухами колби доти, поки не припинеться виділення бульбашок вуглекислого газу і лакмусовий папірець не покаже нейтральну реакцію.

H2SO4 + CaCO3 = CaSO4 + CO2 + H2O

Осад сірчанокислого кальцію відфільтровують відсмокту­ванням. За допомогою фелінгової рідини (або реакцією сріб­ного дзеркала) виявляють глюкозу у фільтраті. Для цього в про­бірку з фелінговою рідиною добавляють трохи фільтрату і нагрі­вають. Поява червоного осаду закису міді Сu2O свідчить про наявність у розчині глюкози.

Фільтрат випарюють у фарфоровій чашці на водяній бані до невеликого об’єму рідини. Потім концентрований розчин глю­кози продовжують повільно випарювати, пильнуючи, щоб не підгоряв виділюваний продукт. На дні чашки після випарювання води утворюється трохи глюкози звичайно жовтуватого кольору (від часткового її розкладу і органічних домішок).

Щоб добути більше кристалічної глюкози, треба обробити більшу кількість тирси.

Як тут цікаво, але нам треба поспішати. Слідуючі двері «Вікно в природу». Ой, яка краса.Скільки тут квіткових травянистих рослин, дерев, кущів…. Боже, яка краса! Це все завдячуючи клітковині (так ще називають целюлозу). Рослинні волокна (бавовняні, конопляні лляні)і деревина на 45% складаються з целюлози.

Хтось кричить швидше,швидше, а то будинок закриють.

А мені цікаво заглянути ще у одні двері «Хочеш бути здоровим відкрий ці двері». Ну як їх не відкрити. А там парать, варать, смажать, печуть.Смакота! Аж слюнки котяться. Читаю вивіску…………….А тут мама кричить і сіпає за руку: «Миколо, вставай, пора до школи» Навіть не дала дочитати ні покуштувати чого небудь з цієї кімнати.

Вчитель. Давайте ми йому на слідуючий раз допоможимо дочитати інформацію у тій кімнаті. Це вам і буде домашнім завданням.

IV. Підсумок заняття.

1.Чи було цікавим вам заняття?

2.Що цікавого ви взнали для себе?

V. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал конспекту і виконати Миколову просьбу.

завантаження...
WordPress: 22.8MB | MySQL:26 | 0,309sec