Повтори

Тема. Повтори.

Мета. Ознайомити учнів з особливостями повторів; розвивати спостережливість і вміння помічати особливості поетичної мови; виявляти і розвивати творчі здібності дітей.

 

Хід заняття.

1.Організація класу.

2.Робота над темою заняття.

– Відшукати ще один секрет вірша нам допоможе гра. Уявіть, що ви не розумієте змісту і чуєте лише звуки. Чи можуть вони підказати зміст, викликати певні думки?

( Учитель читає уривок з вірша Лесі Українки.)

Спить озеро, спить ліс і очерет.

Верба рипіла все:

«Засни ,засни».

І снились давні самоцвіти,

Незнані досі трави ,квіти.

( Повтори спить-спить,засни-засни, звуки [с], [з] , викликають почуття спокою,тиші.)

–         Перевірте цей «секрет», читаючи вірш Лесі Українки «Тиша морська».

 

В час гарячий полудневий виглядаю у віконце:

Ясне небо, ясне море,ясні хмарки, ясне сонце..

Тиша в морі … ледве-ледве колихає море хвилі,

Не колишуться од вітру на човнах вітрила білі.

З тихим плескотом на берег рине хвилечка перлиста;

Править хтось малим човенцем, – в’ється стежечка злотиста.

 

–         Які ще повтори, звуки, викликають почуття тиші?

–         Прочитайте вірш Емми Мошковської «Телеграма».

 

Телеграму-граму-граму нам сьогодні принесли,

Розбудили-дили-дили, розбудили і пішли…

–         Скажіть ,хто розбудив мешканців будинку? Чи говорилося у вірші , що листоноша стукав чи дзвонив?(Ні, про це не згадується.)

–         Правильно , там лише сказано «розбудили» і все. А зараз прочитайте вірш ще раз, протягуючи звуки, які повторюються. То стукав чи дзвонив листоноша? ( Думки розходяться.)

–         Всі ви правильно міркуєте, адже точно визначити, стукав чи дзвонив листоноша , практично неможливо. Але можна простежити, як за допомогою звукових повторів поетеса зображає дзвінок(стукіт) листоноші.

  1. Гра «Відгадай»

–         Про кого йдеться у віршах?

Що за крик біля води?

Ква-су,ква-су,ква-су нам сюди.

Ква-су, ква-су, просто-ква-ші,

Нам вода набридла ваша .

 

Друг у мене є Тимур.

Він говорить: мур, мур, мур.

Любить вилізти на мур

І хвалитись: « Я – Тимур!»

4.Підсумок заняття.

Користуючись різноманітними повторами , поет створює поетичний образ.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,771sec