Повторення вивченого про прикметник. Розбір прикметника як частини мови

Тема. Повторення вивченого про прикметник. Розбір прикметника як частини мови

Мета: пояснити учням схему розбору прикметника як частини мови; працювати над удосконаленням умінь і навичок учнів щодо морфологічного розбору слів; виховувати в учнів любов до України.

Тип уроку: підсумковий урок.

 Хід уроку

 Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

Фронтальне опитування

1.Яка частина мови називається прикметником?

2.Які  є ступені порівняння прикметників?

3.Як відмінюються прикметники твердої і м’якої групи?

4.Які  правила правопису не з прикметниками?

5.Коли в прикметниках пишеться н, а коли нн?

6.Як пишуться складні прикметники?

 

Творча робота

Доберіть синоніми, а потім – антоніми до наведених прикметників. Складіть по п’ять речень з антонімами і синонімами.

Спокійний, чистий, ласкавий, радісний, сміливий, дзвінкий, суровий, рівний, відомий, старий, наполегливий, туманний, вимогливий, серйозний, широкий, добрий, відвертий, справедливий.

 

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів.

Засвоєння нового матеріалу. Виконання системи завдань.

Пригадайте схему розбору іменника.

Ознайомлення зі схемою розбору прикметника.

  1. Частина мови. Загальне значення.
  2. Початкова форма
  3. Морфологічні ознаки: а)повна нестягнена, повна стягнена, коротка форма; б)якісні, відносні, присвійні; в) ступінь порівняння; г) рід; д) число; е) відмінок, є) група(тверда чи м’яка)
  4. Синтаксична роль.

Запишіть вірш, випишіть із нього іменники і прикметники, зробіть їх морфологічний розбір.

Де зелені хмари яворів

Заступили неба синій став,

На стежині сонце я зустрів,

Привітав його і запитав:

 

Всі народи бачиш ти з висот,

Всі долини і гірські шпилі,

Де ж найбільший на землі народ?

Де ж найкраще місце на землі?

(Д. Павличко)

 

Пояснювальний диктант.

Запишіть слова поясніть їх правопис.

Гостровухий, зменшено – пестливий, всебічний, десятирічний, вокально-інструментальний, добродійний, тихосяйний, чотириразовий, експериментально – дослідний, ракетно – космічний, тихострунний, гостролезий, білозубий, машинобудівний.

 

Підсумок  уроку. Рефлексія.

Виконати вправу з підручника.

Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру: ,,Наближення весни”

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,310sec