Повні і короткі форми прикметників

Тема. Повні і короткі форми прикметників

Мета: дати учням відомості про повні й короткі форми прикметників та особливості їх вживання, формувати вміння їх розрізняти та доречно використовувати у мовленні; розвивати образне мислення; виховувати захоплення влучністю й мудрістю фольклору, красою художнього слова.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

 Активізація мотиваційних резервів учнів з теми

Дати відповіді на запитання:

  • На які групи поділяються прикметники в українській мові?
  • Яка група прикметників найбільша?
  • Які прикметники відмінюються за окремим типом?

 

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів

Лінгвістичне дослідження.

Прочитайте записаний на дошці текст русальної пісні. Скажіть , які форми слів вам видалися незвичайними? Чому?

 

Ой біжить малая дівчина,

А за нею да русалочка:

  • Послухай мене, красная панно,

Загадаю лиш три загадочки.

Як угадаєш – до батька пущу,

Не угадаєш – з собою візьму.

  • Ой що росте та без кореня,

Ой, що біжить і без повода,

Ой  що цвіте та без квіточок?

Панночка загадок не вгадала

Русалка панночку залоскотала.

 

Робота біля дошки

Прочитати заздалегідь записані речення, звернути увагу на виділені прикметники. Чим відрізняються вони за значенням? Чи відрізняються вживанням?

Летить голуб, летить сивий лісами борами стрічається, вітається з буйними вітрами. Сив сокіл сидить, у Дунай глядить. Дав би комусь, моя люба, совою корову за одну лиш з тобою милую розмову.

 

 

Засвоєння навчального матеріалу. Виконання системи завдань.

Пояснення вчителя.

 

Робота з підручником. Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу

  1. Утворіть від поданих іменників прикметники

Ленінград, Кривий Ріг, Красний Луч, Біла Церква, Гадяч, Париж, Буг, Париж, Владивосток, Воронеж, Барановичі, Запоріжжя, Західна Європа.

 

Пошуково-вибіркава робота.

  1. Визначне, у якому рядку всі прикметнки повної форми.
  • зелене, голуба, добрая, фосфорний.
  • чорний ясен, січневії, житнії.
  • кремові, коричневий, ладен, тихий.
  • сестрин, повноголосий, красен, вітряний.
  • деревяний, Ольжин, дорогі, небесні.

 

Самостійна робота.

3.Серед якісних прикметників виділіть такі, що утворюють ступені порівняння. Поясніть, які ознаки виражають ці прикметники.

Малиновий, чалий, жонатий, товстий, лисий, янтарний, бордовий, гнідий, каракулевий, молоденький, дрібнюсінький, надпотужний, кисло-солоний.

 

Підсумок уроку. Рефлексія.

Словниковий диктант. Запишіть слова розберіть їх за будовою. Над прикметниками надпишіть, до якої форми вони належать.

Красен, веселий, синяя, осінній, зелен, щасливий, згоден, довгії, пишнії, короткий, домашній, радий, мужній, порожній.

 

Домашнє завдання.

Пригадати і записати чотири прислів’я, де були б прикметники повної і короткої форми.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 2,575sec