ПОТРЕБИ ПІДЛІТКІВ, ПРО ЯКІ ПОТРІБНО ЗНАТИ ДОРОСЛИМ

Стадія перехідного віку, між дванадцятьма й двадцяти одним роками, можливо, – найскладніший іспит. Підліток бореться з типовими випробуваннями, відбувається його становлення як особистості. Крім цього він може намагатися закрити раніші потреби, досі повністю не задоволені, наприклад: ініціатива, суперництво або навіть автономія — потреби, пов’язані з розвитком, із попередніми стадіями дорослішання.

Основне завдання, найважливіша потреба підлітка протягом перехідного періоду — це розвиток власної індивідуальності. Це чималий подвиг, і він насправді може затягнутися до зрілості. Однолітки та групи однолітків стають набагато важливіші, ніж батьки або викладачі. За іронією, підлітки шукають власної індивідуальності, прагнучи при цьому схвалення однолітків і приєднання до певних груп. Належність до певної групи або компанії подібних на тебе осіб дуже важлива.

Секс і сексуальні відносини також виходять на перший план. Підлітковий вік — це час, коли багато хто вперше переживає поцілунки, прихильність і секс. Серйозні стосунки й розриви разом із безліччю емоцій є достатньо поширеними замолоду.

Батьки можуть допомогти своїм дітям відповідати вимогам їхніх потреб, пов’язаних із розвитком, так…

Зрозумійте, що ця стадія розвитку вимагає від підлітка прийняття власних рішень.

Це — частина процесу перетворення на незалежну особистість з унікальними особливостями. Давайте підліткам більше нагод чинити на власний розсуд, відповідати за свої дії. Використовуйте покарання за порушення й заохочення за слухняність. Враховуйте тиск однолітків, який часто впливає на поведінку підлітків.

Знову ж, дозвольте підліткам самим приймати рішення й пожинати результати, позитивні або негативні. Можливо, цим ви найбільше допоможете їм досягти зрілості. Хоча це може стати і школою важких ударів: ніщо так не вчить жити, як власний досвід.

Установіть правила поведінки вдома, і вони мають бути дуже стійкими. Також упевніться, що ваша дитина розуміє обмеження: час сну, час повернення додому, виконання домашніх завдань, мінімальні оцінки, друзі, заняття та інше. Для кожного пункту можна прописати наслідки його невиконання. Дитина має запам’ятати, що її дії (або бездіяльність) призведуть до заздалегідь установлених наслідків.

Наслідки можуть бути позитивними — наприклад, нагорода за гарну поведінку. Ці параметри будуть змінюватися від ранньої юності до старшого віку. Вам потрібно стежити за ознаками депресії, занепокоєння, зловживання чимось або іншою поведінкою, яка вказує на проблеми цієї стадії розвитку.

Якщо ви помітите такі симптоми, підтримайте дитину і запропонуйте допомогу, але в жодному разі нічого не вимагайте. Відомо, що підлітки можуть зашкодити собі, намагаючись здаватися незалежними й особливими. Для декого погана індивідуальність — це краще, ніж відсутність її або індивідуальність когось іншого.

У нашому суспільстві, в якому є кілька процедур, пов’язаних із соціальним статусом особистості, протиправна поведінка найчастіше впливає на зміну цього статусу. Статус «поганого хлопця» або «вільної дівчини» може стати ознакою індивідуальності та способом набуття цієї індивідуальності. Намагайтеся не реагувати емоційно на поведінку підлітків. Прості, розумні й раціональні реакції, наголошення на наслідках не загострять і так уже натягнутих ситуацій.

Потоваришуйте з підлітками. Будьте готові до відкритих, чесних розмов, однак не вимагайте їх. Підлітки стають сконцентрованими на собі й не обов’язково думають про те, що відчувають їхні батьки. Вони можуть неохоче розкривати інформацію про себе. Але коли з’являється нагода, такі відкриті, чесні бесіди виявляються дуже цінними. Підтримуйте якісь сімейні заняття, наприклад, походи, спорт, настільні ігри, відвідини ресторанів/ кінотеатрів, щось, на що може погодитися підліток, але від чого може й відмовитися. Відмова від таких сімейних заходів — це частина відділення від сім’ї, що є важливим і необхідним.

Допоможіть підліткові перейти на нову стадію юності та зрілості, допомагаючи позбутися минулого. Не ставтеся до підлітка, як до дитини. Не ставтеся до шістнадцятирічного так само, як до тринадцятилітнього. Ставтеся до вісімнадцятирічного, як до дорослого. Підлітки цінують, якщо їх сприймають як відповідальних осіб, і, звичайно, прагнуть цього. Як батькам, вам належить шукати підтримки й керівництва, читати книжки, відвідувати заняття з проблем виховання.

Спілкуйтеся і регулюйте поведінку. Це

теми, які є цікавими й водночас необхідними при вихованні підлітків.

Відмова від спілкування, від суспільства може призвести до кримінальної поведінки або ізоляції.

Якщо все мине досить добре, дитина виросте, досягне зрілості та стане відповідальним громадянином дорослого світу. Однак це не означає, що потреби, пов’язані з розвитком, зникнуть. їх заступлять вищі. Одруження, сім’я, робота, соціум — усе це стане важливим для дорослої людини.

ПОРАДИ З ВИХОВАННЯ ВАЖКИХ ПІДЛІТКІВ

Як упоратися з підлітком? Що
ж трапилося із цією милою маленькою дитиною, яка була у вас лише кілька років тому? Підлітки можуть бути дуже складними, і це не має дивувати вас, з огляду на всі зміни перехідного віку, з
якими їм доводиться зіштовхуватися. Вам доведеться бути дуже терплячим, щоб
упоратися з цим.

Попри те, що ви колись самі були підлітками й, можливо, складними для своїх батьків, від вас, проте, потрібно буде багато зусиль, щоб зрозуміти, через що доводиться проходити вашій дитині. Ви маєте налагодити зв’язок із нею.

Це завжди непросто, і вам доведеться дуже постаратися під час цих двох важливих періодів у житті ваших дітей — юності й молодості. Вашим дітям знадобляться всі настанови і все ваше розуміння, які ви можете їм дати. Спілкування й розуміння протягом складних періодів можуть задати тон для життєвих рішень, які доведеться робити вашій дитині.

Нижче наведено кілька корисних рад, які придадуться батькам при вихованні підлітків і налагодженні зв’язку з ними:

1.
Інтерес.

З’ясуйте, що подобається вашій дитині. Коли ваш підліток був дитиною, можна знайти щось, чим можна було б із ним зайнятися. Але коли вони дорослішають, вам доведеться докласти додаткових зусиль, аби довідатися, що подобається вашим дітям. Можливо, це буде непросто, але здатність співвідносити схильності й антипатії вашої дитини є важливою частиною побудови відкритих стосунків із нею.

Пам’ятайте: щоб бути гарним батьком, вам також потрібно бути гарним другом.

2.
Строгість.

Чимало підлітків пручаються правилам і обмеженням. Вони думають, що вже дорослі, що можуть самі про себе подбати. Хоча це почасти й так, підліткам усе ще потрібні обмеження. З новими бажаннями вони можуть заподіяти собі значної шкоди, якщо не стримуватимуть себе відповідальністю.

Дайте зрозуміти вашій дитині, що в неї буде більше волі, але при цьому і більше відповідальності. Воля без відповідальності безглузда.

Вам варто допомогти своїй дитині навчитися планувати події наперед. Ви не повинні робити це за підлітка; просто спрямуйте його.

3.
Спілкуйтеся щодня.

Щоденне спілкування є важливим для підтримки відкритості між вами. Ваша дитина буде розкутішою, довірятиме вам, якщо ви спілкуватиметеся з нею щодня. Довіра грунтується на практиці. її можна збудувати тільки на багатогранних відносинах, на гарному спілкуванні.

Навчіться пізнати світ, у якому живе ваш підліток, поставте себе на його місце, і ви зможете не тільки досягти довіри у стосунках, але й краще зрозуміти його поведінку.

Щоденне спілкування покаже вашій дитині, що ви дбаєте про неї. Це дуже важливий фактор, тому що підлітки почуватимуться комфортніше з батьками, які активно залучені в їхнє життя. Інакше підлітки можуть звернутися до ненадійних однолітків за порадою або настановами. Дуже важливо, щоб батьки надавали їм керівництво й турботу, що їм так потрібно.

Виховання важких підлітків ніколи не було й не буде легким завданням. Різні батьки користуються для його розв’язання різними підходами. Безперечно, важливо чинити так, як ви вважаєте правильним, але є деякі рекомендації, яких краще дотримуватися, щоб допомогти собі пройти через усе це, а також зрозуміти, що ви не єдиний у такій ситуації.

Підлітковий вік триває не вічно, тому не треба зациклюватися на тому, що ваша дитина назавжди залишиться важким підлітком. Натомість сконцентруйте свої сили й увагу, допоможіть дитині впоратися з її проблемами і стати відповідальним дорослим. Ви ж мріяли про це, коли дитина була маленькою?..

4. Терпіння.

Коли йдеться про виховання важкого підлітка, ваше терпіння дуже важливе. Бути терплячим важко, тому що ви захочете побачити результати негайно. Але у більшості випадків вашій дитині просто необхідно перерости таку поведінку. Можливо, варто відправити дитину у спеціальний центр виправного впливу, і це також потребуватиме від вас терпіння, поки програма не почне давати результатів. Загалом, якщо зможете знайти в собі терпіння, то керуватимете ситуацією значно краще.

5. Увдреджувальний підхід.

Тільки-но ви помітили, що в
дитини з’явилися проблеми (алкоголь, наркотики), вам необхідно починати діяти негайно. Можливо, вам треба подумати про спеціальну виправну установу для неповнолітніх ще до того, як ви вважатимете відправлення дитини туди необхідним. Негайний початок дій покаже підлітку, що ви не збираєтеся сидіти, склавши руки, й дозволити йому уживати наркотики, алкоголь, або займатися іншими речами, яких ви не схвалюєте. Упереджу вальний підхід може скоротити глибину і тривалість проблем вашого підлітка.

6.
Єдиний фронт.

У багатьох випадках батьки не сходяться в думках про те, яке рішення їм необхідно прийняти щодо ситуації, в яку потрапила їхня дитина. У жодному разі не розказуйте про це своєму синкові або доньці. Ви маєте завжди демонструвати: «єдиний фронт». Коли дитина зрозуміє, що ви дієте спільно, однією командою, і вона не може втекти під захист одного з батьків, ваші плани допомогти матимуть вищі шанси на успіх.

Як бачите, є поради, покликані допомогти батькам важких дітей робити правильний вибір і вміти успішно жити з важким підлітком. Звісно, буде нелегко, і для того, щоб упоратися з усім, із чим вам доведеться зіштовхнутися, від вас буде потрібна велика сила волі. Та зрештою, за умови, що ви допоможете дитині з усім цим упоратися, ваш важкий підліток переросте всі свої проблеми.

завантаження...
WordPress: 22.99MB | MySQL:26 | 0,320sec