Поширення неметалічних елементів у природі, застосування неметалів. Алотропні видозміни Карбону. Поняття про адсорбцію

Тема. Поширення неметалічних елементів у природі, застосування неметалів. Алотропні видозміни Карбону. Поняття про адсорбцію. Лабораторний дослід № 1.

Мета уроку: поглибити знання учнів про явище алотропії на прикладі алотропних видозмін Карбону, ознайомити з поширенням неметалічних елементів у природі та їх застосуванні на прикладі алотропних видозмін Карбону; розглянути поняття «адсорбція»;розвивати  самостійність учнів, розвивати комунікативну, інформаційну, самоосвітню компетентності.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва; моделі кристалічних граток  алмаза і графіту; склянка з підфарбованою водою; активоване або деревне вугілля, стакан, лійка, фільтрувальний папір.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Методи та форми роботи: інтерактивні технології «Мікрофон», «Пошук інформації», методика критичного мислення.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань методом «Мікрофон»

1.Яке місце займають елементи-неметали в періодичній системі?

2. Які особливості розподілу електронів в атомах елементів-неметалів ?

3. Які прості речовини утворюють елементи-неметали?

4. Наведіть приклади речовин утворених елементами – неметалами .

5.З якими із цих речовин ви зустрічаєтесь у побуті.

7.Сформулюйте визначення алотропії, алотропних видозмін.

8. Що спільне мають речовини-алотропи і чим вони відрізняються?

9. Чи збігається кількість хімічних елементів у Періодичній системі Менделєєва з кількістю простих речовин, утворених ними? Чому?

 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Інтерактивна частина – метод «Пошук інформації»

Учні об’єднуються в чотири групи. Кожна група отримує завдання. Через 15 хвилин кожна група повідомляє свою інформацію: перша група «Пошук» – неметали в природі; друга група «Хіміки» – застосування неметалів; третя група «Науковці» – алотропні видозміни Карбону; четверта група «Дослідники» – явище адсорбції.

Інструктивна картка групи «Пошук»

1.Прочитайте відповідний пункт у підручнику та знайдіть інформацію про поширення неметалів у природі у додатковій літературі (учням пропонується література).

2.Розгляньте зразки неметалів,зробіть висновки щодо деяких їхніх фізичних властивостей.

3.Заповніть таблицю.

Неметал Знаходження в природі
   

 

Інструктивна картка групи «Хіміки»

1. Прочитайте відповідний пункт у підручнику та знайдіть інформацію про застосування неметалів у додатковій літературі (учням пропонується література).

2. Заповніть таблицю.

Неметал Застосування
   

 

 

 

 

 

 

Додаткова інформація групі «Науковці»

Алотропні видозміни Карбону: алмаз, графіт, карбін, фулерени.

Можна запропонувати самостійне вивчення цього питання методикою критичного мислення: учні під час читання параграфа позначають: 1) факти, які їм відомі; 2) факти, про які дізналися вперше; 3) факти, які викликають запитання; 4) факти, які викликають особливий інтерес.

Матеріал, який не зовсім зрозумілий і викликав запитання, обговорюється разом з вчителем.

Учні заповнюють таблицю

Фізичні властивості алотропних форм Карбону

Властивості

Графіт

Алмаз

Колір

Темно – сірий

Безбарвний

Щільність, г/см3

2,26

3,5

Температура займання

600-700

850 -1000

Твердість

2 (уздовж шарів)

       5 (упоперек)

10

Температура плавлення

3700 С

Понад 3500 (у вакуумі)

Температура алотропних переходів

За 1500-3000 перетворюється на алмаз

Вище 1000 перетворюється на графіт

Блиск

Металоподібний

Специфічний «алмазний»

Електропровідність

Провідник

Непровідник

 

Інструктивна картка групи «Науковці»

1.Прочитайте текст підручника про явище адсорбції. Розшифруйте значення нових термінів.

2.Проведіть дослід, який ілюструє явище адсорбції.

Явище адсорбції легко продемонструвати, профільтрувавши воду, підфарбовану будь-яким  барвником, через активоване або деревне вугілля. Для цього в лійку помістіть фільтр із фільтрувального паперу, насипте шар подрібненого деревного або активованого вугілля. Лійку закріпіть над порожньою склянкою. У лійку обережно налийте підфарбовану воду. У склянці збирають прозорий безбарвний фільтрат.

3.Зробіть висновки, вкажіть значення адсорбції.

Додаткова інформація.

Явище адсорбції визначає принцип дії протигазу. Вперше вугільні протигази були використані під час першої світової війни для захисту від отруйних газів (хлору та іприту), що дало змогу запобігти масовій гибелі людей. Протигаз, запропонований у той час російським професором Зелінським, був першим засобом індивідуального захисту від хімічної зброї та зберігся у своїй основі дотепер, хоча, звичайно, він зараз модернізований.

ІV. Закріплення знань.

1)    Які алотропні видозміни Карбону ви знаєте?

2)    Охарактеризуйте фізичні властивості алмазу і графіту.

3)    Що таке адсорбція? Де вона використовується?

4)    Які фізичні властивості намелів?

5)    Де застосовують алмаз,сірку,фосфор?

6)    Один з технічних засобів одержання сажі полягає в нагріванні карбон (ІІ) оксиду під тиском у присутності каталізатора. Складіть рівняння реакції, яка при цьому відбувається, якщо відомо, що разом із сажею утворюється газ, який може вбиратися розчином лугу.

7)    Під час нагрівання цинк оксиду з вугіллям утворюється газ, що горить на повітрі. Напишіть рівняння відповідних реакцій.

8)    Обчисліть кількість атомів Карбону у графіті масою 1г.

IV. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф.

Учням з високим рівнем знань – задача.

Під час горіння вугілля в замкнутому об’ємі повітря останнє поступово збагачується вуглекислим газом. Скільки кисню ( у відсотках) буде в такому зміненому за складом повітрі, коли вміст вуглекислого газу в ньому досягне 2.5% (за об’ємом). Первісним вмістом вуглекислого газу в повітрі знехтувати.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 4 (49.0 KiB, Завантажень: 59)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

4 (466.0 KiB, Завантажень: 31)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,343sec