Портрет нашого класу

Тема: Портрет нашого класу

Мета:

закріплення позитивних результатів, досягнутих під час тренінгових занять.

 

Хід заняття

 

  1. Розминка «Подай назустріч руку»

Опис вправи. Викладається лист паперу формату А2 або А1, учасники одночасно кладуть на нього свої долоні, кожен обводить контур своєї долоні і розфарбовує свою частину малюнка, що вийшов. За бажанням учасників, можна не обводити контур, а намазати фарбою саму долоню і віддрукувати її на папері.

Психологічний сенс вправи. Ця вправа дає можливість для самовираження, а також несе соціометричне навантаження (розташування відбитків на листі, їх взаємні позиції).

Обговорення. Де чия рука? Що спонукало розташувати її саме в цьому місці листа і розфарбувати таким чином?

 

 

  1. Композиція «Мої ресурси»

Опис вправи. Учасники будують композицію, що відображає ресурси — чинники, що допомагають їм долати життєві труднощі і досягти поставлених цілей, наприклад успіхів в міжособовій взаємодії. Вправа зазвичай виконується індивідуально, хоча може за бажанням учасників проводитися і в мікрогрупах.

Щоб учасникам легше працювалося з побудовою своїх композицій, психолог стисло розповідає про основні групи ресурсів.

  • Внутрішні: особові, інтелектуальні і вольові якості,
    знання і уміння, різні елементи життєвого досвіду.
  • Зовнішні: місце проживання, різні предмети, матеріальні
    можливості, місце навчання і тому подібне
  • Соціальні: люди, здатні допомогти в подоланні труднощів
    і досягненні поставлених цілей, — родичі, друзі, викладачі і так далі

Композиція може будуватися в будь-якому місці, вподобаному учасникові, — не тільки на парті, але і на підлозі, на стільці, на підвіконні і тому подібне. Крім використання звичайного набору образотворчих

 

матеріалів в композицію доцільно включати і ті предмети, що опинилися біля учасників, які можуть символізувати для них які-небудь ресурси (фотографія друзів чи рідних, мобільний телефон, наручний годинник і т. п.). Час роботи 25-30 хвилин.

Психологічний сенс вправи. Вправа володіє яскраво вираженим психотерапевтичним ефектом, сприяє підвищенню упевненості в собі.

Обговорення. Обговорення будується як екскурсія: група переміщається від роботи до роботи, а їх автори по черзі виступають в ролі екскурсоводів. Їм дається по 1,5-2 хвилини на виступ, форма якого залишається на їх розсуд.

 

  1. Групова композиція «Наш сад»

Опис вправи. Група представляється як сад, що складається з учасників. Вони розташовуються в просторі так, як їм зручніше, і зображають будь-які елементи саду по своєму бажанню — дерева, кущі, квіти або цілі клумби, бур’яни, господарські споруди, огорожу, ліхтарі і тому подібне. Кожен з них діє на свій розсуд, без попереднього розподілу ролей, розмовляти по ходу «розбиття саду» не слід. При цьому можуть задіюватися і матеріали, що залишилися від виконання попередньої вправи (наприклад, з листів паперу можна виготовити різноманітні прикраси, листя дерева, панаму для садівника, віяло для панночки, що прогулюється по саду, і т. п.). Коли всі учасники знайшли свої місця, кожен з них говорить, що саме він зображає. Це ясно для тих, що оточують далеко не завжди — наприклад, одна і та ж поза людини з розчепіреними руками може позначати квітуче дерево, а може — засохлий корч або страховище.

Після цього в справу вступає «садівник» (учасник, що добровільно вибрав цю роль, сам до складу «саду» не входить). Він може змінити все що завгодно на свій розсуд, щоб сад став кращий.

Можливі і інші теми групових композицій, наприклад такі: «Кімната» (учасники — предмети домашньої обстановки), «Автомобіль» (учасники — деталі; вводяться додаткові ролі механіка і водія).

Психологічний сенс вправи. Вправа сприяє розвитку здібностей рефлексій учасників, даючи можливість в алегоричній формі відобразити властиві їм соціальні ролі. Крім того, вона несе соціометричне навантаження, демонструючи взаємне розташування учасників.

Обговорення. Кожному з учасників пропонується назвати той об’єкт, який він зображав, прокоментувати причину вибору саме цього об’єкту і висловитися про свої відчуття на момент знаходження в композиції і після повернення в коло. А наскільки позиція, яку учасник вибрав «в саду»,

 

характерна для нього в реальному спілкуванні? Якщо з ним «попрацював садівник», то ведучий просить уточнити, які відчуття викликало це втручання і як після нього змінилося самовідчуття. Садівника просять прокоментувати, що спонукало його узяти на себе цю роль і які ідеї він хотів виразити, змінюючи розташування учасників.

 

 

 

 

4. Рефлексія «Країна квітів».

Звучить приємна музика. Діти сидять на стільчиках. Очі
заплющені. Учасники рівно і глибоко дихають.

Уявіть, будь-ласка, що ви маленькі зернятка, які потрапили у землю. Що ви там чуєте, відчуваєте, бачите?

Сонячні промінчики час від часу проникають крізь землю, лоскочуть вас і кличуть на поверхню. Ви відчуваєте, як змінюєтесь, тягнетесь крізь землю наверх.

Як ви ростете, швидко чи повільно? За скільки днів, годин або хвилин ви вибрались крізь землю на поверхню. Що було першим, кого (або що) ви побачили, почули або відчули на поверхні? Як ви називаєтесь? Що вам подобається, а що ні? Хто ваші друзі? Хто росте поряд? Які події
відбулися з вами далі?

– Розплющте, будь ласка, очі, візьміть папір, олівці і намалюйте або
запишіть початок історії про те, як ви були зернятком, і її продовження.

 

 

  1. Обговорення заняття.
завантаження...
WordPress: 22.79MB | MySQL:26 | 0,330sec