Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Застосування поліетилену

Тема. Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Застосування поліетилену. Лабораторна № 7. Ознайомлення зі зразками з поліетилену.

Мета: Ознайомити учнів з новим типом хімічних реакцій – реакцією полімеризації. Сформувати навички складання таких реакцій. З’ясувати причини широкого застосування їх у народному господарстві. Обговорити проблеми утилізації полімерів.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Самостійна робота

1 варіант

1. напишіть структурні формули двох гомологів та двох ізомерів за положенням кратного зв’язку і двох ізомерів за карбоновим скелетом гептаном. Назвіть їх.

2. Напишіть рівняння взаємодії бутену-1 з :

а) воднем; б) хлором;

Назвіть продукти реакції.

3. Напишіть структурні формули :

3-етилгекс-2-ен

2-бромо-3,4-диметилпент-2-ен

3-метилокт-3-ен

2 Варіант

1. Напишіть структурні формули двох гомологів та двох ізомерів за положенням кратного зв’язку і двох ізомерів за карбоновим скелетом октену. Назвіть їх.

2. напишіть рівняння повної взаємодії ацетилену :

а) з воднем; б) з бромом.

3. Напишіть структурні формули :

2-метилбут-1-ен

3-метилгекс-2-ен

3,3-диметилпент-1-ен

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь про будову полімерів, кристалічну та аморфну будову.

Повідомлення учня «Властивості полімерів».

Усі властивості полімерів знаходять пояснення в їх будові. Важлива роль належить взаємодії між макромолекулами. Окремі ланки молекул притягаються одна до одної з невеликою силою; вона в кілька десятків разів слабша за звичайні сили хімічної взаємодії. Оскільки притягання встановлюється між великою кількістю ланок, воно виявляється дуже сильним. Природа цієї взаємодії може бути різною. При нагріванні дрібніші макромолекули внаслідок теплового руху і розриву міжмолекулярних зв’язків раніше здобувають рухливість, більші молекули, вимагають для цього подальшого нагрівання. Для того, щоб провести перегонку полімеру, потрібно не тільки порушити міжмолекулярне притягання, але і «підняти» молекули, зробити їх леткими. Це вимагає сильного нагрівання. Але його не витримують хімічні зв’язки між атомами, і полімер руйнується, не переганяючи.

Опрацювання матеріалу параграфа.

Повідомлення учня «Порівняння властивостей поліетилену й парафіну».

Поліетилен і парафін однаково кольору, обидва жирні на дотик. Механічні випробування показують істотну різницю між речовинами : поліетилен міцний і еластичний, парафін крихкий. Пояснюється це тим, що у поліетилену молекули здатні вигинатися, за розмірами більші, взаємодії між ними сильніші; у парафіні молекули невеликі, міжмолекулярні сили значно слабші, тому міцність парафіну невисока. Різниця у розмірі молекул позначається і на інших властивостях : парафін розм’якшується вже при невисокому нагріванні, поліетилен – при температурі дещо вищою за 100 º С.

ІV. Закріплення нового матеріалу.

1. Фронтальна бесіда.

2. Виконання лабораторної роботи.

V. Підведення підсумків.

VІ. Домашнє завдання.

Поміркуй

1. Як ви думаєте, чому пластмаси набувають усе більшою розповсюдження?

2. Запропонуйте способи утилізації відходів полімерів, виходячи з їхніх властивостей.

Додатковий матеріал

Полівінілхлорид

Одержують полімеризацію вінілхлориду методами суспензії або емульсійної полімеризації.

Властивості полівінілхлориду дуже сильно залежать від наявності (чи відсутності) пластидикаторів (м’який або твердий матеріал) та інших спеціальних добавок. Щільний 14г/см3(тверді матеріал) і 1,3г/см3 (м’який матеріал). Полівінілхлорид, одержаний методом суспензійної полімеризації – прозорий і безбарвний; його можна забарвлювати в усі кольори. Дуже стійкі до дії води, лугів, кислот-неокисників і вуглеводнів. Набухає в хлорпохідних вуглеводнів, розчинний у циклогексані. Погано займається і має здатність до само гасіння; гарний електричний ізолятор.

Застосовують для виробництва труб, мискових і плівкових виробів, штучної шкіри, відповідного волокна, піноматеріалів. Ізоляційний матеріал в електротехнічній промисловості.

Політетрафторетилен (тефлон, фторопласт)

Полімеризація тетрафлоретилену :

nCF2 = CF2 → { – CF2 – CF2 – }n

Звичайно проводять емульсійну полімеризацію.

Тефлон білий, злегка прозорий матеріал, соскоподібний на дотик. Інтервал робочих температур експлуатації від -200 до +260º С. Стійкий щодо озону, хлору, фторидної кислоти, «царської горілки», гарячої нітратної кислоти і концентрованих розчинів лугів, а також до всіх органічних розчинників. Руйнується розплавами лужних металів, флуором, тетрафторидом. Не займається, не отруйний, світлостійкий, у тому числі й щодо ультрафіолетового випромінювання. Має низьку адгезію, тому дуже погано склеюється з іншими матеріалами. Виявляє гарні діелектричні властивості.

Застосовують як конструкційний матеріал або покриття для апаратів у хімічній технології особливо чистих речовин. Матеріал для виготовлення спеціальних технічних виробів ( ущільнювачів, кілець, шлаків, труб) і виробів з дуже низьким коефіцієнтом тертя; електроізоляційний матеріал, використовується для покриття сковорідок і каструль.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

41 (15.3 KiB, Завантажень: 36)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,326sec