Поняття про основні та похідні кольори. Способи утворення похідних кольорів. Ознайомлення з прийомами користування гуашевими та акварельними фарбами

Тема. Поняття про основні та похідні кольори. Способи утворення похідних кольорів.  Ознайомлення з прийомами користування гуашевими та акварельними фарбами, пензлями, палітрою. Тематичне завдання «Три веселих гноми».

Мета: ознайомити учнів з поняттям «Основні і похідні кольори»; вчити змішувати кольори; розвивати моторику руки, уважність, спосте­режливість, кольоровідчуття; виховувати любов до прекрасного.

Обладнання: підручники, альбоми, педагогічні малюнки, дитячі книжки, таблиці, посуд для води.

Хід уроку

I. Організація уроку.

Любі діти,добрий день!

Зичу праці і пісень.

А ще, друзі всім бажаю

Сил, натхнення на весь день.

II. Актуалізація опорних знань.

Діти, які кольори ви знаєте?

–   Назвіть кольори, якими ми малювали на минулому уроці.

–   Пригадайте, які кольори називають основними.

–   Назвіть матеріали і прилади, якими ви користувалися на попере­дньому занятті.

– Що таке палітра і для чого вона служить?

III. Повідомлення теми і мети уроку.

V.   Вивчення нового матеріалу.
1. Подорож у казку.

Жила-була на світі сім’я гномів. Якось тато-гном каже до своїх трьох синів: «Дітки мої любі, прийшла пора вам навчитись якогось ремесла. Тож сьогодні ви розійдетеся по світу, а як повернетеся, покажете, що умієте робити.»

Так і сталося. Старший гном потрапив у царство сонця. Тут усе було покрито жовтим кольором. Земля, квіти, дерева, будинки, птахи і навіть звірі були наповнені золотистою барвою. Одні предмети мали блідо-жовтий, другі – середній жовтий, треті – темно-жовтий відтінки. Найцінні­шим вважався золотистий колір. Його тут було найбільше. Хоч майстри-ювеліри виготовляли безліч золотих прикрас, цим ремеслом оволодівав кожен новий учень. Основним у навчанні було вміти виготовляти жовту фарбу. Цього досягнув маленький учень.

Середній гном пішов у синє царство. Великі простори небес, морів, рік і озер вражали своєю вишуканою красою. Безмежна кількість синіх, голубих, блакитних квітів святково наповнювали все довкілля. Жителі цієї країни носили синє вбрання, птахи мали синє пір’я, а звірі – красиву шерсть, що мала небесний відблиск.

Для цього всього потрібно було багато синьої фарби. Тому всі майст­ри і їх учні виготовляли її. Цьому навчився і наш герой.

Молодший син був у червоній країні. Мистецтвом виготовляти черво­ну фарбу він оволодів швидко, тому в нагороду одержав червоний одяг і найвище звання майстра.

Минули чотири роки. Повернулися гноми додому. Перший каже до батька: «Наша країна така безбарвна. Я зможу за мить зробити її сонячною. Лише хай буде на це твоя згода.»

Другий каже: «Нема кращого за синій колір. Швидким рухом руки я все покрию небесною блакиттю і ви переконаєтесь у невимовній красі си­ніх барв.»

Третій гном показав батькові і братам чудовий червоний колір, його вогняну силу, квітучу чарівність і радість.

Послухав батько синів та мовить: «Ви чудово потрудилися, навчилися терти гарні фарби. А тепер спробуйте змішати ваші кольори по два між собою. Подивимося, що з цього вийде.»

Так і зробили. Із суміші жовтого з синім утворився новий колір. До жовтої фарби додали червоної – одержали ще інший. Змішавши синій з червоним, отримали небачений досі колір.

2. Пояснення. Виклад нового матеріалу.

– Діти, хто з вас зможе підказати, фарби якого забарвлення утворилися в результаті змішування?

–  Пригадайте ще раз, які основні кольори ви знаєте.

–   Учитель показує шість аркушів різного забарвлення.

–  Виберіть основні кольори.

–  Як можна назвати фарби, утворені змішуванням основних?

– Такі кольори називають похідними. Адже фіолетовий, оранжевий і зелений походять від основних.

3. Тренувальні вправи.

Учитель показує учням прийоми змішування фарб і утворення похід­них кольорів. Учні працюють на палітрі.

4. Фізкультхвилинка.

    А тепер нам, діти, час

Трохи відпочити.

Тож хочу я на зарядку

Всіх вас запросити.

Руки – вгору, руки – вниз

І легесенько прогнімось.

Покрутімось, повертімось.

На хвилинку зупинімось.

Пострибали, пострибали,

Всі присіли,

Знову встали,

Час. За парти всі сідаєм,

Знову вчитись починаєм.

5. Виконання педагогічного малюнка.

На великому аркуші із лінійним зображенням гномів учитель показує прийоми покриття великих площин фарбою та способи утворення похід­них кольорів.

Якщо одяг середнього гнома синій, а по праву руку стоїть червоний гном, то його рукав буде забарвлений у фіолетовий колір. Коли по ліву руку стане жовтий гном, то інший рукав середнього гнома зафарбується у зелений колір.

Далі учитель демонструє закінчені педагогічні зразки на задану тему. Коротко їх обговорює.

6. Постановка завдання.

– Діти, відкрийте альбоми на сторінці із зображенням гномів. Вам не­
обхідно одягти їх в основні кольори, а внизу на траві намалювати квіти з
похідних кольорів.

VI.  Практична робота,

Учні виконують малюнок самостійно. Учитель працює індивідуально, показує прийоми набирання фарб, нанесення на папір, змішування. Вчить працювати пензлем.

VII. Обговорення і  словесне оцінювання робіт.

VIII. Підсумок уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми навчилися створювати нові (похідні) кольори із основних – червоного, жовтого та синього.

 

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 11 (39.0 KiB, Завантажень: 9)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,354sec