Поняття про декор. Вирізання симетричної силуетної форми та її оздоблення простими елементами. Тематичне завдання «Святкова ялинка»

Тема. Поняття про декор. Вирізання симетричної силуетної форми та її оздоблення простими елементами. Тематичне завдання «Святкова ялинка».

 

Мета. Дати учням поняття про новорічні та різдвяні свята; удосконалити вміння обробляти папір та виготовляти з нього вироби; закрі­пити прийоми роботи з ножицями та клеєм; навчити виготовляти новорічну ялинку та іграшки; розвивати мислення, увагу, фантазію; виховувати старанність, акуратність, зацікавленість роботою.

Обладнання. Демонстраційний матеріал: технологічна карта «Виготовляємо новорічну ялинку», зразки виробів.

Для індивідуального користування: кольо­ровий папір, олівець, ножиці, клей ПВА, пензлик для клею, альбом.

ХІД УРОКУ

  1. I.        Організаційний момент.
  2. II.      Актуалізація опорних знань.

— Послухайте вірш.

За вікном хурделиця Гра в ріжок,

А довкола стелиться
Сніг-сніжок.
Ой ти, зимо-зимонько,
Постривай!
Ти гілля ялиноньки
Не ламай!

Не завій ти зайчика

Й оленя,

Не морозь нам пальчиків

Ти щодня.

Візьмем на годиноньку

Ковзани,

Нумо, зимо-зимонько,

Дожени!

 

– Діти, яка пора року наступила?  Що про це свідчить?

– Скільки місяців триває зима? Назвіть зимові місяці.

– Чи любите ви зиму? Чому?

–  Які зимові свята ви знаєте?

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми ознайомимося з новорічними та різдвяни­ми святами. Навчимося виготовляти ялинку з паперу. Удосконалимо вміння обробляти папір і виготовляти з ньо­го різні вироби.

IV.    Викладання нового матеріалу.

Прийшла зима. Скрізь випало багато снігу, на деревах іній, річки вкрилися льодяною ковдрою. Цю пору року люб­лять усі: і дорослі, і малі. Особливо зиму полюбляють діти. Вони залюбки катаються на санчатах, лижах, ковзанах, ліп­лять сніговиків..

Місто, поле і луги

— Все засипали сніги.

А зима глядить з-під брів,

Посила нам снігурів.

Від зорі і до зорі

Славлять зиму снігурі.

— Чим ще вам подобається зима? (Відповіді учнів.) Узимку відзначається багато свят. «Як день — то й свя­то», — говорять про зимові місяці. Які з них ви знаєте? (Відповіді учнів.) Узимку святкуємо Миколая (19 грудня), Новий рік (1 січня), Різдво Христове (7 січня), Василя, або Старий Новий рік (14 січня), Водохреще (19 січня). А в лю­тому зима з весною зустрічається. Це свято називають Стрітенням.

На одне з цих свят малеча отримує солодощі. Це свято Миколая. Уночі, коли діти сплять, святий Миколай кладе під подушку або в чобіток чи валяночок подарунки. Але діс­таються вони лише чемним і слухняним дітям. А тим, які не слухають своїх матусь чи татусів, бабусь чи дідусів, свя­тий Миколай кладе тоненькі різочки. Але я думаю, що се­ред вас немає таких непослухів. Тож чекайте і ви на пода­рунки.

Всі чекають Миколая,

Всі на світі — кожний край.

Та не кожний, мабуть, знає,

Хто ж той добрий Миколай.

— А що про Миколая знаєте ви? (Відповіді учнів.)
Вчитель:    Дуже давно, 1600 років тому, жив у місті Мирах, що в Малій Азії, хлопець Миколай. Нічого не бракувало ма­лому Миколаєві — ні гарного одягу, ні смачної їжі. Але не мав він ні тата, ні мами. Хлопчик ріс під опікою чужих людей. Коли ж виходив він зі свого гарного будинку та грав­ся з дітьми, то бачив, у яких темних, бідних хатках вони мешкали. Чув, що вони сплять на глиняних долівках і не­рідко лягають спати голодними.

Був у Миколая старий учитель, що вчив його молити­ся, читати, писати. Одного разу хлопець читав разом з учи­телем Святе Письмо, і було там написано: «Коли ти робиш добро, то нехай твоя правиця не відає, що робить лівиця…» Миколай попрохав учителя пояснити, як це розуміти. На це вчитель відповів, що, коли робиш добро іншому, не треба про це  розповідати, тобто краще не хвалитися своїм добрим учинком.

Якось пізньої осені Миколай дізнався, що багато діток у його околиці сидять голодні в нетоплених хатах. Он родина старого Олександра: дружина лежить хвора, у Петруся немає черевиків. А вранці бачив, як мала Софійка збирала на дорозі галузки, щоб запалити в печі. «Не можу я спокійно сидіти, коли їхні діти голодні, коли їм зимно в хаті», подумав він.

Встав хлопець і пішов до комори, набрав торбинку харчів — борошна, олії, сухих яблук і слив, відшукав у своїй скрині пару теплих панчіх та нові капці, ще й кілька сухих полін захопив. І коли всі заснули, пішов Миколай з торбою до хатини старого Олександра. Поклав торбину на порозі та й швидко побіг назад. А вранці старий Олександр знайшов торбину й не міг натішитись дарунками, не знав, що робити. І не міг здогадатися, кому подякувати.

Минули роки, виріс Миколай, здобув освіту і не схо­тів зберігати своє майно для себе. Віддав усе бідним лю­дям, а сам зробився священиком і всюди чинив лише добро. За це Бог дав йому сили творити щоразу більше добра.

Є свято гарне в Україні,

Є свято казки чарівне,

                 Що Миколай в святій ряднині

Слухняним ласощі несе.

Це свято раз буває в році.

                Воно нікого не мине,

Бо Миколай святий із неба

В оселю кожного зайде.

—  Яке свято наступає після Миколая? (Новий рік,)

—  А без чого неможливий Новий рік?

— Відгадайте загадку.

Це дерево — мов їжачок,

Вбрання у нього з колючок.

Воно стріча щороку нас

Гірляндами рясними,

Веселим сяєвом прикрас,

Цукерками смачними.

Та всюди, в місті і селі,

Несуть дорослі, ждуть малі

У кожному будинку

Прикрашену … (ялинку).

Народний звичай прикрашати ялинку проти Нового року виник дуже давно. Чому саме ялинку? Вічнозелена ялинка займає особливе місце серед усіх видів дерев. Вона була священним центром, деревом, що символізувало саме життя, нове народження з темряви і мороку. Саме на найбільшій в лісі ялинці люди розвішували проти Нового року подарунки для духів, щоб задобрити їх та одержати багатий врожай. На зелені ялинові гілочки підвішували яблука — символ родючості, яйця — символ гармонії та благополуччя, горіхи — незбагненності божественного промислу. Вважа­ється, що прикрашені таким чином гілочки ялини відводили злих духів і нечисту силу. Згодом ялинку почали приносити до оселі та прикрашати різними іграшками.

У наш час на Новий рік навколо ялинки діти водять хороводи, співають, танцюють. До них у гості приходить Дід Мороз зі своєю онукою Снігуронькою і роздає новорічні подарунки та цукерки.

     Горять барвисті вогники,

Мов зірочки сіяють,
їх запалили гномики
І пісеньку співають.

    Лісний привіт ліхтарики
Шлють місяцю й зіркам

І світло їх відлунює

                    У тиші тут і там.

      Ясні барвисті вогники

    Нам весело палають,

      Освічують навколо ніч

     І всіх нас звеселяють.

Для того щоб прикрасити ялинку в оселі чи школі, її треба зрубати. І вона радуватиме людей кілька тижнів, після чого її викинуть на смітник. А щоб виросла нова ялинка, потрібно з десяток років. Втрачається праця лісників, які висаджують і доглядають молоді деревця. Проти Ново­го року люди вирубують величезну кількість ялинок. От і пустують наші ліси, і маленькому зайчику чи білочці не­має де сховатися.

— Як ви гадаєте, що можна зробити, аби зарадити цій біді? Чи варто для кількаденного задоволення вирубувати цілі ліси? (Відповіді учнів.)

Щоб ялинку не рубати,

Треба штучну купувати. –(виготовляти)

Подивіться, любі діти,

В них м’які зелені віти.

Всі прийшли вони на свято

Радість людям дарувати.

(Учитель виставляє на стіл штучну ялинку.) Подивіться на нашу ялинку. Вона ще й досі не прикра­шена. На уроці ми виготовимо ялинку та прикраси з паперу. (Демонстрація технологіч­ної карти і зразка виробу.)

VІнструктаж.

Послідовність виготовлення паперової  «Ялинки» та прикрас.

  1. Виріжте шаблони ялинки та ялинкових іграшок.
  2. Зігніть аркуш навпіл.
    1. Обведи шаблон на кожному аркуші та виріж ялинку.

4. Приклей першу ялинку на чистий аркуш паперу.

5. Зігни другу ялинку. Лінію згину промаж клеєм і приклей до першої ялинки.

6. Обведи шаблони ялинкових іграшок і виріж їх. Прикрась ними ялинку.

 

– Фізкультхвилинка.

VI. Практична робота.

Учні виготовляють ялинку за схемою в альбомі (с. 28). Учитель слідкує за їхньою роботою, нагадує правила робо­ти ножицями й клеєм, звертає увагу на технологічну кар­ту, при потребі допомагає.

VII. Підбиття підсумків уроку.

—  Яке свято передує Новому року?

—  Що ви дізналися про святого Миколая?

—  Що ми навчилися виготовляти?

(Учитель узагальнює відповіді учнів, оцінює їхні ви­роби.)

 

—-  Дидактична гра «Так чи ні»

Чи буває на ялинці

Веселий Петрушка?

Із повидлом пиріжок?

А буває на ялинці

Позолочений ріжок?

Чи бувають на ялинці

Біленькі сніжинки?

А буває на ялинці

Булочка пухкенька?

Чи бувають на ялинці

Яблука й горішки?

А бувають на ялинці

Жолуді і шишки?

  1. VIII.  Прибирання робочих місць.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 14 (52.0 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,328sec